ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי עדכן את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התחייב בפניו לשחרר אסירים פלסטיניים עוד לפני פגישת לבני-עריקאת בוושינגטון. כך מסר היום (שבת) בכיר פלסטיני לוול סטריט ג'ורנל. העדכון ניתן במהלך פגישה שהתקיימה בין קרי ועבאס ביום שישי אחר הצהריים.

הבכיר הפלסטיני הוסיף כי קרי אמר לעבאס, באותה פגישה, שממשלת ישראל הסכימה ל"הקפאה שקטה" של הבנייה בהתנחלויות, אולם לא תמסור על כך כל הודעה רשמית ופומבית. אותו בכיר ציין גם שקרי נתן לעבאס "ערבות אישית" לכך ששיחות השלום יתחדשו על בסיס קווי 1967. היום (שבת) בשעה 21:30 צפוי הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס, כדי לקבל עדכון לגבי ההסכמות שהושגו סביב חידוש המו"מ.

במקביל, ה"ניו-יורק טיימס" דיווח כי קרי השיג את הסכמת הצדדים לחידוש המו"מ על בסיס הודעה אמריקאית כי השיחות יתנהלו על בסיס קווי 1967, עם חילופי שטחים, לצד היותה של ישראל מדינה יהודית. לפי הדיווח, האמריקאים סיכמו עם שני הצדדים כי לא יחויבו להביע הסכמה פומבית לעקרונות אלו.

קרי ועבאס במוקטעה ברמאללה, אתמולצילום: רויטרס

מוקדם יותר היום אמר השר לעניינים אסטרטגיים ולענייני מודיעין, יובל שטייניץ, כי ישראל הסכימה לשחרר בכמה פעימות אסירים פלסטיניים, כולל כאלו שנמצאים בכלא שנים ארוכות. עם זאת, בניגוד לדיווח ב”וול סטריט ג’ורנל”, שטייניץ טען כי הקפאת הבנייה כלל לא עומד על הפרק. שטייניץ, שהתראיין לקול ישראל, הוסיף כי הפלסטינים התחייבו לקיים משא ומתן רציני במשך תשעה חודשים לכל הפחות, ובפרק זמן זה לא יפעלו נגד ישראל בזירה הבינלאומית.

ראש הממשלה נתניהו בירך על חידוש המו"מ ואמר כי "מדובר באינטרס אסטרטגי חיוני של ישראל". נתניהו ציין כי חידוש המו"מ חשוב לא רק כדי להביא לסיום הסכסוך עם הפלסטינים' אלא גם על רקע האיום האיראני ומלחמת האזרחים בסוריה.

"לנגד עיני עומדים שלל יעדים", אמר נתניהו. "מניעת היווצרותה של מדינה דו-לאומית בין הירדן לים התיכון שתסכן את עתיד המדינה היהודית ומניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת תחת חסות איראנית בגבולותיה של ישראל, שעלולה לסכן אותנו לא פחות".

נתניהו הודה לשר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי על מאמציו שהביאו לחידוש שיחות השלום והביע תקווה כי המו"מ יתנהל בצורה רצינית ואחראית. "אעמוד בתוקף על דרישות הביטחון של ישראל ועל האינטרסים החיוניים שלה", הוסיף נתניהו. 

קרי הכריז על חידוש השיחות במסיבת עיתונאים שקיים אמש בירדן. הוא אמר שבשבוע הבא, או כמה ימים לאחר מכן, יגיעו לוושינגטון ראשי צוותי המשא ומתן של ישראל ושל הפלסטינים – שרת המשפטים, ציפי לבני, וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת. שר החוץ האמריקאי לא ציין מה יהיה הבסיס שעליו יתבססו השיחות השלום. הוא לא הזכיר את סוגיית קווי 1967, את היותה של ישראל מדינה יהודית, ואת הדרישות הפלסטיניות להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולשחרור אסירים.

קרי הדגיש כי מלוא הפרטים לגבי חידוש המשא ומתן עדיין לא נסגרו וכי השיחות בשבוע הבא בוושינגטון יעסקו בקביעת הפרטים הסופיים של עקרונות ניהול המשא ומתן. לדבריו, בסיום סבב השיחות בוושינגטון תימסר הודעה עם פרטים נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ