היועץ המשפטי באיו”ש בודק את עיכוב הילד הפלסטיני בחברון

היועץ בוחן את הנוהל הדרוש להתמודדות עם מקרה כזה. בצה"ל אומרים: החיילים מתמודדים עם יידויי אבנים ובקבוקי תבערה בקרב קטינים

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

היועץ המשפטי ביהודה ושומרון, אל"ם דורון בן ברק, בודק את המקרה בו כוח צה"ל עיכב ילד פלסטיני כבן חמש בחברון. לפני שבוע עוכב וודיע מסוודה על ידי כוח צה"ל בעיר, לאחר שלטענת החיילים זרק אבן. הדיווח על בדיקת האירוע בקרב גורמי הייעוץ המשפטי בפיקוד המרכז הועבר לידי "בצלם", אך טרם התקבלה תגובה רשמית לתקרית.

הבדיקה של היועץ המשפטי ביהודה ושומרון מנסה לבחון את חוקיות המקרה, ואת הנהלים לפיהם החיילים צריכים לנהוג במקרה מעין זה. גיל האחריות הפלילית בשטחים, כמו בישראל, הוא 12. עם זאת, בצה"ל אומרים כי החיילים באזור יהודה ושומרון מתמודדים עם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה גם בקרב קטינים.

סרטון הוידיאו שצולם על ידי תחקירני "בצלם" בשבוע שעבר תיעד את נסיבות המקרה: בתיעוד נשמע אחד החיילים ששאל את הילד “איפה אבא?”, בעוד כמה תושבים מקומיים ביקשו מהחיילים לעזוב את הילד. אחד החיילים תועד כשהשיב להם באנגלית: “הוא ילד, אז...? אבל הוא זורק”. חייל אחר קרא לילד ולאנשים סביבו: “בואו לפה, אל תדליקו אותי”, בזמן שאחד הנערים הפלסטינים במקום לקח את הילד בידו והוביל אותו לרחוב צדדי. לאורך הסרטון, נראה מסוודה כשהוא ממרר בבכי. שישה חיילים התאספו מסביב לשניים, ואילו הנער התחיל להסביר לקצין מחטיבת גבעתי איפה הילד מתגורר. הילד הובל לג’יפ הצבאי והקצין קרא לו “בוא תעלה איתי”. הילד התחיל לקפוץ במקום בהיסטריה, תוך שהוא ממשיך לבכות. לאחר מכן הגיע אדם מבוגר שאחז את הילד בידו ועלה עמו לג’יפ הצבאי.

הילד הגיע לביתו, שם חיכו החיילים לאביו שיחזור מעבודתו. השניים נלקחו אל מחנה צבאי, ומשם למחסום השוטר בחברון, שם המתינו לקצין ממנהלת התיאום והקישור. בסרטון נוסף נראה האב כשעיניו מכוסות בפלנלית, ידיו אזוקות ובנו הקטן לידו. כחצי שעה לאחר מכן הגיע למקום קצין בדרגת סא”ל, ככל הנראה ממפקדת התיאום והקישור המקומית. רק לאחר הגעתו של הקצין הורדו כיסויי העיניים והאזיקונים מהאב והקצין התחיל לתשאל אותו על מה שקרה. לאחר מכן הגיעו למקום קצין קישור פלסטיני וכמה שוטרים, והאב ובנו הוסגרו לידיהם ונלקחו לתחנת המשטרה הפלסטינית. לאחר שתושאלו במשך זמן קצר שוחררו. בסך הכל, לפי ההערכות, עוכב וודיע בן החמש ותשעה חודשים, במשך כשעתיים.

לאחר המקרה פנו "בצלם" בפנייה רשמית עם המידע על האירוע ליועץ המשפטי בן ברק. נכון למועד זה, לא התקבלה תגובה רשמית בנושא מלשכתו. באירוע קודם בחודש מרץ עיכבו כוחות צה”ל בחברון 27 קטינים, שלפי הצבא היו מעורבים ביידוי האבנים. אז מסר בתגובה רס"ן אסף הראל, ראש תחום מבצעי וזכויות אדם במטה היועץ המשפטי ביהודה ושומרון, כי באותו זמן "נתקל כוח צה"ל ביידוי אבנים במקום. בתגובה ליידוי האבנים, עיכבו החיילים 27 קטינים שהיו מעורבים ביידוי האבנים, והעבירו אותם לתחנת המשטרה במערת המכפלה, לצורך בירור זהותם וגביית עדות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המקרה נחקר ונבדק בצה"ל ויופקו הלקחים בהתאם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ