בנט על התנעת המו"מ המדיני: נמשיך את הבנייה בירושלים ובגדה

השר לא התייחס לשחרור האסירים הצפוי במסגרת המחוות לרשות הפלסטינית. אורי אריאל: "לא אתן יד למעשה לא מוסרי של הקפאת בנייה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

תגובות מעורבות במפה הפוליטית לחידוש המשא ומתן: יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, התייחס עם צאת השבת להודעה על התנעת המשא ומתן המדיני אך העדיף שלא לומר דבר על שחרור האסירים הפלסטינים הצפוי כמחווה לקראת חידוש הדיונים. חבר סיעתו, שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, אמר: "לא אתן יד למעשה לא מוסרי של הקפאת בנייה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על חידוש הדיונים וכינה אותם "אינטרס אסטרטגי של מדינת ישראל".

בנט, שתקף בתחילת השבוע שעבר בנחרצות את האפשרות שישראל תשחרר רוצחים פלסטינים במסגרת המחוות לרשות הפלסטנית, התייחס הערב (שבת) רק לסוגיית הקפאת הבנייה השקטה בהתנחלויות, עליה דווח בכלי התקשורת. יו"ר הבית היהודי אף דרש למדר את מדינות אירופה מעיסוק במשא ומתן, לאור החקיקה החדשה שפרסמו בסוף השבוע ביחס להתנחלויות.

לדברי בנט, "העמידה על העקרונות שלנו השתלמה. הוכח שכשאנו מתעקשים על עמדתנו, אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים, בלי הקפאה, ובוודאי בלי הדרישה ההזויה לנהל אותו על בסיס קווי 67'". בנט אמר כי עם פתיחת המשא ומתן, "אנו נעמוד על כך שנמשיך לקיים חיים תקינים ולהמשיך את הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון. ההיסטוריה לימדה אותנו שבניה מביאה חיים, ופינוי יישובים מביא טרור". שר הכלכלה הוסיף עוד כי "על רקע אירועי הימים האחרונים לא נסכים שהאירופאים יהיו חלק מהמשא ומתן - הם הוציאו את עצמם מכל עמדה של מתווך הוגן. אנו יוצאים לדרך בזהירות ובעיניים פקוחות, תמימים אנחנו לא".

אלא שבדיוק לפני שבוע התבטא בנט, בתקיפות נגד האפשרות לשחרור אסירים. בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל אמר בנט, "אסור לשחרר אף רוצח. זאת לא מחווה, זאת בושה. אנחנו צריכים למסור רוצחים כדי לקבל את הזכות המפוקפקת לשאת ולתת עם אבו מאזן? אני משוכנע שנתניהו לא יעשה דבר כזה ולא יתן לדבר כזה לקרות. הוא לא ייתן לשחרר רוצחים”. בנט סירב לומר אז אם יפרוש מהממשלה אם יתממש מהלך לשחרור אסירים אך הבהיר, "אני מעריך שנתניהו, שחשובה לו עמידה חזקה מול הטרור, בוודאי לא ישחרר רוצחים בשביל הזכות לשאת ולתת. אני לא משחרר אף רוצח תמורת הזכות לשבת עם אבו מאזן עם כל הרצון הגדול לשבת איתו”.

שר הכלכלה נפתלי בנטצילום: ניב קנטור

השר אורי אריאל אמר הערב כי "אם נכונים הפרסומים בתקשורת הזרה על הסכמה לתנאים מוקדמים מדובר בטעות קשה המצטרפת להחלטה על שחרור מחבלים המסכנת את ביטחון ישראל. לא אתן יד בשום פנים ואופן למעשה לא מוסרי ולא יהודי שיאפשר הקפאת בנייה בירושלים ובהתיישבות ואפעל לממש את סמכותי כשר השיכון
להגדלת היצע הדיור במקומות המתבקשים״.

מנהיג ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר כי ״חשוב לנהל משא ומתן, וחשוב עוד יותר שהמשא ומתן יתנהל על בסיס המציאות וללא אשליות. אמרתי כבר פעמים רבות שהסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו ניתן לפתרון, לפחות לא בשנים הקרובות, ומה שכן ניתן וחשוב לעשות הוא לנהל את הסכסוך״.

בליכוד היו מי שחישקו הערב את נתניהו מימין. סגן שר הבטחון, דני דנון, אמר כי ״חייבים ללמוד מטעויות העבר ולא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים כמחווה או כפרס". לדבריו, "אם בישראל היו גוזרים דין מוות, הויכוח אם לשחרר את הרוצחים לא היה קיים״. סגנית השר ציפי חוטובלי טענה כי ״גם המהלך הנוכחי יסתיים בלא כלום, השאלה היא רק מתי. זאת טעות חמורה שעבור מהלכים ריקים תחודש הקפאת הבנייה ואסירים ביטחוניים ישוחררו״.

לעומתם, במרכז המפה הפוליטית ובצידה השמאלי קיבלו את חידוש המשא ומתן בברכה. שר האוצר, יאיר לפיד, כתב בדף הפייסבוק שלו: "לשמאל אנחנו אומרים: עלינו לנהל את המשא ומתן הזה כמו שמנהלים משא ומתן במזרח התיכון - בקשיחות, בחשדנות, תוך שאנחנו מקפידים תמיד 'למכור ביוקר' ומבלי להתפשר על הנכסים החיוניים של מדינת ישראל. לא נישואין מאושרים עם הפלסטינים אנחנו מחפשים, אלא גירושין הוגנים. לימין אנחנו אומרים: עלינו להיפרד מהפלסטינים, מפני שמדינה דו-לאומית היא סוף הציונות. אנחנו צריכים לגשת לתהליך הזה באומץ - על בסיס פתרון שתי המדינות - מפני שאסור לנו להיכנע לייאוש, להרמת הידיים, לכל מי שאומר לנו ש'אין מה לעשות'".

אתמול, כתב לפיד טור לניו יורק טיימס, בו ציין כי החלטת האיחוד האירופי כי כל ההסכמים עם ישראל לא יחולו מעתה על ההתנחלויות תעכב את חידוש המשא ומתן. לפיד ציין בדבריו כי “שיתוף הפעולה המתהווה עם הפלסטינים נמצא בסכנה בגלל האנשים בעלי הכוונות הטובות, אך מוטעות בבריסל”. לדבריו, אנשי האיחוד מעודדים בהחלטתם את הקיצוניים (כמו חמאס וחיזבאללה) שאומרים לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שעליו להתרחק משולחן המשא מתן, מאחר שככל שעובר הזמן ישראל הופכת למבודדת יותר ויותר בעולם.

בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 אמרה הערב שרת המשפטים ציפי לבני הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים כי לממשלה יש יכולת לנהל משא ומתן מדיני כזה, "אם כל האנשים שנכנסו לממשלה הזו יעמדו במילתם". לבני אמרה כי תנאי הכניסה למשא ומתן "נכונים ושומרים על האינטרסים" וכי ראש הממשלה קיבל את ההחלטה להיכנס לדיונים על בסיס עמדותיו. "ההחלטה היתה שלו, ובלי החלטה שלו לא היינו יושבים כאן בפתח משא ומתן", אמרה. "נכון לסיכומים של אתמול אין שום סיבה לאיזושהי מפלגה ציונית להגיד לא", סיכמה לבני.

השר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין, יובל שטייניץ, אמר הבוקר כי כחלק מההסכמה על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, עליה הודיע אמש שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, ישראל תשחרר אסירים פלסטינים, בהם כאלה שהגדיר "קשים".

בריאיון לקול ישראל אמר שטייניץ כי האסירים ה"קשים" מוגדרים כאלה שנמצאים בכלא זה שנים רבות, ושחרורם יתקיים בכמה פעימות. לדברי השר, ההסכמה למשא ומתן לא פוגעת בעקרונות שהציב ראש הממשלה נתניהו לקיום השיחות. הוא אמר כי הפלסטינים התחייבו לקיים משא ומתן רציני במשך תשעה חודשים לכל הפחות, ובפרק זמן זה לא יפעלו נגד ישראל בזירה הבינלאומית. שטייניץ הסביר כי הקפאת בניה בהתנחלויות אינה עומדת על הפרק. כמו כן, ציין כי אין כל הצהרה באשר לעניין הגבולות.

עוד אמר שטייניץ כי יו”ר הרשות עבאס אינו נלהב באשר לחידוש השיחות ונגרר אליהן בעל כורחו. לדבריו, התנהלותו של יו"ר הרשות ומצבו האוביקטיבי מעוררים ספק האם הוא מסוגל לבצע וויתורים שיידרשו בהסכם.

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ אמר כי סיעת התנועה תמשיך לתמוך בראש הממשלה גם במהלך המשא ומתן עם הפלסטינים. "זו הזדמנות גדולה שאסור לנו להחמיץ", הוסיף פרץ וקרא למפלגת העבודה לתמוך במהלך לחידוש המשא ומתן.

יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח אמר כי הודעת קרי שמה קץ לתקופה ארוכה מדי של בזבוז זמן, שהזיק קשות לאינטרסים של ישראל. "נתניהו יודע היטב שיש בממשלה, בכנסת ובציבור רוב מוצק לפתרון של שתי מדינות לשני עמים", אמר, "קווי המתאר של ההסדר האפשרי ידועים זה זמן רב, ונדרשת מנהיגות נחושה שתוביל אליו בהקדם. יש עתיד תעמוד לצידו של ראש הממשלה אם יתמיד במנהיגות כזו לא רק בכניסה למשא ומתן, אלא גם בחתירה נחושה להשגת הסדר".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הדגישה כי "אין להסתפק בחידוש המשא ומתן, אלא לעשות הכל כדי לחתור לקראת הסדר של ממש". היא הביעה תקווה שראש הממשלה נתניהו יביע תמיכה בפתרון שתי המדינות. יו"ר סיעת העבודה יצחק הרצוג הבהיר כי מפלגתו תתמוך בכל מהלך מדיני שיקדם את חזון שתי המדינות בשלום ובביטחון. חבר סיעתם ח"כ עמר בר-לב אמר כי שר החוץ האמריקאי "הוכיח שעם נחישות, רצון, גמישות ויצירתיות, אפשר להבקיע שער, גם כשאתה משחק לבד מול עשרה מגנים שדוחקים אותך אחורה שוב ושוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ