בצה"ל מעריכים: החדירה למוצב לא בוצעה ע"י המורדים

לאחר התקרית אמש בדרום רמת הגולן, ממשיכים בצה”ל בסריקות אחר החמושים. ככל הנראה, הירי בוצע מעומק השטח ולא מהמוצב

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שעות ארוכות לאחר התקרית אמש (שלישי) בדרום רמת הגולן וחילופי האש במקום, בצה"ל המשיכו גם הבוקר בסריקות באזור המוצב הלא מאויש. אתמול בשעות הערב, במהלך סיור שגרתי של לוחמי יחידת מיתר של חיל התותחנים, הכוח זיהה כמה דמויות במוצב לא מאויש בדרום רמת הגולן. לאחר שאש נפתחה לעבר הכוח, השיבו החיילים בירי. לא היו נפגעים מקרב כוחות צה”ל.

המוצב בו זיהה הכוח כמה דמויות חשודות אמנם נמצא בצד המזרחי של גדר המערכת - כלומר מחוץ לה - אך נחשב למובלעת ולטריטוריה ישראלית. המוצב לא מאויש על ידי כוח צה”ל, אך נמצא במרחק של כמה עשרות מטרים מהגבול. בעבר, נהגו בפיקוד הצפון "לאייש עד הסנטימטר האחרון" כל שטח ישראלי חוצה גדר - בעיקר דווקא באזור לבנון.

מכיוון שהאזור נמצא בשליטת הצבא הסורי ההערכה בצה"ל היא כי אותם חשודים שנכנסו לתוך שטח המוצב אינם חלק מכוחות המורדים. בצה"ל לא יודעים לומר גם הבוקר מי פתח באש - האם אלו היו אותם אנשים שנכנסו למוצב הצה"לי הנטוש, או שמא חמושים אחרים שהיו בקרבת הגבול. שתי התקריות אינן בהכרח קשורות זו לזו וייתכן שמדובר בכוח מצבא סוריה שביקש לפגוע במורדים. ככל הנראה, הירי בוצע מעומק השטח ולא מהמוצב. גם תוצאות הירי של החיילים לא ברורות, ולכן בצבא ממשיכים גם היום בסריקות באזור. ככל הנראה אותן דמויות חשודות הצליחו להימלט מאזור שטח המוצב הישראלי.

חיילי צה"ל ברמת הגולן, אתמולצילום: אי-אף-פי

בשל החשש בצה"ל מתקריות בגבול, הועלו מספר הסיורים שמבוצעים בגזרה. בפיקוד הצפון אומרים כי היישובים בשטח ישראל באזור הזה נחשבים ל"בטן רכה" - אם יחדור חמוש מהגבול, הוא יוכל להגיע תוך זמן קצר אל תוך אחד מהמושבים או הקיבוצים באזור. בשל כך החליטו בצה"ל לערוך כמה סיורים באזור, במקום אחד כפי שנהוג היה בעבר.

בפיקוד צפון החליטו לתגבר גם את אבטחת עבודות בניית הגדר במקום - אם באמצעות נגמ"שים, כוחות שמוצבים בשטח ואף טנקים. הקמתו של מכשול ממתכת חדש, בגובה של חמישה מטרים, בדומה לזה שנבנה בגבול ישראל-מצרים, נחוץ למניעת חדירות לשטח ישראל. השלמת בניית הגדר משמעותית גם בשל הוספת עשרות מצלמות ואמצעי איסוף במקום. בחודש הבא יוקם באופן רשמי גדוד התצפיות של רמת הגולן, שיהיה אמון על משימת האיסוף בגזרה.

מוקדם יותר אתמול התפוצצו שבע פצצות מרגמה בשטח ישראל אך לא גרמו לנפגעים. הפצצות נורו במסגרת חילופי האש בין כוחות צבא סוריה למורדים באזור אל־מדריה שבגולן, הנמצא בשליטת צבאו של אסד. בשעות הבוקר תקפו חמושים מכוחות המורדים את הכפר ואילו הצבא הסורי הגיב בירי של עשרות פצצות מרגמה בניסיון להרחיק את המורדים.

מרבית הפצצות נחתו בשטח שמעבר לקווי הפסקת האש אך גם מעבר לגדר שמוקמת באזור, ואותן לא סופרים בצה”ל באופן רשמי. שבע הפצצות שנחתו בתוך שטח ישראל התפוצצו באזור שבו עיקר התנועה היא של כלי רכב צבאיים ואנשי צה”ל. בצה”ל הגישו תלונה לאו”ם על הפרת הסכמי הפסקת האש, ופקחים מטען הארגון אף באו לאזור והגישו תלונות משלהם על המתרחש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ