סקר "הארץ": 55% נוטים לתמוך בהסכם שלום במשאל עם

25% נוטים להתנגד להסכם עם הפלסטינים ו-20% לא בטוחים בעמדתם ביחס להסכם; ביקורת בליכוד על שחרור האסירים והקפאת הבנייה

יהונתן ליס, ברק רביד וג’קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס, ברק רביד וג’קי חורי

55% מהציבור נוטים לתמוך בכל הסכם שלום שיביא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להצבעה במשאל עם. כך עולה מסקר “הארץ” שנערך אתמול על ידי מכון דיאלוג בפיקוח הפרופסור קמיל פוקס 
מאוניברסיטת תל אביב.

בתשובה לשאלה אם תתמוך או תתנגד להסכם שיהיה מקובל על הפלסטינים ושראש הממשלה יתמוך בו, אשר יעמוד להצבעה במשאל עם, ענו 39% מהנשאלים כי יצביעו בעד, 16% חושבים שיצביעו בעד, 20% יצביעו נגד ו-5% חושבים שיצביעו נגד. 20% ענו “לא יודע”. הסקר בוצע בקרב 511 נשאלים, עם טעות דגימה של 4.3%.

במפלגתו של נתניהו המשיכו אתמול (שלישי) לתקוף אותו על צעדיו לקראת חידוש המשא ומתן המדיני. סגן שר החוץ, זאב אלקין, מתח ביקורת על הכוונה לשחרר אסירים פלסטינים ולהקפיא בנייה בהתנחלויות. “מדינת ישראל לא מוכנה לוותר על זכותה לבנות ביהודה ושומרון”, אמר סגן שר החוץ בכנס חירום של שדולת ארץ ישראל בכנסת. “זה היגיון מעוות להגיד ששחרור מחבלים תורם לשלום ובניית גן ילדים פוגעת בשלום. אני לא מכיר חברה אחרת שמתייחסת לשחרור מחבלים כמתנה. יש כאן ראייה עקומה ולא הוגנת”.

יו״ר הקואליציה ויו״ר השדולה, ח״כ יריב לוין, פנה לראש הממשלה בפתח ישיבת השדולה ואמר: ״אני רוצה להביע כאן התנגדות חד־משמעית לשחרור אסירים. זה שולי בעיניי כמה שנים ישבו בכלא. מי שרצח צריך לשלם את מלוא המחיר, גם כדי שיהיה עונש וגם הרתעה. שיטה זו של שחרור תמורת נכונות למשא ומתן היא צעד פסול”. לוין הביע תמיכה בשר השיכון, אורי אריאל ושר הביטחון, משה יעלון, שהתנגדו גם הם להקפאת הבנייה בהתנחלויות.

ח”כ אורית סטרוק (הבית היהודי) אמרה בישיבה: ״אנחנו דורשים לראות קבלות והוכחות לעובדה שאין תנאים מוקדמים - הן מבחינת שחרור מחבלים והן מבחינת הקפאת הבנייה בירושלים ויהודה ושומרון. שמנו על השולחן בצורה הברורה ביותר את האמירה: לא בונים, לא מצביעים. משא ומתן שמתחיל בהתקפלות סופו בהידרדרות, ותפקידנו כשליחים של עם ישראל לוודא שלא נתחיל בהתקפלויות״.

מוקדם יותר אמר אלקין בפגישה עם יו”ר ועדת החוץ של הפרלמנט האירופי, אלמר ברוק, כי סימון מוצרי התנחלויות ברשתות השיווק באיחוד האירופי תפגע בעיקר ב-20 אלף משפחות פלסטיניות, המתפרנסות מעבודה במפעלים או בחקלאות בהתנחלויות. לדברי אלקין, העובדים הפלסטינים עלולים לאבד את מקום עבודתם, אם תהיה ירידה בייצוא לאיחוד האירופי.

“אתם מבקשים מאיתנו לאשר פרויקטים אירופיים ומפעלים באזור C, אך מנסים לפגוע במפעלים ישראליים שכבר קיימים בשטח ושמאפשרים לעשרות אלפי משפחות פלסטיניות לקיים את עצמן בכבוד, זה פשוט הזוי”, אמר אלקין לברוק. אתמול פורסם ב”הארץ” כי שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון שיגרה מכתב לשבעה נציבים של האיחוד האירופי וביקשה את תמיכתם וסיועם בהשלמת גיבוש קווים מנחים, החלטות ותקנות בעניין סימון מוצרי התנחלויות ברשתות שיווק בכל רחבי היבשת. אשטון כתבה כי היא מעוניינת לסיים את התהליך עד סוף 2013.

ענו כאן על הסקר האינטרנטי שלנו. התוצאות לא מייצגות את סקר "הארץ" שנערך אמש על ידי מכון דיאלוג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ