בלחץ הימין, נתניהו יוזם חוק חדש שיחייב משאל עם על כל הסכם עם הפלסטינים

הממשלה צפויה להצביע בימים הקרובים על שחרור 82 מחבלים, הכלואים בישראל עוד מתקופת אוסלו - כמחווה לפלסטינים. השחרור צפוי בארבע פעימות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה צפויה להצביע בימים הקרובים על שחרורם של של 82 אסירים ביטחוניים כמחווה לרשות הפלסטינית לקראת חידוש המשא ומתן. ההצבעה תתקיים ככל הנראה ביום ראשון הבא, עוד לפני סבב השיחות הראשון בוושינגטון בין שרת המשפטים ציפי לבני לראש צוות המו”מ הפלסטיני סאיב עריקאת, אולם האסירים ישוחררו בפועל רק אחריו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין לא החליט אם להביא את ההצעה על שחרור האסירים לאישור הממשלה או הקבינט המדיני-ביטחוני, אך הוא נוטה לקיים אותה במליאת הממשלה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי האסירים שישוחררו הם חלק מקבוצה של 103 אסירים ביטחוניים שכלואים בישראל עוד מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו על מעורבותם בפיגועים שבהם נרצחו אזרחים ישראלים. ישראל הסכימה לשחרר 82 אסירים בלבד. 21 האסירים הנותרים הם אזרחי ישראל ערבים שהממשלה מסרבת לשחרר אותם באופן עקרוני, או פלסטינים ששירות הביטחון הכללי התנגד לשחרורם מנימוקים ביטחוניים.

הפקיד הבכיר ציין כי האסירים ישוחררו בארבע פעימות בכל 6-8 שבועות בהתאם לקצב התקדמות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. הממשלה צפויה לאשר את השחרור באופן עקרוני ולהסמיך את ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את ההחלטה על המועד המדויק של השחרור. לפני כל פעימה של שחרור אסירים יפורסמו שמות האסירים 48 שעות לפני ועד השחרור כדי לאפשר הגשת התנגדויות ועתירות לבג”ץ.

שחרור אסירים פלשתינים במסגרת עסקת שליטצילום: טל כהן

גורמי ביטחון אמרו ל”הארץ” השלב הראשון יצא לפועל כבר בתחילת החודש השני של המשא ומתן ולאחר מכן בכל חודשיים ישוחררו אסירים ביטחוניים ותיקים נוספים. עם זאת, הדגישו הגורמים כי שחרור האסירים “תלוי ברצינות של הפלסטינים במשא ומתן, ככל שהוא יימשך”. שחרור האסירים יבוצע בתמיכת שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שמאמין כי האסירים האמורים להשתחרר לא מהווים סכנה של ממש מאחר והם מבוגרים יחסית, וחלקם שוהים בכלא הישראלי למעלה משלושים שנה.

על רקע חידוש המו"מ עם הפלסטינים ובלחץ הימין, מתכוון נתניהו לקדם בימים הקרובים את חוק משאל העם בהליך מזורז, כך אמר פקיד בכיר בירושלים. היום העביר שר הכלכלה נפתלי בנט מסר לנתניהו באמצעות יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת יריב לוין, לפיו "הבית היהודי" דורשת ליישם לאלתר את ההסכם הקואליציוני בעניין חוק משאל העם שלפיו יש להעביר את החוק בתוך 90 יום. בנט אמר לח"כ לוין כי הוא דורש להעביר את חוק משאל העם בכנסת בקריאה טרומית באופן מיידי, בין השאר על רקע חידוש המו"מ עם הפלסטינים. "אם היה דחוף להצביע על חוק שוויון בנטל או חוק משילות, אז גם אפשר לקדם במהירות את חוק משאל העם", אמר בנט ללוין.

לוין שוחח עם נתניהו והעביר לו את המסר מבנט. נתניהו, שממילא רצה לקדם את החוק, השיב לו כי יבדוק אם ניתן לקדם את החוק במהירות. נתניהו אף בחן את האפשרות להתחיל ולקדם את החוק עוד השבוע, אולם בסופו של דבר גילה כי הצעת החוק עדיין לא הונחה בצורה מסודרת בפני הכנסת ויש להשלים את ההליכים הטכניים בעניינה.
אתמול בישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לחידוש המו"מ עם הפלסטינים ואמר כי אם יושג הסכם שלום הוא יובא למשאל עם. "אני מאמין שזה הכרחי, אני לא חושב שהחלטות כאלה אפשר לקבל, אם אכן יושג הסכם, במהלך קואליציוני כזה או אחר, אלא הדבר הזה צריך להיות מובא להכרעת העם", אמר.

בישיבת הממשלה הבוקר התייחס נתניהו לחידוש המשא ומתן ואמר כי אם יושג הסכם שלום הוא יובא למשאל עם. “אני מאמין שזה הכרחי, אני לא חושב שהחלטות כאלה אפשר לקבל, אם אכן יושג הסכם, במהלך קואליציוני כזה או אחר, אלא הדבר הזה צריך להיות מובא להכרעת העם”, אמר.

במוצאי שבת התקשר הנשיא פרס לעמיתו הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ובירך אותו על ההחלטה לשוב למשא ומתן עם ישראל. “אין אלטרנטיבה אחרת מלבד השלום”, אמר פרס לעבאס, לפי ההודעה שפרסם בית הנשיא. “לקחת החלטה אמיצה והיסטורית. אל תקשיב לסקפטיים - עשית את הדבר הנכון”. פרס אמר לעבאס כי ראש הממשלה בנימין נתניהו רציני בכוונותיו. “הוא מבין כי זוהי קריאה היסטורית. אנחנו רוצים לראות את שני העמים פותרים את הסכסוך”, ציין.

מקור פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם “הארץ” כי “אם יתברר כי אבו מאזן ויתר בסוגית האסירים, וקיבל רק הבטחות אמריקאיות שלא מחייבות את ישראל, הדבר עלול להביא לתגובות זועמות ברשות. מועדון האסיר הפלסטיני הודיע הבוקר כי אם יתקיים מצב בו יחלו השיחות הישירות בין ישראל לרשות הפלסטינית ולא ישוחררו האסירים הוותיקים שנשפטו לפני חתימת הסכמי אוסלו ב-94, תנועת האסירים תפעל להכשלת התהליך. לפי הודעה רשמית שפרסם מועדון האסיר הבוקר ממשרדו הראשי ברמאללה “ויתור על זכות האסירים לשחרור וחופש הוא הפרה בוטה לכל יסודות המשא ומתן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ