פרשנות

התקיפה הישראלית בסוריה: סי-אן-אן פרצה את מרחב ההכחשה של אסד

הרשת האמריקאית דיווחה כי ישראל אחראית לפיצוצים שאירעו בסוף השבוע שעבר בלטקיה. למרות איומיו, נראה שהנשיא הסורי מעדיף עדיין להבליג

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

רשת הטלוויזיה האמריקאית סי-אן-אן דיווחה אמש (שישי) כי ישראל היא שעמדה מאחורי סדרת הפיצוצים בנמל הסורי לטקיה בליל ה-5 ביולי. על-פי הדיווח, המצטרף לידיעה קודמת שפורסמה באתר אינטרנט ערבי, מטרת התקיפה היתה פגיעה בטילי חוף-ים מדגם יאחונט. בישראל אין מגיבים לפי שעה לידיעה.

בתקשורת הערבית והבינלאומית דווח ב-6 ביולי לפנות בוקר על פיצוצים בנמל בצפון סוריה, לחוף הים התיכון, אך לא פורסם מי אחראי לתקיפה. העיסוק בתקרית היה מינורי יחסית, בעיקר לנוכח הדרמה שהתחוללה באותה עת במצרים, שם נאבקו האחים המוסלמים בצבא בעקבות ההפיכה הצבאית שסילקה בכוח מן השלטון את ממשלתו של מוחמד מורסי. כעבור יומיים דיווח אתר האינטרנט הערבי אל-חקיקה, המזוהה עם האופוזיציה הסורית, כי מדובר בתקיפה ישראלית שכוונה כנגד מחסנים שבהם הוחזקו טילי יאחונט.

שר הביטחון, בוגי יעלון, שנשאל על כך בעת ביקור בבסיס צה"ל בצאלים בנגב ביום שלישי האחרון, הגיב בהתחמקות. יעלון אמר כי "זו תקופה ארוכה שאיננו מתערבים במלחמה העקובה מדם בסוריה". הוא הוסיף: "הצגנו קווים אדומים ואנו מקפידים עליהם. שם פיצוץ או פה גיחה במזרח התיכון, לרוב מאשימים אותנו".

סי-אן-אן מצטטת מספר גורמי ממשל אמריקאים, שאינה נוקבת בשמותיהם. הגורמים אומרים כי היתה זו תקיפה אווירית של ישראל בנמל. זו הטענה המוסמכת ביותר עד כה באשר לנסיבות הפיצוצים. גם במאי חשפו גורמים בפנטגון את אחריותה של ישראל לתקיפה השנייה מתוך ארבע שיוחסה לה השנה, עד כה, בשטח סוריה.

התקיפה האווירית הישראלית הראשונה אירעה בסוף ינואר, על פי הפרסומים, במתקן של התעשייה הצבאית הסורית בין דמשק לגבול לבנון. הושמדה בה שיירה שכללה טילי נ"מ מתקדמים מדגם אס-איי-17. כמו כן פורסם כי בתחילת מאי אירעו שתי תקיפות אוויריות נוספות, בהפרש של יומיים, שכוונו כנגד משלוח מאיראן של רקטות לטווח בינוני מדגם פאתח-110. על-פי כמה דיווחים, צוידו הרקטות במכשירי ניווט לווייניים ששיפרו במידה ניכרת את רמת הדיוק שלהן. ישראל נמנעה מלאשר רשמית את אחריותה לשלוש התקיפות, אבל בכמה הזדמנויות רמזו לכך שר הביטחון הקודם, אהוד ברק ומחליפו, יעלון. נראה כי התקיפות אירעו במטרה למנוע הברחת נשק לחיזבאללה.

כפי שהעיר יעלון באמצע השבוע, ישראל הגדירה בפומבי את הקווים האדומים שיחייבו לתפישתה תקיפה בסוריה. הקווים שפירטו יעלון, ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו כוללים נפילת נשק כימי הנמצא בידי משטר אסד למה שתואר כ"ידיים לא אחראיות", העברת נשק מתקדם מסוריה לחיזבאללה (במקרים שונים הוזכרו טילי נ"מ כמו אס-איי-17 ואס-איי-22, טילי יאחונט ורקטות מדויקות לטווח בינוני) ופתיחת "חזית טרור" מצד הסורים באמצעות פיגועים בגבול עם ישראל ברמת הגולן. ישראל גם הביעה דאגה גדולה, מוצהרת, מהאפשרות שרוסיה תממש את העסקה שלה עם סוריה ותספק לאחרונה את מערכת הנ"מ החדישה אס-300.

באחרונה, לנוכח שיתוף הפעולה ההדוק בין משטר אסד לאיראן ולחיזבאללה, ולסיוע שהעניקו לו בקרבות הקשים המתנהלים עם המורדים, גברה הדאגה במערב כי אסד יגמול לשותפיו בהעברת נשק מתקדם מרוסיה, שישראל תיארה כ"מפר איזון" בחזית הלבנונית. היאחונט מדאיג את ישראל במיוחד משום ששיגורו מלבנון או מסוריה מסוגל לאפשר פגיעה מדויקת באתרי תשתית ישראלים בים התיכון או בחוף עצמו. היאחונט יעמיד בסכנה את תחנת הכוח בחדרה, את קידוחי הגז הישראלים ואת הפעילות השוטפת בנמלי חיפה ואשדוד.

מחסני היאחונט שהושמדו ליד לטקיה, לפי אתר אל-חקיקהצילום: GoogleEarth

אם אכן תקפה ישראל לפני שבוע, הרי שהתקיפה הזו נעשתה - לפחות עד לפרסום בסי-אן-אן - "מתחת למכ"ם" של התקשורת והקהילה הבינלאומית. אחרי שתי התקיפות שיוחסו לישראל במאי, איים הנשיא בשאר אסד במפורש כי לא יבליג בשום אופן על תקיפה נוספת וכי ישראל תשלם עליה מחיר יקר. אסד רמז בעקבות ההפצצות כי ישקול פתיחת מאבק של ארגוני טרור בגולן. העובדה שהנשיא - ואם סי-אן-אן צודקת באשר לזהות התוקפים, יש להניח שזו ידועה גם לו - בחר להבליג גם הפעם, מלמדת שעדיין אין לו שום עניין בהתנגשות ישירה עם ישראל, חרף הצהרותיו התקיפות והתכופות. אלא שהשתיקה של אסד, כמו בעבר, תלויה במידה רבה ביכולתו לשמר "מרחב הכחשה" ולהתעלם מהפגיעה בריבונותו.

הפרסום בסי-אן-אן פורץ את אותו "מרחב הכחשה" - אבל זה קורה מאוחר יחסית, שבוע לאחר התקרית עצמה. בימים הקרובים יתבהר אם אסד, שכל מאמציו מופנים לדיכוי ההתקוממות העזה נגדו בתוך סוריה, יבחר להמשיך ולהתעלם גם הפעם, מתוך הנחה שההשפלה המסוימת בתקשורת עדיין עדיפה על הסתבכות ישירה עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ