בנט מאיים במשבר קואליציוני אם חוק משאל העם לא יעוגן כחוק יסוד

יו”ר הבית הבית היהודי צפוי להורות לחברי מפלגתו להצביע נגד תקציב המדינה אם החוק לא יובא מיידית לקריאה טרומית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) איים הבוקר (שני) במשבר קואליציוני אם חוק משאל העם לא יעוגן מיידית כחוק יסוד בכנסת. מקורבי בנט מסרו כי הוא צפוי להודיע בישיבת הסיעה שתתקיים היום בשעה 14:30 כי אם החוק לא יובא לקריאה טרומית בכנסת באופן מיידי, הבית היהודי תצביע נגד תקציב המדינה. משמעות הדבר היא משבר חמור, שעלול להביא לפירוק הקואליציה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פעל כדי לכנס את ועדת השרים לחקיקה עוד היום, כדי לאשר את החוק המקבע את משאל העם בישראל כחוק יסוד, והבוקר הוא כינס ראש הממשלה התייעצות בלשכתו כדי לבחון את הבאת החוק להצבעה. עם זאת, משרד המשפטים הודיע כי הועדה לא תתכנס היום. גורם המעורה במגעים אמר ל"הארץ" כי "הכוונה היא להביא את החוק להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת כבר השבוע כדי להרגיע את בנט. הדבר מופיע בהסכמים הקואליציוניים אתו". במקביל הודיע אמש נתניהו על כוונתו לקדם חוק חדש שיחייב משאל עם על כל הסכם מדיני שיושג עם הרשות הפלסטינית.

בנט מבקש לקדם הצעת חוק שיזם ח"כ יריב לוין בתחילת הקדנציה, שנועדה לבסס את חוק משאל העם הקיים כחוק יסוד. המשמעות: הכנסת תוכל לבטל את החוק רק ברוב מיוחס של 61 ח"כים לפחות. החוק הקיים, שנחקק בקדנציה הקודמת, מחייב את הממשלה לקיים משאל עם בכל פעם שיש כוונה לוותר על חלקים הנכללים תחת ריבונות ישראלית. כלומר, בפועל, כל ממשלה שתבקש לבצע חילופי שטחים (תמורת השארת גושי ההתיישבות הגדולים תחת ריבונות ישראלית) או לוותר על שטחים בגולן ובירושלים, תידרש לפנות ולקבל את אישורו של העם באמצעות משאל.

אתמול העביר בנט מסר לנתניהו באמצעות יו”ר הקואליציה, ח”כ יריב לוין, לפיו הבית היהודי דורשת ליישם לאלתר את ההסכם הקואליציוני בעניין חוק משאל העם, שלפיו יש להעביר את החוק בתוך 90 יום. בנט אמר לח”כ לוין כי הוא דורש להעביר את חוק משאל העם בכנסת בקריאה טרומית באופן מיידי, בין השאר על רקע חידוש המו”מ עם הפלסטינים. “אם היה דחוף להצביע על חוק שוויון בנטל או חוק משילות, אז גם אפשר לקדם במהירות את חוק משאל העם”, אמר בנט ללוין.

לוין שוחח עם נתניהו והעביר לו את המסר מבנט. ראש הממשלה, שממילא רצה לקדם את החוק, השיב לו כי יבדוק אם ניתן לקדם את החוק במהירות. נתניהו אף בחן את האפשרות להתחיל ולקדם את החוק עוד השבוע, אולם בסופו של דבר גילה כי הצעת החוק עדיין לא הונחה בצורה מסודרת בפני הכנסת ויש להשלים את ההליכים הטכניים בעניינה.

אתמול בישיבת הממשלה התייחס נתניהו לחידוש המו”מ עם הפלסטינים ואמר כי אם יושג הסכם שלום הוא יובא למשאל עם. “אני מאמין שזה הכרחי, אני לא חושב שהחלטות כאלה אפשר לקבל, אם אכן יושג הסכם, במהלך קואליציוני כזה או אחר, אלא הדבר הזה צריך להיות מובא להכרעת העם”, אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ