רותי זוטא

פרוטוקולים שהוצגו בסוף השבוע שעבר, בדיון בתביעת הפיצויים של משפחתו של קורבן פיגוע בתל אביב נגד הבנק הסיני (בנק אוף צ'יינה), חושפים את הדרך שבה ניסו הסינים להסתיר ולהכחיש את פגישות התיאום הביטחוני בין סין לישראל, שבהן הזהירה ירושלים את בייג'ינג מפני השימוש בבנק אוף צ'יינה להלבנת כספי טרור.

משפחתו של דניאל וולץ, נער יהודי אמריקאי שנהרג בפיגוע בתל אביב בשנת 2006, הגישה בארצות הברית תביעת פיצויים נגד הבנק הסיני, בטענה שכספים שהועברו דרך חשבונות שהחזיקו פלסטינים מעזה באחד מסניפי הבנק בסין שימשו התארגנויות טרור של החמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועה, שאחת מהן שיגרה את המתאבד לפיגוע שבו נהרג וולץ. המשפחה כבר זכתה במשפט דומה, כשהגישה תביעת פיצויים בסך 320 מיליון דולר נגד ממשלות איראן וסוריה על תמיכתן בג’יהאד האיסלאמי.

ישראל, שפנתה למשפחת וולץ בהצעה להגיש את התביעות, אף הבטיחה שתגבה את התביעה בעדויות ובמסמכים של בכירים לשעבר במערכת הביטחון, ובהם עוזי שעיה שיעיד כי הסינים הוזהרו ספציפית בעניין השימוש שנעשה בחשבונות הבנק הללו כשנה לפני הפיגוע. אך בינתיים הפעילה ממשלת סין לחץ כבד על נתניהו לחזור בו משיתוף הפעולה עם ההליך. לפני כשבועיים דיווח ידיעות אחרונות כי על רקע ביקור נתניהו בסין, לפני כחודשיים, הוחלט לבטל את האישור לעדות בניו יורק.

זירת הפיגוע שבה נרצח דניאל וולץ, אפריל 2006צילום: דן קינן

הדיון התקיים ביום שישי האחרון בפני השופטת שירה שיינדלין בבית המשפט הפדרלי בניו יורק. הוא התמקד בבקשת התובעים להורות על גילוי ראיות ובקשה לאיסור העלמת נתונים או ראיות, נוכח הלחץ שהפעילה הממשלה הסינית. נציגיה של משפחת וולץ הגישו לבית המשפט פרוטוקול של דיון שנערך בין הבנק הסיני לנציגים של הממשלה הסינית, שבו הודו נציגי הממשלה כי אכן נערכו פגישות בין אנשי לוחמה בטרור סינים וישראלים בשנים 2005 ו-2007. בפרוטוקול הפגישה משנת 2010 מתגלה הכוונה הסינית להכחיש את קיום הפגישות עם הישראלים.

"אנחנו (משרד החוץ הסיני) ממליצים שהרשויות יוציאו הודעה בכתב ש'שום פגישה לא התקיימה'", נכתב בפרוטוקול הפגישה מ-2010, שבו גם מצוין שהסינים הניחו שגם הצד הישראלי יכחיש את הפגישה. "בקשר לפגישות בין הישראלים לסינים, השאלה היא אם זה הכרחי להודיע מיד לישראל על המצב ועל העמדה שלנו כדי לשמור על חזית אחידה. כפי שזה נראה עכשיו, אין הכרח להודיע לישראל בשום דרך. שיתוף פעולה והעברת מידע מבוססים על אמון הדדי בין שתי מדינות. הממשלה הישראלית לא תעביר את תוכן הפגישות לבתי המשפט".

בדיון ניסו הסינים לשכנע את בית המשפט כי הסיבה שישראל החליטה ככל הנראה שלא להתיר לעוזי שעיה להעיד היא כי הממשלה הישראלית לא תומכת בשעיה. "בואו נניח כי הטענות של מר שעיה אינן נתמכות על ידי הממשלה שלו", אמר נציג הבנק הסיני בבית המשפט. "קשה לי לקבל את ההנחה הזאת", ענתה השופטת שיינדלין.

בדיון מתחה השופטת ביקורת עוקצנית על ההתנהלות הישראלית בהחלטה אם להתיר לשעיה להעיד. בהתייחסה למכתב ששלח אליה סגן ראש המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים, יצחק בלום, שבו כתב כי ישראל מתכוונת להחליט בסוגיית עדותו של שעיה, אמרה השופטת שיינדלין: "אני מוטרדת כי המכתב הזה לא מציין שום מסגרת זמן לתשובה מצד מר בלום. זה משאיר אותי בעלטה. אולי לא בא להם לכתוב לי, שלא כמוכם (פונה אל נציגי הצדדים באולם, לאחר שמוקדם יותר בדיון נזפה בהם על מספר המכתבים שהעבירו אליה בשבועות האחרונים, ר”ז)".

נציגי הבנק הסיני טענו בדיון כי גם אם התקיימו פגישות בשנים 2005 ו-2007, המידע הספציפי על חשבונות בנק השייכים לפלסטיני בשם סעיד אל־שוראפה ולכמה מבני משפחתו שהתגוררו עמו בסין לא עלה בדיונים. בסיום הדיון החליטה השופטת לפנות שוב למחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים ולבקש הבהרות בסוגיית עדותו של שעיה, שהיא לדבריה מפתח להמשך ההליכים במשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ