מל"ט של צה"ל הושמד באופן מבוקר בשל תקלה

כלי הטיס הבלתי מאויש עסק בפעילות מבצעית בגבול מצרים בשעה שהתגלתה בו תקלה שהביא להפלתו בצד הישראלי. כוחות הביטחון אספו את השברים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) של חיל האוויר הושמד הערב (ראשון) באופן מבוקר לאחר שהתגלתה בו תקלה טכנית. במהלך פעילות מבצעית בגבול מצרים, גילו מפעילי כלי הטיס מסוג הרמס 450, תקלה טכנית ולכן הוחלט להכווין אותו אל הקרקע בצד הישראלי של הגבול ולרסק אותו. כוחות הביטחון אספו את השברים. הרמס 450 נחשב למל"ט מתקדם ומהווה אחד הכלים המרכזיים של צה"ל בהעברת תצלומים אוויריים ואיסוף מודיעין.

במאי האחרון הפיל צה"ל מל"ט מדגם "שובל" (הרון-1) מול חופי נתניה לאחר שהתגלתה במנועו תקלה. בעקבות המקרה החליטו בצה"ל להשבית את מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים מסוג שובל עד לסיום החקירה. בצה"ל הסבירו אז כי ההחלטה להפיל את המטוס מעל הים התקבלה בשל חשש לאבד עליו את השליטה, ומחשש שיפגע בשטח מיושב.

מל"ט השובל הוא מל"ט איסוף מודיעין מהמתקדמים בישראל ובעולם, מתוצרת התעשייה האווירית. הוא מסוגל לשהות בפעילות מבצעית למעלה מיומיים ללא תדלוק, בגובה רב. מדינות רבות - ובהן טורקיה, אזרבייג'ן והודו - רכשו את המל"ט ומפעילות אותו במשימות מגוונות.

מל"ט הרמס 450צילום: ג'יני - אנצ'ו גוש

בינואר אשתקד התרסק מל"ט מסוג "איתן" סמוך לקיבוץ חפץ חיים ליד גדרה במרכז הארץ. המל"ט התרסק במהלך טיסת ניסוי של התעשייה האווירית. ה"איתן", שביצע את טיסת הבכורה ב-2006 ונמסר לחיל האוויר ב-2010, מספק לצה"ל יכולת תצפית ואיסוף בשטחים גדולים, ברמה אסטרטגית ובמרחקים של מאות קילומטרים מגבולות הארץ. הוא נבנה ופותח על ידי התעשייה האווירית על פי הצרכים האסטרטגיים של צה"ל. גודלו דומה לזה של מטוס קרב מאויש והוא הגדיל באופן ניכר את היכולת של חיל האוויר לפעול בפרקי זמן ארוכים ובטווחים רחוקים, גם מעל מדינות כמו איראן. מערך ה"איתן" שב לפעילות רק אחרי חצי שנת קרקוע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ