נתניהו שוחח עם עבאס לראשונה זה חודשים: רוצה לחדש את המו"מ בהקדם

רה"מ התקשר לברך את נשיא הרשות לרגל הרמדאן, אך ניצל את ההזדמנות להעברת מסר מדיני. "מקווה שתהיה לנו הזדמנות לדבר אחד עם השני לא רק בחגים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ראשון) לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לראשונה מאז הקמת הממשלה החדשה בישראל ומאז החל שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי במלאכת התיווך לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. נתניהו אמר לעבאס כי הוא מעוניין לחדש בהקדם את שיחות השלום.

הרקע לקיום השיחה היה תחילת חודש הרמדאן. נתניהו בירך את עבאס בברכת חג שמח אבל הוסיף מסר מדיני. "התקשרתי לברך אותך לרגל חודש הרמדאן, אבל אני מקווה שתהיה לנו הזדמנות לדבר אחד עם השני לא רק בחגים", אמר נתניהו לפי הודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה. "אני מקווה שנתחיל במשא ומתן. זה חשוב. אני מקווה שיהיו תוצאות למאמציו של מזכיר המדינה ג'ון קרי".

לשכתו של עבאס פרסמה גם היא הודעה על קיום השיחה אולם ציינה כי זו עסקה אך ורק בברכות לחג. בין נתניהו לעבאס קיים נתק כמעט מוחלט מאז ספטמבר 2010, אז נפגשו בפעם האחרונה בבית ראש הממשלה בירושלים. השיחות הישירות שהחלו באותה תקופה התפוצצו אחרי שלושה שבועות בלבד. מאז קיימו נתניהו ועבאס כמה שיחות טלפון אך אלה התקיימו כמו במקרה הזה לצורך החלפת ברכות לחגים.

נתניהו ועבאס בפגישה בארה"ב ב-2009צילום: רויטרס

ביום חמישי התקשרה שרת המשפטים והממונה מטעם הממשלה על המו"מ עם הפלסטינים, ציפי לבני, לעבאס כדי לברך אותו לרגל חודש הרמדאן. השיחה תואמה עם ראש הממשלה נתניהו. בסביבתה של לבני אמרו כי השיחה לא עסקה בנסיונות לחדש את המו"מ בין הצדדים אלא בברכות לחג בלבד.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי צפוי לשוב בקרוב לסבב שיחות נוסף עם נתניהו ועבאס בנסיון להביא לחידוש המו"מ הישיר בין הצדדים. קרי היה אמור להגיע לאזור לפני כמה ימים אולם דחה את הגעתו בגלל אשפוזה של רעייתו בבית חולים.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי קיימת אפשרות שקרי יגיע כבר השבוע, אולם הדבר תלוי במצבה הבריאותי של אשתו וייתכן שהביקור יתקיים רק בשבוע הבא. הפקיד הבכיר ציין כי בסוף השבוע שוחח קרי בטלפון עם נתניהו ועם עבאס ודן איתם בנסיונות לחדש את המו"מ.

בשבועיים שחלפו מאז עזב קרי את האזור בסיום סבב השיחות הקודם, ניהל יועצו פרנק לוונשטיין מגעים עם שני הצדדים בנסיון לגבש נוסחה שתאפשר את חידוש המו"מ. לוונשטיין נפגש כמעט מדי יום עם לבני ועם שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו וכן עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הושגה התקדמות בשיחות הללו אולם עדיין לא בצורה שתאפשר לחדש את המו"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ