מתווה קרי: מו"מ על בסיס קווי 67', חילופי שטחים ושתי מדינות לשני עמים

הנהגת הפתח התכנסה לדיון ברמאללה; כפי הנראה, החלטה סופית לא תתקבל היום כי עבאס יבקש הבהרות נוספות לפני שיסכים לחידוש המגעים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי עשוי להודיע כבר מחר (שישי) על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - כך אמר ל"הארץ" פקיד ישראלי בכיר. הודעת קרי תלויה בהחלטה שתתקבל בפגישת ההנהגה הפלסטינית שנערכת בשעה זו ברמאללה. גורם פלסטיני אמר כי מסתמן שהנשיא הפלסטיני יבקש הבהרות נוספות משר החוץ האמריקאי ולכן צפוי סבב פגישות נוסף לפני שיוחלט על חידוש המו"מ.

הפקיד אמר כי קרי ככל הנראה יפרסם מחר הודעה שבה יציג את המתווה לחידוש המשא ומתן. לפי מתווה זה, המגעים בסוגיית גבולות המדינה הפלסטינית יתקיימו על בסיס קווי 1967, עם חילופי שטחים שיקחו בחשבון את המציאות שנוצרה בשטח בגדה המערבית, כלומר קיומם של גושי ההתנחלויות הגדולים. מנגד יאמר קרי כי מטרת המשא ומתן היא להגיע למציאות של “שתי מדינות לשני עמים” – פלסטין כמדינה הפלסטינית וישראל כמדינה היהודית.

הפקיד הבכיר ציין כי במסגרת ההבנות בין קרי לנתניהו ועבאס, כל צד יוכל להציג בפומבי הסתייגויות מהמתווה. הפלסטינים יוכלו לומר כי אינם מקבלים את העיקרון של ישראל כמדינה יהודית, והישראלים יוכלו לומר שאינם מוכנים לחזור לגבולות 1967. עם זאת, שני הצדדים יסתפקו בהשמעת ההסתייגויות הפומביות ויפתחו במשא ומתן.

נשיא המדינה שמעון פרס אמר הבוקר כי קרי “נמצא במרחק נגיעה” מחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. “מהמידע האחרון שיש ברשותי, קרי הצליח לקדם את הסיכויים לפתוח במשא ומתן”, אמר פרס.

ברמאללה נערכת אחר הצהריים ישיבת הוועד המרכזי של הפתח, שבה יציג הנשיא הפלסטינימחמוד עבאס (אבו מאזן) את יוזמת קרי לחידוש השיחות עם ישראל. גורם פלסטיני המעורה בשיחות אמר ל"הארץ" כי בישיבת שמתנהלת עד כה לא הציג הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, פרטים שיכולים להביא לפריצת דרך וכי על פניו לא נראה שתתקבל החלטה סופית היום. על פי ההערכות, עבאס יבקש הסברים נוספים ממזכיר המדינה ג'ון קרי, וזה ייאלץ ככל הנראה לערוך סבב נוסף באזור. לפני כינוס הישיבה אמר פקיד פלסטיני בכיר כי האיתותים שקיבל מעידים על נכונות להיכנס לסבב נוסף של שיחות ישירות, שאיש אינו יודע כיצד יסתיימו, אולם ההערכות לגביהן הן פסימיות. בשלב זה לא ברור אם הפלסטינים ייצאו בהצהרה בסוף הישיבה או שמוקד ההתרחשות יחזור לעמאן, שם ממתין קרי להחלטה הפלסטינית.

ברמאללה הבהירו כי סוגייה עקרונית שטרם התבהרה בנוגע לעמדה הפלסטינית היא התביעה הישראלית להכיר בישראל כמדינה יהודית - עמדה שהפלסטינים התנגדו לה וטענו כי אופיה של המדינה אינו עניינם, אם כי הכרה כזו עלולה להשפיע על שיחות הליבה הנוגעות לסוגיית הפליטים וזכות השיבה ומעמדם של הפלסטינים אזרחי המדינה.

בתוך כך, משפחות אסירים ביטחוניים מקרב ערביי ישראל, שנאסרו ונשפטו לפני הסכמי אוסלו, פנו ביממה האחרונה ללשכת עבאס והאיצו בו שלא יסכים לחלוקה או הסתייגות בנוגע לשחרורם של אסירים ערבים ישראלים. בבתי הסוהר בישראל כלואים 12 אסירים ביטחוניים אזרחי המדינה שנשפטו לפני אוסלו וחלקם מרצה עונש הקרוב ל-30 שנים. מנהל הלשכה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני ג’ואד בולוס אמר ל”הארץ” כי העמדה הפלסטינית בעניין זה היא שלא תהיה חלוקה גיאוגרפית והוצאת אסירים ערבים ישראלים מהעסקה או שחרורם בתנאי הרחקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ