ברגע האחרון: דחיפה אמריקאית נוספת לחידוש המו"מ

רגע לפני שקרי שב לארה"ב בלי הכרזה על חידוש השיחות, אובמה טלפן לנתניהו והפציר בו לחדש המו"מ. קרי נפגש הבוקר עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי מפעיל לחץ על ישראל ועל הפלסטינים במאמצים של הרגע האחרון לחדש את המשא ומתן בין שני הצדדים. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, נועד הבוקר (שישי) בעמאן עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, וניסה לספק לו הבהרות שיאפשרו לפלסטינים להיענות בחיוב למתווה האמריקאי לחידוש תהליך השלום.

קרי צפוי לעזוב היום בצהריים את האזור ולשוב לוושינגטון. עדיין לא ברור האם יצליח לגבש הסכמות שיאפשרו להכריז על חידוש השיחות. עריקאת צפוי לעדכן את קרי בדיונים שערכה במהלך הלילה ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. ראש צוות המו"מ הפלסטיני יציג לקרי שורה של נקודות שבהן הפלסטינים דורשים הבהרות וכן דרישה לנוסח חד וברור יותר לגבי גבולות המדינה הפלסטינית העתידית.

במהלך הלילה הצטרף הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, ללחץ שמפעיל קרי והתקשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בשלושת החודשים האחרונים כמעט שלא התערב אובמה במגעים שניהל קרי עם שני הצדדים. מהבית הלבן נמסר שאובמה "עודד את נתניהו להמשיך ולעבוד עם קרי כדי לחדש את המו"מ בין הצדדים בהקדם האפשרי".

שרים וח”כים מהימין הבהירו אתמול כי לא ישתפו פעולה עם הממשלה אם זו תפעל לקדם מו"מ עם הפלסטינים על בסיס קווי 1967. ההתנגדות להסדר מדיני כזה עשויה לפרק את הקואליציה של נתניהו, ולהקשות עליו באופן משמעותי גם בתוך סיעת הליכוד עצמה.

שר חוץ האמרקאי ג'ון קרי בעמאןצילום: אי–פי

מנהיג הבית היהודי, השר נפתלי בנט, תקף אתמול בערב את האפשרות שהממשלה תסכים לחידוש המשא ומתן על בסיס קווי 1967, לפי מתווה קרי. ״שיהיה ברור, מפלגת הבית היהודי בראשותי לא תהיה שותפה, אפילו שנייה אחת, בממשלה שמסכימה לשאת ולתת על בסיס קווי 67’", אמר בנט והוסיף כי "ירושלים בירתנו אינה עומדת, ולעולם לא תעמוד, למשא ומתן״.

לצדו מחתה גם ח”כ מירי רגב נגד האפשרות שהליכוד יכיר בקווי 1967 כבסיס למשא ומתן. רגב עשויה לעמוד בעתיד כחלק מחזית פנים‑מפלגתית משמעותית בליכוד, שתמנע מנתניהו לקדם הסדר מדיני. לדבריה, ההחלטה לחזור למשא ומתן על בסיס קווי 1967 היא ״החלטה שגויה שמסכנת ואינה משרתת את ביטחון מדינת ישראל, ופוגעת בהתיישבות ובמתיישבים״. רגב קראה לראש הממשלה ״לכנס את מוסדות הליכוד כדי לדון ולהציג את המתווה המתגבש בפני חברי המרכז והסיעה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ