המשבר עם האיחוד האירופי

נתניהו מנסה לדחות את יישום הנחיות האיחוד בנושא ההתנחלויות

ראש הממשלה החל בסבב שיחות עם מנהיגים אירופים והוא צפוי לשוחח היום עם שרת החוץ אשטון. לדבריו, "המהלך גורם לישראלים לאבד אמון בניטרליות של אירופה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים79
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים היום (רביעי) שיחות טלפון עם שורה של מנהיגים אירופים ויבקש מהם לסייע בדחיית המועד שבו יפורסמו . ההנחיות צפויות להתפרסם ברשומות ביום שישי הקרוב, ולהיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2014. פקיד ישראלי בכיר ציין שנתניהו כבר שוחח הבוקר עם כמה מעמיתיו האירופים, ושמע מחלק מהם כי כלל לא ידעו בעצמם על קיומן של ההנחיות החדשות ועל הכוונה לפרסם אותן כבר ביום שישי הקרוב.

נתניהו היה אמור לשוחח אתמול בערב בטלפון עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אולם השיחה נדחתה ותתקיים כנראה במהלך היום. נתניהו העניק אתמול בערב ראיון לעיתון הגרמני "די-וולט" ומתח ביקורת חריפה על החלטת האיחוד האירופי. ראש הממשלה טען כי המהלך פוגע במאמציו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "במשך שנים האירופים התבכיינו על כך שהאמריקאים אינם מעורבים מספיק בתהליך השלום, ועכשיו כשהם כן מעורבים, הפעולה הזאת של האיחוד האירופי חותרת תחת מאמציהם ותחת הסיכוי לחדש את המשא ומתן".

נתניהו ציין עוד כי המהלך האירופי "גורם לישראלים לאבד אמון בניטרליות של אירופה בנוגע לתהליך השלום. זו דרך התנהלות שגויה". ראש הממשלה הוסיף כי ישראל לא תאפשר שגבולותיה ייקבעו באמצעות לחץ כלכלי מבחוץ, אלא רק על ידי משא ומתן.

צילום: תומר אפלבאוםצילום: תומר אפלבאום

אתמול, בסיום דיון חפוז ובהול בלשכתו, ובה תקף את האיחוד האירופי על החלטתו להתנות הסכמים עתידיים עם ישראל בהכרה ישראלית כי הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן הן שטח כבוש. נתניהו ציין כי במקום להתעסק עם ההתנחלויות, האיחוד האירופי צריך להתעסק בסיום מלחמת האזרחים בסוריה או בעצירת הגרעין האיראני. “אלה בעיות קצת יותר דחופות”, אמר נתניהו. “שיפתרו אותן תחילה”.

נתניהו הוסיף כי “כראש ממשלת ישראל אני לא אתן לפגוע במאות אלפי ישראלים שגרים ביהודה ושומרון, ברמת הגולן ובירושלים – בירתנו המאוחדת. סוגיית הגבולות תוכרע אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ