ישראל בראש רשימת המדינות שקונות ציוד ביטחוני מבריטניה

דו"ח בריטי מגלה כי לונדון אישרה מכירת נשק לישראל בשווי 43 מיליארד שקלים. רשימת הלקוחות הנוספים כוללת גם את סין, רוסיה וסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ישראל נמצאת בראש רשימת המדינות שקונות נשק וציוד ביטחוני מבריטניה - עם 381 רישיונות ייצוא ביטחוני שהיקפם מוערך בכמעט 7.9 מיליארד לירות שטרלינג (כ-43.29 מיליארד שקלים). כך מגלה דו”ח של ועדת הפיקוח הבריטית על ייצוא הנשק (CAEC). עם זאת, מתן רישיונות הייצוא לא בהכרח מצביע על עסקאות שאכן בוצעו, כך שייתכן שהיקף הייצוא בפועל הוא קטן יותר.

הדו”ח של ועדת הפיקוח חושף כי הממשלה הבריטית אישרה מעל ל-3,000 רישיונות ייצוא אסטרטגיים וביטחוניים, בשווי של למעלה מ-12 מיליארד לירות שטרלינג, ל-27 מדינות שנמצאות ברשימת המדינות המפירות זכויות אדם. הדו"ח גם מפרט את ההגבלות בנוגע למכירת הציוד הביטחוני עבור כל אחת מהמדינות שברשימה, החל מסין, קולומביה ורוסיה וכלה בסודאן, סוריה, איראן, לוב וסעודיה.

מתוך 381 רישיונות הייצוא הישראליים, ההשקעה הגדולה ביותר היא בתחום האמצעים הקשורים להצפנה, עם 60 רישיונות בשווי של מיליוני לירות שטרלינג. בנוסף ניתן ללמוד מהדו”ח כי ישראל רוכשת מבריטניה גם רכיבים שונים לכלים בלתי מאוישים, אמצעי לוחמה אלקטרונית, אמצעי ראיית לילה, רכיבים למכ”מים צבאיים, תחמושות לנשק קל ועוד. בדו”ח לא מפורטים שמות היצרנים או השימוש שנעשה בכל רכיב, אלא רק הסחורה וערכה הכספי. בדו"ח מצויין רישיון שיווק בודד לסחורה ביטחונית שהועברה לידי "השטחים הכבושים הפלסטיניים" (כך במקור), עבור ציוד הצפנה שערכו כ–5,500 לירות שטרלינג בלבד.

בבריטניה מבקשים להבטיח שבאף אחד מ-381 פריטי הציוד הביטחוני אשר ניתן לייצא לישראל לא ייעשה שימוש המנוגד למדיניות הממשלה הבריטית - לפיה אין להנפיק רישיונות לייצוא נשק כאשר קיים סיכון ברור שהיצוא עלול לעורר או להאריך סכסוכים אזוריים או פנימיים, או שעשויים לשמש לדיכוי פנימי. בין היתר, מצוטט בדו”ח ראש ה-BIS (המשרד לעסקים, חדשנות וכישורים, המפקח על הייצוא הביטחוני בבריטניה), מייקל פאלון, שנשאל לגבי העברת נשק לישראל במבצע “עמוד ענן”. "ישראל עומדת בפני אתגרים ביטחוניים”, אמר פאלון, “ואנחנו לא חושבים שאמברגו נשק יביא להגדלת ההשפעה שלנו או להתקדמות בתהליך השלום. כבר סירבנו בעבר לאשר ייצוא לישראל, ונמשיך לעשות כן כל עוד הרישיונות לא יעמדו בקריטריונים". בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי בריטניה סירבה ל-52 בקשות ישראליות לרכישת ציוד צבאי, או אמצעים דו־שימושיים (כאלו שיכולים לשמש למטרות אזרחיות וגם למטרות צבאיות) בחמש השנים האחרונות.

חיילי צבא בריטניה באפגניסטאןצילום: רויטרס

הדו"ח חושף גם כי חרף מלחמת האזרחים בסוריה, בריטניה ממשיכה להחזיק ברישיונות ייצוא ביטחוני למדינה. לסוריה יש כיום 3 רישיונות בתוקף: רכיבים לכלי רכב עם מיגון בליסטי, אמצעים "לייצור תעשייתי כללי", וחיישנים למערך האזנות תת־מימי (מערך הידרופוני). בדו"ח נכתב כי כאשר ה-BIS מפרסם על רישוי הייצוא של פריטים דו-שימושיים, כמו אותו מערך תת־מימי, "צריך להיות ברור האם מדובר בשימוש אזרחי בלבד". עוד נכתב כי בבריטניה משוכנעים שבאף אחד משלושת הרישיונות הקיימים לסוריה לא מתוכנן להיעשות שימוש המנוגד למדיניות הבריטית. השווי הכולל של הסחורות המדוברות עומד על כ-143 אלף לירות שטרלינג. מהדו"ח עולה כי בין יולי 2011 לדצמבר 2012 שללה בריטניה רישיון הספקת תחמושת לסוריה, בשל הגבלי הספקת הנשק שהוטלו על המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ