המו"מ בין ישראל לפלסטינים יתחדש ביום שלישי

במפגש שיערך בוושינגטון צפויים להשתתף השרה לבני וראש צוות המו"מ הפלסטיני עריקאת. נתניהו: נעשה הכל כדי לשמור על הביטחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, אמר היום (חמישי) לכתבים לאחר טקס חניכת אזור תעשייה משותף ביריחו, כי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים יתחדש בוושינגטון ביום שלישי הבא. שלום נפגש ביריחו עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת ודן עמו בחידוש תהליך השלום.

השר שלום הגיע הבוקר ליריחו כדי להשתתף בחנוכת אזור תעשייה שאותו יזמה ומימנה ממשלת יפן. אזור התעשייה יתופעל על ידי הפלסטינים ותוצרתו תשווק לירדן. באירוע השתתפו גם שר הפנים הירדני, שר התכנון הפלסטיני ושר החוץ של יפן.

פקיד ישראלי בכיר אישר את דבריו של שלום וציין כי אתמול בלילה נקבע סופית מועד חידוש השיחות בשיחות טלפון בין בכירים אמריקאים לבכירים ישראלים ופלסטינים. במפגש בוושינגטון צפויים להשתתף מהצד הישראלי שרת המשפטים ציפי לבני, שממונה על המו"מ עם הפלסטינים מטעם הממשלה, וכן שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו. מהצד הפלסטיני ישתתף במפגש סאיב עריקאת. מהצד האמריקאי ישתתף בפגישה שר החוץ ג'ון קרי.

ג'ון קרי וסאיב עריקאת ברמאללה בחודש שעברצילום: רויטרס

פקידים בכירים בירושלים מציינים כי המפגש צפוי לעסוק בעיקר בקביעת סדר היום של המו"מ, הנושאים שיידונו ולוח הזמנים. כפי הנראה צפויות השיחות להימשך כתשעה חודשים ולהיפתח בדיונים מקבילים על גבולות המדינה הפלסטינית ועל סידורי הביטחון שדורשת ישראל.

עוד לפני המפגש בוושינגטון צפויה הממשלה להתכנס ביום ראשון ולאשר את שחרורם של 82 אסירים פלסטינים שהיו מעורבים בפיגועים נגד ישראל וכלואים מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. האסירים ישוחררו בארבע פעימות על פני 8-9 חודשים. בישיבת הממשלה צפויים השרים גם לאשר את טיוטת חוק משאל העם (ראו ידיעה נפרדת).

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום בבקו"ם את מתגייסי חטיבת הצנחנים, ואחד המתגייסים שאל אותו אם הוא מאמין שהמשא ומתן יצליח. "אני מקווה שכן", אמר נתניהו, "נעשה הכל כדי לשמור על הביטחון. היעד שלנו הוא קודם כל להבטיח את הקיום. כדי להבטיח את הקיום צריך צבא חזק ויכולת להפעיל אותו. אם יש לך את זה, יש לך גם סיכוי לשלום. הצבא משמר את הקיום וגם משמר את השלום". נתניהו המשיך ושאל את המתגייס: "רקדת פעם טנגו? בשביל לרקוד טנגו צריך שניים, במזרח התיכון כנראה שצריך שלושה. אבל זה תלוי גם בצד השני. אני מקווה שהם ירצו, יגלו את השאיפה ואת הדבקות במטרה, שהיא ההכרחית כדי להשיג מטרה כמו שלום. שלום בטוח. שלום שאפשר להגיע אליו. שלום שאנחנו לא יכולים להגן עליו לא שווה את הנייר שהוא כתוב עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ