הייצוא הביטחוני של ישראל ב-2012 נאמד ב-7.5 מיליארד דולר

מנתוני האגף לייצוא ביטחוני במשרד הביטחון עולה כי ב-2012 חלה עלייה ניכרת בייצוא. רוב הנשק הישראלי מיוצא למדינות אסיה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ישראל מכרה כלי נשק וטכנולוגיות צבאיות למדינות העולם בשווי של כ-7.5 מיליארד דולר ב-2012. מדובר בעלייה משמעותית בהיקפי הייצוא בהשוואה ל-2011, אז עמד הנתון על 5.8 מיליארד דולר בלבד. עם זאת, בהשוואה לשנים 2009 ו-2010 מדובר בנתונים דומים, אז עמד הייצוא על כ-7.41 מיליארד דולר בכל שנה. לפי אנשי סיב"ט, האגף לייצוא ביטחוני במשרד הביטחון, הייצוא נכון לשנה הנוכחית נושק לארבעה מיליארד דולר, ולכן הערכתם היא כי גם בשנה הזו יציג הייצוא הביטחוני נתונים דומים.

לפי ניתוח שווי העסקאות שנחתמו ב-2012 ולאחר העברת מקדמה תקציבית, עולה כי מרביתן מתבצעות באזור אסיה והפסיפיק. למעלה מ-3.83 מיליארד דולר הועברו לידי התעשיות הישראליות ממדינות אלו, הכוללות גם כמה מדינות מברית המועצות לשעבר במסגרות הייצוא הביטחוני, בהפרש ניכר מיתר מדינות העולם.

"המספר הפתיע אותנו מאחר ואנחנו נמצאים בעידן שהוא אתגר כלכלי מאוד משמעותי", אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים ראש האגף לסיוע ביטחוני, תת אלוף (במיל') שמעיה אביאלי. "ישראל ממוקמת בעשירייה הפותחת של היצואניות הביטחוניות בעולם, ואנחנו שואפים ליותר - בגלל התמיכה של הייצוא בכלכלה". לפי נתוני משרד הביטחון, כ-75% מסך הייצור הביטחוני הישראלי מיועד לייצוא.

לעומת זאת, עם מדינות אירופה נחתמו עסקאות בשווי של 1.73 מיליארד דולר, אם כי אביאלי מודה כי מדובר בהטייה מסוימת מעלה בנתונים בשנה זו, לאור עסקת הגומלין שנחתמה עם איטליה במסגרת העברת מטוסי האימון לחיל האוויר. לארה"ב ולקנדה נמכרו נשק וטכנולוגיות צבאיות בהיקף של 1.1 מיליארד דולרים, ואילו למדינות אמריקה הלטינית בסך של 604 מיליון דולרים. עם מדינות אפריקה נחתמו בשנת 2012 עסקאות ביטחוניות בשווי של 107 מיליון דולרים.

זוהי הפעם הראשונה שמשרד הביטחון מפרסם את נתוני הייצוא הביטחוני בחלוקה לחטיבות גיאוגרפיות. במשרד, עם זאת, הקפידו שלא לציין את זהות המדינות עצמן עמן נחתמו העסקאות הביטחוניות. בשבוע שעבר, לאחר עתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, הורה סגן נשיא בית המשפט, השופט ד"ר עודד מודריק, למשרד הביטחון לבחון אילו נתונים הקשורים למרשם היצואנים הביטחוניים ולמדינות שלהן ישראל מכרה נשק ניתן לפרסם. במצגת של אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון באפריל 2012, עלה כי עיקר הפעילות המרכזית של החברות הישראליות נעשית בפולין, איטליה, הודו, דרום קוריאה, אוסטרליה, תאילנד, ארצות הברית, קולומביה, ברזיל וצ’ילה.

בניתוח העסקאות בשלוש השנים האחרונות, עולה כי השוק האמריקאי והאירופי דווקא נמצא בירידה מבחינת היקף ההעסקאות ושוויון שנחתמו עם ישראל. “הנושאים הביטחוניים זכו לסוג של עדנה עקב השתתפות כוחות הקואליציה גם בעיראק וגם באפגניסטאן, אך הדבר הזה הולך להיגמר ולכן האתגר של השנים הקרובות הוא משמעותי", הסביר אביאלי. לדבריו, המשבר הכלכלי במדינות הללו הביא גם לכך שתעשיות גדולות עולמיות נכנסות לשווקים חדשים שישראל בלטה בהם (הודו, מדינות אסיה ועוד), וכן במכרזים שנחשבים לקטנים יותר, "שקודם לכן לא התחרו בתעשיות הישראליות".

השווקים שנמצאים במגמת עלייה (למעט השנה האחרונה באירופה, בה חלה עלייה בהיקפי הייצוא בשל העסקה האיטלקית) הם אזור אסיה והפסיפיק, ואמריקה הלטינית. השוק של האחרונה נחשב ל"יבשת מתפתחת" בתחום הביטחוני וכן בתחום הגנת המולדת. לכן, במשרד מקווים כי היקף העסקאות יגדל בשנים הבאות.

במשרד הביטחון הצביעו גם על טורקיה, וייטנאם, מלזיה ואינדונזיה כמדינות מתפתחות למכירת נשק בשוק העולמי. בהתייחס למשבר עם הראשונה אמר ראש האגף לסיוע ביטחוני כי "הייצוא הביטחוני לטורקיה לא הופסק אף פעם, והוא נמדד על פי האינטרסים של מדינת ישראל. מערכת היחסים שהיתה בשנים האחרונות לא הוסיפה, אך אם מסתכלים על המספרים - הייצוא הביטחוני לטורקיה לא עמד על אפס". לדבריו, אמנם "רובו עסק בחוזי המשך וכאלו שהיו בעבר, אך יש כעת בקשות לעסקאות חדשות שאנחנו בוחנים אותם".

לפי נתוני האגף לסיוע ביטחוני, עיקר הייצוא הביטחוני בשנה החולפת התמקד דווקא במכירת מערכות הגנה אווירית וטילים - כרבע משווי העסקאות שנחתמו. עוד 14% משווי העסקאות היו כאלו בהן ישראל מכרה למדינות העולם מכ"מים, ואילו 10% נוספים התמקדו במערכות ימיות. לעומת זאת, שיעור ייצוא המל"טים אשתקד עמד בשנה החולפת על 3% בלבד. "ישראל היא מעצמה לתחום המל"טים - שנייה לארצות הברית. היינו פעם ראשונים עד שהאמריקאים נכנסו לזה בתקציבי ענק שלא יכולנו לעמוד בזה", הבהיר ראש מו"פ (מחקר ופיתוח) במפא"ת (המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית). "יש לנו היקף עצום של מל"טים, עשרות כאלו - מהשכבות הגבוהות ועד לשכבות הנמוכות".

במסגרת הקיצוצים המתוכננים בצה"ל, ייסגרו יחידות מבצעיות ובאגף לסיוע הביטחוני נערכים גם לאפשרויות המכירה של כלים אלו. כבר כעת, בספר הייצוא הביטחוני שפורסם לשנים 2014-2013 מופיעים גם מטוסי קרב המוצעים למכירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ