נפתר משבר כוח פקחי האו"ם בגולן: אירלנד, פיג'י ונפאל ישלחו מאות חיילים

החיילים החדשים יתגברו את כוח האו"ם באזור החיץ שבין ישראל לסוריה, לאחר ש-380 חיילים אוסטרים עזבו אותו בחודש שעבר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נמצא פתרון למשבר כוח פקחי האו"ם – אונדו"ף - ברמת הגולן. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הצליח להשיג את הסכמתן של אירלנד, פיג'י ונפאל לשגר מאות חיילים כדי לתגבר את הכוח בעקבות עזיבתם של 380 חיילים אוסטרים שהיו מוצבים באזור החיץ בין ישראל לסוריה.

ממשלת אירלנד נענתה לפנייתו של מזכ"ל האו"ם והסכימה לשגר כ-150 לוחמי חי"ר לכוח הפקחים בגולן. מדובר ביחידה שפעלה עד כה בכוח שמירת השלום של האו"ם במאלי שבאפריקה. זהו כוח מאומן שמצויד באמצעי לחימה וכלי רכב משוריינים איכותיים יותר מהכוח האוסטרי. ביום חמישי אישר הפרלמנט האירי ברוב גדול את שליחת החיילים לרמת הגולן.

פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי בנוסף, השיג מזכ"ל האו"ם את הסכמתה של פיג'י לשגר כ-500 חיילים לכוח אונדו"ף. בשלב הראשון 300 ובשלב השני, בעוד כמה חודשים, עוד 200. בנוסף, ממשלת נפאל תשלח יחידה של עוד כ-50 חיילים שמשרתת כיום בכוח יוניפי"ל בלבנון לכוח אונדו"ף בגולן.

חיילי או"ם אוסטרים עוזבים את בסיס אונדו"ף ברמת הגולן, בתחילת יוניצילום: רויטרס

מזכ"ל האו"ם גם הצליח לשכנע את ממשלת הפיליפינים שלא להוציא את 200 חייליה מהכוח. 300 החיילים ההודים יישארו גם הם ברמת הגולן. בכך צפוי להגיע מספר החיילים בכוח לכמעט 1,250 חיילים, שהם היעד שהציב מזכ"ל האו"ם בדו"ח האחרון שהגיש למועצת הביטחון. מדובר בתוספת של כ-300 חיילים בסך הכל מהמצב הקיים עד היום.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור אישר את הפרטים ואמר כי תהליך האיוש מחדש של אונדו"ף נעשה בידיעה, תאום ושקיפות מלאה של מזכירות האו"ם בניו יורק עם ישראל.
פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי ישראל מרוצה שנמצא פתרון למשבר שנוצר עקב נטישת החיילים האוסטרים. "הכוח חשוב יותר מתמיד ואין ספק שהמדינות האלה עושות שירות טוב וחשוב לכוחות שמירת השלום בגולן וברחבי העולם בכלל", אמר הפקיד הבכיר.

ממשלת אוסטריה הודיעה בתחילת יוני על הוצאת חייליה מכוח האו"ם בגולן וזאת עקב הידרדרות המצב הביטחוני באזור על רקע מלחמת האזרחים בסוריה. בישראל חששו אז כי אחרי עזיבת הכוח האוסטרי יחליטו גם הודו והפיליפינים להוציא את חייליהן, מה שיביא להתמוטטות הכוח שמפקח על הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה.

בסוף חודש יוני הוארך מנדט כוח יוניפי"ל בששה חודשים עד סוף 2013. לקראת הארכת המנדט הגיש מזכ"ל האו"ם באן קי-מון דו"ח למועצת הביטחון שבו ציין שיש לבצע שינויים בהרכב הכוח ובמנדט שלו. הוא כתב כי ברצונו להגדיל את הכוח מ-900 ל-1,250 חיילים, לחזק את יכולותיו ולשפר את כמות ואיכות הנשק של חייליו כדי לאפשר להם להגן על עצמם. באן ציין כי ההסלמה בגבול בין ישראל לסוריה מסכנת את הסכם הפרדת הכוחות בין המדינות משנת 1974.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ