למרות המאמץ הישראלי: האיחוד האירופי פרסם את ההנחיות ביחס להתנחלויות

על אף פניות קרי, נתניהו ופרס לבכירי האיחוד ההנחיות פורסמו ויייכנסו לתוקף בינואר. במשרד החוץ מחו: עדיף היה להפנות אנרגיות לעידוד השלום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנציבות האירופית, הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי, פרסמה היום (שישי) ברשומות את ההנחיות החדשות בנוגע להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וביישובי רמת הגולן. ההנחיות פורסמו חרף נסיונותיה של ישראל להפעיל לחץ על הנציבות האירופית ועל כמה מדינות בולטות באיחוד האירופי לדחות את המהלך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, והנשיא שמעון פרס, התקשרו בימים האחרונים לנשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל בארוסו, וביקש ממנו לעכב את פרסום ההנחיות החדשות ברשומות. לבקשת ישראל, התקשר שר החוץ של ארה”ב ג’ון קרי, בעצמו לבארוסו וביקש גם הוא לדחות את הפרסום. שרת המשפטים ציפי לבני, התקשרה לשרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, וביקשה גם ממנה לדחות את הפרסום ברשומות.

למרות זאת, בארוסו ואשטון סירבו לעכב את הפרסום ברשומות. הם הדגישו בפני הבכירים הישראלים כי ההנחיות ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2014. לדבריהם, עד המועד הזה הנציבות האירופית תהיה מוכנה לקיים התייעצויות ומו”מ עם ישראל בנוגע לפרשנות של ההנחיות החדשות ולדרך שבה הן ייושמו בהסכמים עתידיים עם ישראל.

המאחז מגרון, בשנה שעברה. האירופאים איבדו את הסבלנותצילום: אמיל סלמן

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה כי אין כל כוונה שפרסום ההנחיות החדשות בנוגע להתנחלויות יפגע במאמצי קרי לחדש את תהליך השלום. "בשום אופן אנחנו לא מנסים לקבוע מראש את תוצאות שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים", אמרה בהודעה שפרסמה על רקע פרסום ההנחיות החדשות ברשומות. "אנחנו נהיה מוכנים להכיר בכל שינוי בגבולות 1967 במידה ותהיה לכך הסכמה בין הצדדים. אנחנו תומכים במאמצי קרי ומקווים שנוכל לתרום ליצירת אווירה מתאימה למו"מ שיוביל להסכם שלום".

אשטון ציינה שההנחיות ייכנסו לתוקף בינואר והוסיפה שהאיחוד האירופי מוכן לדון עם ישראל על יישום ההנחיות, בדגש על הסעיף הטריטוריאלי בהסכמים העתידיים בין הצדדים שנמצאים כעת על השולחן.

ישראל תקפה בחריפות את פרסום ההנחיות החדשות. דובר משרד החוץ יגאל פלמור אמר כי "עדיף היה לו האנרגיה שהושקעה בגיבוש ההנחיות החדשות היתה מופנית לצעדים שמעודדים את השלום". הוא הוסיף כי ישראל דוחה את ניסיונה של הנציבות האירופית לכפות עמדות בנושאים שמקומם על שולחן המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "גבולותיה של ישראל לא יקבעו על ידי קווים מנחים של הנציבות האירופית אלא במשא ומתן בין הצדדים", אמר, "ישראל מטילה ספק בחוכמה המדינית שמייצגים הצעדים, הן מבחינת תכנם והן מבחינת עיתויים". 

 אתמול זימן משרד החוץ בירושלים את שגרירי בריטניה וצרפת ואת סגן שגריר גרמניה לשיחות הבהרה בעקבות הסנקציות החדשות של האיחוד האירופי על ההתנחלויות. מקור בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי המסר שהועבר לשגרירים היה, שכדי למנוע משבר חמור ביחסי ישראל עם האיחוד האירופי על מדינותיהם לפעול למציאת פתרון. “ההנחיות החדשות בנושא ההתנחלויות הן מטען חבלה שהורכב בבריסל ומנהיגי המדינות החברות באיחוד האירופי צריכים למצוא דרך לפרק אותו”, אמרו בכירים במשרד החוץ בשיחות ההבהרה עם שלושת השגרירים. “אנחנו מצלצלים בפעמונים. זו האחריות שלכם למנוע נזק קשה ליחסים עם ישראל”, אמרו.

במקביל לפגישות עם הדיפלומטים מבריטניה, מגרמניה ומצרפת, ערכו בכירים במשרד החוץ שיחות טלפון עם שגרירים של מדינות נוספות באיחוד האירופי והעבירו מסר זהה. בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי לשגרירים האירופים הוצג תסריט לפיו בעוד כמה שבועות יתחדש המו"מ בין ישראל לפלסטינים ובמקום שהאיחוד האירופי יסייע לדחוף את שיחות השלום הוא יהיה עסוק במשבר ביחסים עם ישראל. “אמרנו לשגרירים האירופאים שהם צריכים להבהיר לבירות שלהם כי אף ממשלה בישראל לא תקבל את התנאים שמוצגים בהנחיות החדשות ולא תחתום על סעיף כזה בהסכם”, ציין הבכיר במשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ