תיק הונג קונג

פרנקל מסתכן בגלישה לתחום הפלילי, הבנק מתרחק ממנו

המסמך שהגיש הנגיד המיועד לוועדת טירקל אינו מאמת את גרסתו לתקרית, ונראה כאילו גם טירקל שינה את גישתו הסלחנית

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים191
אמיר אורן
אמיר אורן

יעקב פרנקל נהג אתמול כמהמר, אם לא בהונג קונג כי אז במקאו הסמוכה. הוא הניח על שולחן ועדת טירקל נייר שאמור לשפר את מצבו אך עלול דווקא להחמיר אותו. אם מאחורי הנייר יש ראיות מוצקות, ייתכן שמועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל עוד ניתנת להצלה - בבושת פנים, באנחה, אך עדיין בחיים. לעומת זאת, אם יתברר שהנייר מתיימר להציג יותר ממה שניתן להוכיח, פרנקל מסתכן בגלישה מהתחום המינהלי והציבורי אל המדרון הפלילי.

את הנייר סיפקה שרון סר, עורכת הדין של פרנקל בעת הסתבכותו בנמל התעופה של הונג קונג ב-2006. ״עורך דין תומך בלקוח״ היא חדשה מרעישה כמו ״כלב נשך אדם״. יעקב וינרוט אינו מצדד באביגדור ליברמן? אלי זהר באהוד אולמרט? יורם שפטל באיוואן דמיאניוק? שופט מנוסה כיעקב טירקל בוודאי נתקל, בעשרות שנות שבתו בדין, בסנגורים שבאמת הזדהו עם לקוחותיהם והאמינו שנעשה להם עוול; אבל הוא לא ראה בלהט ההזדהות כשלעצמו נימוק משכנע לזיכוי, או להקלה בעונש.

שרון סר היא מומחית לגירושין. הונג קונג, כתבה סר באחד ממאמריה, היא ״בירת הגירושין של המזרח״, מהדורת עוטף־סין של לונדון. פרנקל נעזר בה כאשר התאווה להתגרש ממשטרת הונג קונג, שחשדה בו בהוצאת אותו פריט - עכשיו הוא סוף סוף הוא מואיל לגלות שמדובר בתיק חליפות יקר - מהחנות שאמורה אמנם להיות בלי מס, אך לא בלי תשלום.

המסמך שהציג פרנקל בפני ועדת טירקל

הנגיד המיועד, יעקב פרנקל. צילום: בלומברג

ב-7 בחודש זה, ב-12:47 לפי שעון תל אביב, 17:47 בהונג קונג, נשלחה לסר שאילתה עיתונאית בדבר פרשת פרנקל. זה היה עוד לפני שטירקל ופרנקל שמעו שיש פרשה. סר לא הגיבה, לא אז ולא בימים הבאים, כאשר נשלחו אליה שלוש פניות נוספות - אחת בדואר האלקטרוני, אחת בתיבה הקולית, אחת אצל מזכירתה במשרד עורכי הדין ״וויתרס״ במגדל גלוסטר, ברחוב קווינס רואד. היא שתקה, אבל היו לה ארבעה־חמישה ימים להכין תגובה, להצטייד במסמכים, לעבות את תיק פרנקל בחומרים חיוביים. התוצאה מאכזבת. אם זה כל מה שהצליחה לספק, ואם הנייר הפרטי אינו נתמך בניירות רשמיים, פרנקל מסובך בגללו עוד יותר משהיה בלעדיו.

באותו שבוע שני של חודש יולי התאושש טירקל מההלם הראשון, הכעוס, שתקף אותו למשמע האפשרות שפרנקל העלים ממנו פרט מהותי, בשאלון מועמדותו ובתורה שבעל פה. טירקל פנה למשרד החוץ וליועץ המשפטי לממשלה, בחיפוש ממצאים עובדתיים, וקיווה להרוויח זמן לפני שהבירור ייוודע לפרנקל ולציבור. היה בכך היגיון מסוים, להשגת ראיות לפני טשטוש או תיאום, אך ההיגיון התהפך על ראשו ביום חמישי, 11 ביולי. במועד זה, לכל המאוחר, כבר ידע פרנקל בוודאות שטירקל בודק את תקרית הונג קונג. ייתכן שמגעי פרנקל עם סר קדמו לאותו יום, אך מכתבה אליו מה-12 בחודש מאזכר רק תכתובת ביניהם מה-11.

התאריכים חשובים, מפני שביום שישי, ה-12, מסר פרנקל לטירקל את גרסתו, ששיכנעה את טירקל, לפחות על־תנאי, והפכה לקו הבלתי־רשמי, המגמד, של ועדת טירקל: לא נעים, אבל לא נורא, כי פרנקל מגובה בנייר שלפיו השלטונות התנצלו לפניו והודו לו על שלא תבע פיצויים. טירקל, שרצה לאשר את המועמדות, לא טרח באותה עת להבהיר שפרנקל המציא רק אישור מהסנגוריה, לא ויתור מהקטגוריה.

חלף שבוע, גרסת פרנקל טרם אומתה, ושלשום נראה כאילו גם טירקל שינה את גישתו הסלחנית ומבין באיחור־מה שפרנקל לא מטפס מתוך הבור, אלא מעמיק לחפור אותו. היועץ יהודה וינשטיין לא נזקק לזמן רב כל כך.

מה כותבת סר? התקרית בהונג קונג היתה ״לא־אירוע ואי־הבנה״. לא־אירוע, אבל במשפט הבא היא מדברת על ״האירועים״, שאינה מוצאת טעם בשחזורם, אלא אם פרנקל ידרוש זאת ממנה. סר מאשרת שהוגשה תלונה פלילית (charges) ושבעקבותיה נערכה חקירה. היא שמחה לבשר שהתלונה הוסרה, התיק נסגר ואין עוד ״עניין פעיל״ כלשהו הנובע מהתקרית.

המסמך שהגיש פרנקל לוועדת טירקל

סר מבשרת לפרנקל, לצורך שכנועו של טירקל (ולאחר שפרנקל התעקש לקבל את דבריה על נייר־מכתבים של משרד עורכי הדין), שהיא חשה צער עמוק על הטרדה שגרם לו העניין כולו. היא, פרקליטתו, מביעה צער - וגם מספרת שבמשרד המשפטים המקומי התנצלו והכירו טובה על ההימנעות מתביעת פיצויים. משום מה, זה רק מה שהיא אומרת, אין מסמך המתעד זאת במצורף למכתבה, והיא מבטיחה לסייע לפרנקל ולממשלת ישראל אם יהיה צורך בהמצאת אישור משרד המשפטים להסרת התלונה, אך אינה פועלת עדיין להשגתו, אף שמסמך שלטוני כזה יהיה חזק הרבה יותר ממכתב של עורכת־דין פרטית וידידותית. מדוע לחכות להפצרה נוספת? לא ברור שכיבוי הלהבה חיוני לפני שהאש מתפשטת? אם זה כל כך פשוט, איך קרה שהמסמך אינו נמצא בארכיב של סר, מוכן לשליפה ולהצגה?

תהיות אלה הועלו אתמול על הכתב ונשלחו לעו״ד סר, אך גם פנייה חמישית זו טרם נענתה.

עד שיגיעו תשובות לקושיות, מכתב סר לפרנקל מחמיר לכאורה את מצבו, במקום לשפרו, משום שהוא מתווה כיווני חקירה שאינם נוחים לו. למעשה, עוסקות בדיקות וינשטיין־טירקל בשלושה נושאים משיקים אך לא זהים: מה קרה בחנות? מה קרה בחקירה המשטרתית? מה קרה בוועדת טירקל?

בחנות, לאחר ניסויי טיסה של הסברים שלא המריאו, מייצב פרנקל את גרסת האשה והטעות. בת־לווייתו בשובם מכנס כלכלי מסרה לו את התיק, הוא שגה להבין ממנה שהתיק שולם ולכן יצא בתום לב בלי לעבור בקופה. אם סרטי האבטחה נשמרו, אולי ייראה בהם האמנם כך - האם פרנקל לקח את התיק מהתצוגה בעצמו, או שמא ניגשת אליו מישהי ומפקידה בידיו את הפריט. כך או כך, ניתן להגיע לאותה עדה ולגבות ממנה תצהיר.

במקום התנצלות וטובלרון מהדיוטי

במשטרה, בהנחה שזאת הגרסה שפרנקל הזדרז למסור (ומדוע לא? הרי זאת האמת), לא האמינו לו בתחילה. במקום לשלח אותו ללא שהות, לבל יחמיץ את טיסתו, בתוספת התנצלות ואולי גם טובלרון מהדיוטי פרי, להמתקת יחסו לחושדים בכשרים, הוא עוכב, מתוקף תלונה, ועבר חקירה פלילית. עניין של פרשנות הוא אם חקירה כזאת כשלעצמה, בתנאי עיכוב, חייבה אותו בדיווח לוועדת טירקל, או שהיה מותר לו לשער שסגירת התיק פוטרת אותו מהדיווח. חד וחלק, לטובתו, זה לא.

שרון סר, השווה כל דולר הונג קונג המושקע בה, הוזעקה לנמל התעופה והסדירה את סגירת התיק. רצונה המובע לסייע לפרנקל ולממשלת ישראל יכול להתממש במסירת שמותיהם של אותם אנשי משרד המשפטים בהונג קונג, שלדבריה התנצלו והודו לפרנקל על אי תביעת הפיצויים (כי רק יאה שלא־אירוע ואי־הבנה יסתיימו באי־תביעה). אז ניתן לגבות גם מהם תצהיר על השתלשלות האירועים.

אשר להתנהגות פרנקל כמועמד לנגיד, היא עלולה לדחוף את וינשטיין לבחון אם יש בה גם משמעות פלילית. מחדל אי־הדיווח אולי ניתן לתירוץ, בעובדות או במצב נפשי. המעשה בעייתי יותר. בהציגו את מכתב סר לוועדה ואת תוכנו לציבור (בלי לומר, בתגובתו לעיתונות, שזהו רק מכתב מעורכת הדין שלו), ניסה פרנקל לקדם את סיכויי אישור מועמדותו. אם יתברר שזה מצג־שווא, ושאין ביכולתו של פרנקל להוכיח את שנטען במכתב, יהיה על וינשטיין להסביר מדוע לא יחול על מקרה זה תקדים בועז הרפז. כתב האישום נגד הרפז, הממתין להגשה, מייחס לנאשם כוונה להשפיע באמצעות מסמך על מינוי לתפקיד ממלכתי בכיר, רמטכ״ל - והרפז אף לא רצה להתמנות לרמטכ״ל בעצמו.

ביום ראשון בבוקר נודע כי מהמסמכים הנוספים שמסר פרנקל לוועדת טירקל עולה כי חקירת המשטרה בהונג קונג לא הסתיימה ביום עיכובו במקום וכי התיק נותר פתוח עד שפרנקל ובת-לוויתו שלחו מחו"ל את גירסותיהם הזהות. המשטרה הסתפקה בכך והודיעה לעו״ד סר על סיום החקירה.

לכן הנטל עובר לפרנקל ועליו לחמש את טירקל ואת וינשטיין בתימוכין לאותו מצג, להוכיח שאמת דיבר. זאת תפנית משמעותית בפרשה. פרנקל לא עבר בהונג קונג כל עבירה, לפי החוק הישראלי, ולא היתה כל עילה - גם לולא ההתיישנות, לאחר שבע שנים - להציק לו משום כך בחקירה של משטרת ישראל. אבל אם יסיק וינשטיין כי לכאורה, כדי להשיג את המינוי לנגיד, פעל פרנקל ביוני־יולי 2013 שלא כדין, יהיה עליו להורות לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה לפתוח בחקירה בעניין זה. אם כך יקרה, זאת תהיה הפרשייה הגדולה הראשונה של ראש אח״ם החדש, ניצב מני יצחקי, שייפרד מניצב יואב סגלוביץ׳ בעוד שבוע. תיק פרנקל, אותו תיק יקר מהונג קונג (מה היה מחירו? מה היה סופו - שולם או הוחזר?), נראה היום, שבועיים לאחר שהוטל לחיקו של השופט בדימוס טירקל, רחוק מסגירה.

דוברו של פרופ׳ פרנקל, עמירם פליישר, הגיב הערב על מאמר זה במלים, "הוא מלא שקרים והשמצות וחבל שכותבו מנצל את במת העיתון להטעיה מכוונת של הציבור. כשיתבררו העובדות יתברר שכתיבתו אינה מכבדת את מקצוע העיתונות". פרנקל המשיך לסרב להגיב על שאלות פרטניות, ביניהן מי נלוותה אליו לחנות, מה היה מחירו של הפריט שלא שולם והאם הוא מיוצג עתה בידי עורך-דין.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ