אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון: "שגינו בעיכוב הילד בן החמש ואביו בחברון"

בתום הערכת מצב שנערכה אתמול בפיקוד חודדו הנהלים למפקדים בכל הנוגע לסמכויות עיכוב ילדים, ובפרט אלה שמתחת לגיל האחריות הפלילית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בהערכת מצב שנערכה אתמול (שלישי) בפיקוד המרכז התייחס האלוף ניצן אלון לפרשת עיכובו של וודיע מסוודה, ילד בן 5 בחברון בשבוע שעבר, לאחר שלטענת הכוח הצבאי שהיה באזור הוא זרק אבן לעבר רכב צבאי, ואמר למפקדים כי "שגינו באירוע, הן בעצם עיכוב הילד והן בעיכוב אביו".

לדברי אלון, על המפקדים "לחדד לכוחות את הסמכויות והמגבלות בנושא עיכוב ילדים". אף שחלף שבוע מאז המקרה, רק בתום הערכת המצב אתמול ננקט לראשונה צעד פיקודי המתייחס לאירוע עצמו ומבקש לחדד את הנהלים לפיהם חיילים יכולים לנהוג בקטינים בקטינים בכלל, ובמי שמתחת לגיל האחריות הפלילית בפרט. ההנחיות הועברו אתמול למפקדי האוגדות בפיקוד המרכז והן צפויות לעבור בתדרוכים המתקיימים למפקדי החטיבות המרחביות ומשם לכוחות שבשטח.

מוקדם יותר היום נודע כי היועץ המשפטי ביהודה ושומרון, אל”ם דורון בן ברק, בודק את המקרה. בדיקתו תבחן את חוקיות המקרה ואת הנהלים לפיהם החיילים צריכים לנהוג במקרה מעין זה. גיל האחריות הפלילית בשטחים, כמו בישראל, הוא 12. עם זאת, בצה”ל אומרים כי החיילים באזור יהודה ושומרון מתמודדים עם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה גם בקרב קטינים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המקרה נחקר ונבדק בצה"ל ויופקו הלקחים בהתאם". 

לאחר המקרה פנו “בצלם” בפנייה רשמית עם המידע על האירוע ליועץ המשפטי בן ברק. נכון למועד זה לא התקבלה תגובה רשמית בנושא מלשכתו. באירוע קודם בחודש מארס עיכבו כוחות צה”ל בחברון 27 קטינים, שלפי הצבא היו מעורבים ביידוי האבנים. אז מסר בתגובה רס”ן אסף הראל, ראש תחום מבצעי וזכויות אדם במטה היועץ המשפטי ביהודה ושומרון, כי באותו זמן “נתקל כוח צה”ל ביידוי אבנים במקום. בתגובה ליידוי האבנים, עיכבו החיילים 27 קטינים שהיו מעורבים ביידוי האבנים, והעבירו אותם לתחנת המשטרה במערת המכפלה, לצורך בירור זהותם וגביית עדות”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ