קרי: הגענו להסכמות על חידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים

שר החוץ האמריקאי אמר במסיבת עיתונאים בירדן כי נציגי הצדדים ציפי לבני וסאיב עריקאת יגיעו בשבוע הבא לשיחות ראשוניות בוושינגטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר ששה ביקורים באזור בתוך ארבעה חודשים, ומאות שעות של שיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הודיע הערב שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי במסיבת עיתונאים שכינס בירדן כי "הגענו להסכם שיוצר בסיס לחידוש המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים".

קרי ציין במסיבת העיתונאים כי בשבוע הבא, או כמה ימים לאחר מכן, יגיעו לוושינגטון ראשי צוותי המשא ומתן של ישראל ושל הפלסטינים – שרת המשפטים ציפי לבני וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת

שר החוץ האמריקאי מסר הודעה קצרה ולקונית, ולא ציין מה יהיה הבסיס שעליו יתבססו שיחות השלום. הוא לא הזכיר את סוגיית קווי 1967, את היותה של ישראל מדינה יהודית, ואת הדרישות הפלסטיניות להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולשחרור אסירים. 

קרי הדגיש כי מלוא הפרטים לגבי חידוש המשא ומתן עדיין לא נסגרו וכי השיחות בשבוע הבא בוושינגטון יעסקו בקביעת הפרטים הסופיים של עקרונות ניהול המשא ומתן. לדבריו, בסיום סבב השיחות בוושינגטון תימסר הודעה עם פרטים נוספים.

קרי במסיבת העיתונאים בירדן, הערבצילום: אי–פי

קרי שיבח את נתניהו ואבו-מאזן על הרצינות שהפגינו בחודשים האחרונים. הוא הדגיש כי "שני הצדדים ביצעו בזמן האחרון צעדים חיוביים בשטח". 

שר החוץ האמריקאי ערך את מסיבת העיתונאים בעמאן לאחר יום ארוך של שיחות אינטנסיביות עם הפלסטינים ועם הישראלים. בשעות הבוקר נפגש קרי פעמיים בעמאן עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת. 

עריקאת דרש מקרי הבהרות לגבי העקרונות שלפיהם ינוהל המשא ומתן, וזאת בעקבות הישיבה הלילית שקיימה ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. בין שתי הפגישות עם עריקאת ואחריהם קיימו קרי ואנשיו שיחות טלפון עם נתניהו ולבני. 

בשעות הצהריים החליט קרי להפעיל את הלחץ האחרון על עבאס והמריא במסוק לרמאללה לפגישה מכרעת אתו. קרי הצליח להשיג את הסכמתו העקרונית של עבאס לחדש את המשא ומתן, וזאת אף שלא הושגה הסכמה על עקרונות ניהולו. קרי הבטיח לעבאס כי השיחות בוושינגטון בשבוע הבא יעסקו בסיכום עקרונות אלה.

דוברו של עבאס, נביל אבו-רודיינה, אישר כי הושגה התקדמות בעניין עקרונות המשא ומתן אולם הוסיף כי יש פרטים שטרם הובהרו, וכי לאחר שיתבררו קרי יזמן אליו את לבני ועריקאת לשיחות הכנה.

מקור פלסטיני המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי תמונת המצב המצטיירת היא שהפלסטינים לא רצו להיחשב כסרבנים, ולכן הסכימו לפתוח בשיחות לתקופה מוגבלת במטרה לגבש הסכמות על עקרונות המשא ומתן ובעיקר על סוגיית הגבולות. לדבריו, "האווירה בקרב הפלסטינים לא חיובית בלשון המעטה, ויש חשש אמיתי מתגובת הרחוב הפלסטיני אם יתברר ששוב נכנסים למשא ומתן ריק מתוכן". 

במערכת הפוליטית בישראל התקבלו תגובות אוהדות להודעת קרי. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ (התנועה) אמר כי "נמשיך לתמוך בראש הממשלה גם במהלך המשא ומתן עם הפלסטינים. זו הזדמנות גדולה שאסור לנו להחמיץ". הוא קרא למפלגת העבודה לתמוך במהלך לחידוש המשא ומתן.

יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח אמר כי הודעת קרי שמה קץ לתקופה ארוכה מדי של בזבוז זמן, שהזיק קשות לאינטרסים של ישראל. "נתניהו יודע היטב שיש בממשלה, בכנסת ובציבור רוב מוצק לפתרון של שתי מדינות לשני עמים", אמר, "קווי המתאר של ההסדר האפשרי ידועים זה זמן רב, ונדרשת מנהיגות נחושה שתוביל אליו בהקדם. יש עתיד תעמוד לצידו של ראש הממשלה אם יתמיד במנהיגות כזו לא רק בכניסה למשא ומתן, אלא גם בחתירה נחושה להשגת הסדר".

ח"כ רונן הופמן (יש עתיד) מסר כי יש "להימנע מטקטיקת הנמכת הציפיות המקובלת. היא לא נכונה לישראל בעת הזו ועלולה לפגוע בנכונות הצדדים להגיע להסכמות, ובסיכויים להצלחת התהליך".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' (העבודה) הדגישה כי "אין להסתפק בחידוש המשא ומתן, אלא לעשות הכל כדי לחתור לקראת הסדר של ממש". היא הביעה תקווה שראש הממשלה נתניהו יביע תמיכה בפתרון שתי המדינות. יו"ר סיעת העבודה יצחק הרצוג אמר הבהיר כי מפלגתו תתמוך בכל מהלך מדיני שיקדם את חזון שתי המדינות בשלום ובביטחון. ח"כ עמר בר-לב (העבודה) אמר על שר החוץ האמריקאי כי הוא "הוכיח היום שעם נחישות, רצון, גמישות ויצירתיות, אפשר להבקיע שער, גם כשאתה משחק לבד מול עשרה מגנים שדוחקים אותך אחורה שוב ושוב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ