על רקע הנחיות האיחוד האירופי: יעלון דחה אישור בנייה בהתנחלויות מבודדות

לדברי חבר במועצת התכנון של המינהל האזרחי, החלטת יעלון נובעת גם מביקורו הקרוב של שר החוץ האמריקאי. במקביל, אושרה הקמת 732 יחידות במודיעין עילית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החליט אמש (שלישי) לדחות את הדיונים במינהל האזרחי לאישור 300 יחידות דיור בהתנחלויות מבודדות. הבוקר התכנסה מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי, גוף מקביל לוועדה מחוזית בישראל, לצורך אישור 730 יחידות דיור במודיעין עילית ועוד עשרות יחידות בכל אחת מההתנחלויות שילה, כוכב יעקב, כפר אדומים, אלמוג וגלגל. עם הגעת חברי הוועדה לדיון, התברר כי בלילה החליט שר הביטחון לדחות את הדיון בכל הנוגע לשילה, כוכב יעקב, אלמוג וגלגל. שר הביטחון לא נימק את החלטתו, אך חבר בוועדה העריך כי הסיבה היא ביקורו של שר החוץ האמריקאי, ג’ון קרי, באזור והמתיחות המדינית עם האיחוד האירופי.

בדיון שהתקיים הבוקר אישרה מועצת התכנון העליונה בנייה של 732 יחידות דיור במודיעין עילית. הכפר הפלסטיני הסמוך, דיר קדיס, התנגד לתוכנית בטענה שחלק מהבנייה פולשת לאדמותיו, אולם בחודש שעבר דחו במועצת התכנון את ההתנגדות בטענה כי אין פלישה לאדמות פרטיות. כעת, לאחר אישור המועצה, תשוב התוכנית לאישורו של שר הביטחון. אם אישור שכזה אכן יתקבל, היא תוכל להתממש בזמן הקרוב. המועצה אישרה גם קידום תוכנית של 19 יחידות דיור בכפר אדומים בשטחי מדבר יהודה.

גדר ההפרדה ליד מודיעין עיליתצילום: אי-פי

אתמול פורסם ב”הארץ” כי האיחוד האירופי הפיץ ב-30 ביוני הנחיה מחייבת לכל 28 המדינות החברות שאוסרת כל מימון, שיתוף פעולה, מתן מלגות, מענקי מחקר ופרסים לגורמים שנמצאים בהתנחלויות היהודיות בגדה המערבית, בירושלים שמעבר לקו הירוק ויישובי הגולן. בנוסף קובעת ההנחיה כי כל הסכם עתידי שייחתם עם ישראל חייב לכלול סעיף שקובע כי ההתנחלויות אינן חלק ממדינת ישראל הריבונית ולכן אינן חלק מההסכם.

בכיר בממשל האמריקאי, שמעורב בניסיונות לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, הזהיר השבוע כי אם מאמצי שר החוץ ג’ון קרי להתניע את התהליך ייכשלו, מדינות האיחוד האירופי ינקטו יוזמות וצעדים נוספים נגד ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

שר החוץ קרי ושליח הקוורטט טוני בלייר ביקשו בשלושת החודשים האחרונים משרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לבלום מהלכים ויוזמות של מדינות באירופה בנוגע לתהליך השלום. קרי ובלייר אמרו לאשטון ולשרי חוץ אירופים בולטים כמו ויליאם הייג הבריטי ולורן פביוס הצרפתי כי הם מבקשים לתת זמן למהלך של קרי. אשטון יישרה קו עם הבקשות של קרי ובלייר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ