נתניהו ולבני לראשי האיחוד: עכבו פרסום ההנחיות בנושא ההתנחלויות

ראש הממשלה והממונה על המו"מ עם הפלסטינים טענו באוזני נציב האיחוד ושרת החוץ שלו כי פרסום ההנחיות ביום שישי יפגע במאמצים לחידוש המגעים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד - צרובה

ישראל מפעילה על בכירי האיחוד האירופי לחץ לדחות את פרסום ההנחיות החדשות של האיחוד בנושא ההתנחלויות: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (רביעי) עם נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל בארוסו, והביע בפניו דאגה מהמהלך. פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו הבהיר שפרסום ההנחיות ברשומות ביום שישי הקרוב יפגע במאמצים האמריקאיים לחדש את תהליך השלום וביקש לדחות את המהלך. השניים קבעו להמשיך ולשוחח בנושא. 

ההנחיות החדשות צפויות להתפרסם ברשומות ביום שישי ולהיכנס לתוקף החל מהאחד בינואר. לפי ההנחיות ייאסרו כל מימון, השקעה פיננסית, מענק, מלגה או פרס מצד סוכנויות וקרנות של האיחוד האירופי לגופים ישראלים הקשורים במישרין או בעקיפין להתנחלויות. כמו כן קובעות ההנחיות כי בכל הסכם בין ישראל לבין האיחוד האירופי יש לכלול סעיף שלפיו ההתנחלויות בגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן אינן חלק ממדינת ישראל.

במקביל לשיחה בין נתניהו לבארוסו שוחחה שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המגעים עם הפלסטינים מטעם הממשלה, עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, וביקשה ממנה לדחות את פרסום ההנחיות. "בנסיבות האלה, בהן אנחנו בעיצומם של מגעים לפתיחת המו"מ, חשוב שהאירופאים יאפשרו לישראל ולפלסטינים לקבוע את הגבול במו״מ במקום לקבוע אותו בהחלטות חד צדדיות של האיחוד האירופי", אמרה לבני לאשטון בשיחה טלפונית. "הקפאת יישום ההחלטה תתרום לפתיחת המשא ומתן".

ביממה האחרונה שוחח נתניהו עם שורה של מנהיגים אירופים, וביקש מהם לסייע בדחיית הפרסום. בין המנהיגים אליהם פנה היו נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ראש ממשלת יוון אנטוניס סאמארס, ראש ממשלת מלטה ג'וזף מוסקט וקנצלר אוסטריה ורנר פיימן. בנוסף, שוחח נתניהו עם שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, וביקש את עזרתו.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו אמר לבני שיחו כי ישנם במזרח התיכון נושאים דחופים ובוערים יותר הקודמים לעיסוק בהתנחלויות, כמו מלחמת האזרחים בסוריה ותוכנית הרגעין האיראנית. לדברי הפקיד הבכיר, כמה מעמיתיו של נתניהו סיפרו לו כי כלל לא ידעו בעצמם על קיומן של ההנחיות החדשות, או על הכוונה לפרסם אותן כבר ביום שישי הקרוב.

אתמול התראיין נתניהו ראיון לעיתון הגרמני "די וולט" ומתח ביקורת חריפה על החלטת האיחוד האירופי. ראש הממשלה טען כי המהלך פוגע במאמציו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "במשך שנים האירופים הצרו על כך שהאמריקאים אינם מעורבים מספיק בתהליך השלום, ועכשיו, כשהם כן מעורבים, הפעולה הזאת של האיחוד האירופי חותרת תחת מאמציהם ותחת הסיכוי לחדש את המשא ומתן". נתניהו ציין עוד כי המהלך האירופי "גורם לישראלים לאבד אמון בניטרליות של אירופה בנוגע לתהליך השלום. זו דרך התנהלות שגויה". ראש הממשלה הוסיף כי ישראל לא תאפשר שגבולותיה ייקבעו באמצעות לחץ כלכלי מבחוץ, אלא רק על ידי משא ומתן.

היום תקף ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את נתניהו על רקע פרסום ההנחיות. "העימות עם האיחוד האירופי כולל החלטה של האיחוד שהתוצאה שלה עלולה להיות חמורה ביותר לחברה הישראלית, למשק ולכלכלה הישראלית. אני שומע את קולות הבהלה מירושלים ואני שואל את עצמי: איך יכול להיות שמי שעומד מול הגה השלטון מנותק לחלוטין מהתפתחויות ומהסימנים שהלכו והתעצמו במשך כל השנים האחרונות, נוכח ההתרשמות של הקהילה הבינלאומית מהתנהלות הממשלה?", אמר אולמרט.

"כל אלה שפתאום הופתעו, כבר לפני עשר שנים בדיוק ממשלת ישראל חתמה על הסכם עם האיחוד האירופי שלפיו התחייבה ממשלת ישראל לסמן את כל המוצרים שיוצרו ביהודה, שומרון ועזה", הוסיף אולמרט, שנאם בכנס החברתי-כלכלי של אשכול גליל מערבי בנושא "מרכז ופריפריה בישראל" במעלות-תרשיחא. "זה לא דבר חדש. האיחוד האירופאי לא מכיר בשטחים הללו כחלק ממדינת ישראל, ועכשיו ממשלת ישראל נדהמת שהם נוקטים עוד שלב... אי אפשר להמשיך עם הקיפאון המדיני ולהאמין שכל העולם ישלים אתו".

בהתייחסו למדינות אירופה אמר אולמרט כי "הם לא שונאינו אלא חברינו", והוסיף: "אנחנו יודעים מה הקהילה הבינלאומית חושבת על המצב המדיני, כולל כל ידידינו. כל מנהיגי האיחוד האירופי באו לבית ראש ממשלת ישראל לאחר סיום מבצע 'עופרת יצוקה' כדי לחזק את ידי ישראל. הם זוכרים את זה וגם ראש הממשלה הנוכחי זוכר את זה, כי הזמנתי אותו כראש האופוזיציה. הם תמכו בנו למרות שנלחמנו בשטחים, כי לצד הלחימה הבלתי מתפשרת בטרור ניהלנו פעילות מדינית". לדבריו, "הקיפאון המדיני הזה, שנמשך ארבע שנים, לא יכול לעבור בשקט, יש חוסר סבלנות של הקהילה הבינלאומית". אולמרט עקץ את מחליפו כשאמר: "שמעתי שהממשלה נזעקה לדיון חירום, אני לא זוכר שבתקופתי היה צורך בדיונים דחופים".

השתתף בהכנת הידיעה: אלי אשכנזי

תגובות