הפלסטינים: על ישראל להכיר בגבולות כלליים לפני חידוש המו"מ

הפלסטינים העבירו את התנאי לשר החוץ קרי בפגישתו עם ראש צוות המו"מ עריקאת. אתמול שוחח אובמה עם נתניהו והפציר בו לחדש את המו"מ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מנהיגים פלסטינים המעורים במשא ומתן קוראים לישראל להסכים להכרה בקווי גבול כלליים של מדינה פלסטינית עתידית כתנאי מקדים לחידוש המשא ומתן. על פי הפרסום היום (שישי) ברשת אל גז'ירה הבקשה שנוסחה בתום שתי פגישות הכללו גורמים רמי דרג אינה תואמת את בקשת ישראל לפתוח במשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. המנהיגים הפלסטינים מנמקים את בקשתם בכך שהם זקוקים להתחייבות כדי להבטיח שהמשא ומתן יסתיים עם תוצאות.

חבר בצוות המו"מ אמר לאל ג'זירה כי "גורמים פלסטינים רשמיים שלחו את ראש צוות המשא ומתן, סאיב עריקאת, לפגוש את שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי על מנת לבשר לו כי הם מעוניינים בהבטחות מקדימות בנוגע לגבולות כלליים".

מוקדם יותר אמר גורם בכיר במשרד החוץ האמריקאי כי אין בכוונתם להכריז באופן רשמי על חידוש המשא ומתן בין הצדדים. "כרגע אין שום כוונה להכריז על חידוש המשא ומתן" אמרה דוברת משרד החוץ אמש בעמאן עם תום ביקורו של שר החוץ קרי באזור.

שר החוץ של ארה"ב קרי ועמיתו הירדניצילום: אי–פי

לפני כן הכחיש דובר מטעם ראש הממשלה נתניהו את הפרסום בסוכנות הידיעות רויטרס שציטטה בכיר ישראלי בעילום שם שאמר כי הממשלה בישראל מוכנה לשוב לשיחות המשא ומתן בהתבסס על קווי 1967.

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. שיחת הטלפון הייתה כחלק משיחות שגרתיות המתקיימות בין השניים אך העיתוי שלה לא מקרי נוכח ביקורו של שר החוץ האמריקאי קרי המנסה לחדש את השיחות בין הצדדים לראשונה מאז 2010.

"הנשיא עודד את ראש הממשלה נתניהו להמשיך ולעבוד עם שר החוץ קרי ולחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים בהקדם האפשרי", נכתב בהודעת הבית הלבן. בנוסף, צוין כי המנהיגים דנו במספר נושאים הקשורים למצב הביטחוני באזור בהם המצב בסוריה, מצרים והסוגיה האיראנית.

על פי המתווה לחידוש המו"מ שמנסה לקדם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, המגעים בסוגיית גבולות המדינה הפלסטינית יתקיימו על בסיס קווי 1967, עם חילופי שטחים שיקחו בחשבון את המציאות שנוצרה בשטח בגדה המערבית - כלומר קיומם של גושי ההתנחלויות הגדולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ