נתניהו על החלטת האיחוד: חיזבאללה הוא ארגון אחיד, ללא אבחנה בין זרועות

רה"מ בירך על החלטת האיחוד האירופי להכליל את הזרוע הצבאית של הארגון ברשימת הטרור, אך מתח ביקורת על ההפרדה שעשו שרי החוץ

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך היום (שני) על החלטת האיחוד האירופי להכניס את הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, אך מתח ביקורת על ההפרדה שעשו שרי החוץ האירופים בין הזרוע המדינית של הארגון לבין הזרוע הצבאית שלו. "מבחינת ישראל חיזבאללה הוא ארגון אחיד ללא אבחנה בין זרועות", אמר היום נתניהו, "אני מקווה שההחלטה תביא לצעדים ממשיים נגד הארגון".

ראש הממשלה הוסיף כי חיזבאללה משליט טרור בחלקים נרחבים מלבנון, הפך אותם לאזורי חסות איראנים ומחזיק בהם עשרות אלפי רקטות בלב אוכלוסיה אזרחית. כמו כן, ציין נתניהו שחיזבאללה ניסה לבצע פיגועים בכל רחבי העולם וכי הוא מסייע לאסד
בביצוע הטבח בסוריה.

גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אביגדור ליברמן, מתח היום ביקורת על החלטת האיחוד האירופי ואמר כי "כהרגלם, הסתפקו האירופים בהליכה רק עד חצי הדרך ובקבלת החלטה חלקית ולא מספקת. הזרוע הצבאית והזרוע המדינית של החיזבאללה הם שני צדדים של אותו המטבע. בראש שתי הזרועות עומד אותו אדם, השייח' נסראללה, והניסיון להציג כאילו יש בארגון חלק קיצוני וחלק מתון דומה לשאלה האם קניבל יכול להיות צמחוני".

שרידי האוטובוס שהתפוצץ בפיגוע בבורגס, ביולי שעברצילום: רויטרס

גם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס להחלטת האיחוד האירופי ומברך על הכללת הזרוע הצבאית של חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור. "זהו מהלך חשוב, וטוב שקיימת הסכמה בקרב מדינות אירופה בנושא. חיזבאללה הוא ארגון טרור מסוכן וחסר מעצורים, שלא היסס בעבר ולא יהסס בעתיד לבצע פיגועי תופת ברחבי אירופה בשליחותה, אימונה ומימונה של איראן", מסר יעלון. "הידוק הטבעת סביבו יאפשר הגברת שיתופי הפעולה המודיעיניים בין המדינות מול חיזבאללה וישפר את המאבק בארגון ובשליחיו. על המאבק בחיזבאללה להיות עקבי, נחוש וחסר פשרות, וצעדים מן הסוג שבוצע היום באיחוד האירופי יסייעו לכך".

מוקדם יותר הגיעו מדינות האיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד. "הושגו הסכמות להכנסת חיזבאללה לרשימה", אמר היום דיפלומט באיחוד, ושלושה דיפלומטים נוספים אישרו את דבריו. ההסכמה הושגה לאחר שבריטניה וארה"ב הפעילו לחץ כבד על המדינות שהתנגדו למהלך בישיבות הקודמות של שרי החוץ של האיחוד. לדברי דיפלומטים מהאיחוד, מה שהטה את הכף לקבלת ההחלטה היא מעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה לצד הנשיא אסד וההתקפות על ישראלים לפני כשנה בבורגס שבבולגריה ובקפריסין

להכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה או חלקים ואישים מתוכה לרשימת הטרור יש השלכות מיידיות, שייכנסו לתוקף בכל 28 מדינות האיחוד. הכללה ברשימה תביא להקפאת כל הכספים והנכסים הכלכליים ששייכים לזרוע הצבאית של חיזבאללה ולהטלת איסור על כל קשר כלכלי או עסקי איתה. ההכרזה גם עשויה להביא למניעת ויזות או איסור כניסה ותנועה של אנשי חיזבאללה באיחוד האירופי. אולם, האיחוד צפוי להיתקל בקשיים בזיהוי הזרועות השונות של חיזבאללה ובהפרדה בין נכסים וכספים ששייכים לזרוע הצבאית לבין אלה ששייכים לזרוע המדינית.

בשבוע שעבר כינס סגן שר החוץ זאב אלקין דיון מיוחד במשרד החוץ בירושלים, לדיון במאמצים לשכנוע מדינות האיחוד שהתנגדו להכניס את הזרוע הצבאית של חיזבאללה לשנות את עמדתן. בחודש שעבר, אחרי שבדיון הראשון שנערך באיחוד בעניין לא התקבלה החלטה, שיגר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אביגדור ליברמן, אגרת לשרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, בה הביע את מחאתו. "אי הכללת ארגון טרור הפועל ומטיף לרצח ושנאה ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי, היא צביעות הזועקת לשמים", כתב ליברמן לאשטון. "השאלה הנשאלת היא מה נדרש על מנת להיכנס לרשימה מעבר לעובדות הידועות... החלטה כזו לא רק תשלח מסר חזק של אפס סובלנות כלפי פעילות הארגון, אלא גם תמנע ממנו את היכולת לאסוף תרומות ולצבור תמיכה ברחבי אירופה".

שרת המשפטים ציפי לבני בירכה היום על ההחלטה: ״אחרי שנים של דיונים והתלבטות, כשל, ובצדק, הנסיון לטעון כי הם מפלגה פוליטית לגיטימית. היום ברור לכל העולם כי חיזבאללה הוא ארגון טרור״. גם שר האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, הגיב להחלטה: ״יש לכך משמעות עצומה והכבדה קשה על פעילותו של ארגון טרור שמתחפש לארגון פוליטי", אמר. "למרות שהדבר נעשה באיחור, מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. הדבר מהווה סימן ברור לכל ארגוני הטרור שהקהילה הבינ״ל נחושה להילחם בטרור״.

בהכנת הידיעה השתתפה גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ