בפעם החמישית: נדחה פינוי המאחז עמונה

בגץ נעתר לבקשת המתנחלים לדחות את הפינוי בתשעה ימים, מאחר ובמועד המתוכנן - יום שני הקרוב - חל תשעה באב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

דחייה נוספת בפינוי המאחז עמונה, זו הפעם החמישית: בית המשפט הגבוה לצדק הורה היום (שישי) למדינה לפנות עד ה-24 ביולי את כל המבנים בעמונה שאין טענה כי המתנחלים רכשו אותם. הפינוי היה אמור להתבצע ביום שני הקרוב אך נדחה בתשעה ימים בעקבות בקשת המתנחלים, שנימקו את הפנייה בכך שביום זה חל תשעה באב, חודש הרמאדן ועיצומה של חופשת הקיץ.

בהחלטתו קיבל נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, את עמדת המדינה כי בנוגע למבנים שנמצאים על אדמות שנרכשו בחלקן על ידי המתנחלים, יש להמתין תחילה להליכים המתנהלים בבית המשפט השלום בירושלים. מדובר בחמש חלקות, בגדלים של עד חצי דונם, שנרכשו בשנה האחרונה על ידי חברת "אלוואטן", זרוע רכישת הקרקע של תנועת ההתיישבות "אמנה", כדי למנוע את הריסת המאחז. גם בבג”ץ מגרון טענו המתנחלים כי קנו חלקים מחלקה, אך השופטים טענו כי “הדבר לא שווה הרבה”.

בחודש שעבר פנו אנשי עמונה לבית משפט השלום וביקשו להורות על "פירוק שיתוף" של החלקות במאחז, דהיינו חלוקת האחוזים לבעליהן השונים. המדינה הסכימה ששינוי נסיבות זה מצדיק את דחיית הפינוי.

שוטרים מוסווים בסיור בעמונה, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

אם וכאשר ייתן בית המשפט צו זמני לפירוק השיתוף, תחזור בה המדינה מהכוונה להרוס את הבתים על החלקות. אם לא יינתן צו כזה, יהרס כל המאחז. כך או כך, בתים שניצבים על אדמות שאינן נמנות עם החלקות שנרכשו בחלקן על ידי המתנחלים, צפויים להיהרס בכל מקרה. בנוסף, המדינה אמורה להרוס את הכביש המוביל לעמונה. המתנחלים כבר החלו בסלילת כביש חלופי, ללא היתרי בנייה. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הנחה את המנהל האזרחי שלא לנקוט בהליכים נגד סלילת הכביש החלופי.

הצבא והמשטרה מתכוננים למבצע פינוי עמונה, שבו ישתתפו 3,000 שוטרים וחיילים. בתחילת החודש ביקרו במאחז עשרה קציני משטרה האמורים לפקד על הפינוי. השוטרים הגיעו בכלי רכב אזרחיים מסווים, הסתובבו בעמונה ולאחר מכן צפו אל עבר ציר הגישה ממנו אמורות להגיע משאיות לפינוי חפצי התושבים. מקור משטרתי אמר ל”הארץ” כי המשטרה מוכנה לפנות את עמונה תוך 24 שעות, מרגע שתתקבל הפקודה.

המאחז עמונה הוקם ב-1995 על הר המשקיף על ההתנחלות עפרה, ויושב ברובו המוחלט על קרקע פלסטינית פרטית. במשך השנים, הוצבו שם קרוואנים ומבנים קלים אחרים, שלהם הוצאו צווי הריסה ב-1997, 2003 ו-2004. ב-1 בפברואר 2006, בעקבות עתירה שהגיש ארגון “שלום עכשיו”, הרסה המדינה תשעה בתים במאחז. מאות נפצעו בעימותים בין המשטרה לאלפים שניסו למנוע את הפינוי.

במקום קיימים כחמישים מבני מגורים למשפחות, וכן תלמוד תורה, יקב, ומבני ציבור. ב-2008 עתרו רוב בעלי הקרקע הפלסטינים ועמותת “יש דין” בדרישה להרוס את כל המאחז, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. המדינה הסכימה אז כי הבנייה במקום אינה חוקית וקבעה כי המאחז ייהרס, אך בכפוף לסדרי עדיפויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ