לראשונה: נציגי צרפת וגרמניה בדיון של המינהל האזרחי

אירופה מגבירה את מעורבותה בשטחים: נציגי המדינות נכחו בדיון שעסק בתוכניות בנייה לכפרים פלסטיניים בדרום הר חברון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

האיחוד האירופי מגביר את מעורבותו בשטחים: בפעם הראשונה נכחו דיפלומטים מגרמניה ומצרפת בדיונים של מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי. הדיונים, שנערכו השבוע, עסקו באישור תוכניות לכפרים פלסטיניים בשטח סי.

ביום שלישי השבוע נערך דיון בנוגע לשני כפרים פלסטינים קטנים בדרום הר חברון: חרבת ת'עלה הסמוכה לאום אל חיר ולהתנחלות כרמל, ו-וואדי שחיש הסמוכה לכפר הפלסטיני סמוע ולהתנחלות סוסיא. בשני הכפרים משפחות ספורות, שמתגוררות במבנים ארעיים ומתפרנסות בעיקר מרעיית צאן. לשני הכפרים אין תוכניות מתאר, וכל הבנייה בהם אינה חוקית.

בשנה האחרונה הגישו פרופ' ראסם חמייסי, יחד עם ארגון "רבנים לזכויות אדם", תוכניות מתאר לשני היישובים. התוכניות מסדירות את הבנייה הקיימת, וזאת בנוסף לבנייה עתידית. ביום שלישי נידונו התוכניות במועצת התכנון העליונה. הדיון היה טכני בעיקרו, והתמקד בסוגיות של גישה, שטחי ציבור וכיו"ב.

הריסות מסגד פלסטיני בדרום הר חברון, בחודש שעברצילום: אלכס ליבק

בפעם הראשונה, הגיעו לדיון נציגים של צרפת וגרמניה. הם לא אמרו דבר במהלך הישיבה, ולוו על ידי אנשי ארגון “שוברים שתיקה”, שגם תירגמו עבורם את הנאמר. בסיום הישיבה לא התקבלה החלטה האם לאשר את התוכנית, לדחות אותה - החלטה שמשמעותה הריסת הכפרים, או לבקש לבצע בה תיקונים. ההחלטה תימסר במועד אחר.

הנוכחות האירופית היא חלק מהמדיניות המוצהרת של האיחוד, הרואה חשיבות רבה במעקב, בקרה וסיוע לקהילות הפלסטיניות בשטחי סי. האיחוד השקיע משאבים רבים במתן סיוע פיננסי לקהילות, ועניינם עלה מספר פעמים בדיונים דיפלומטיים עם ישראל.

בחודש שעבר הגישו פקחי המינהל האזרחי כ-40 צווי הפסקת עבודה לאוהלים, חממות ולבור מים של תושבים בכפר הפלסטיני סוסיא, הסמוך להתנחלות בעלת אותו השם. בין היתר חולקו צווים לאוהלים של האיחוד האירופי שנתרמו לכפר לצרכים הומניטריים. צו ניתן גם לפאנל סולארי שהוקם בסיוע האיחוד ואוהל שניתן על ידי האיחוד כסיוע חירום לתושבים העניים במקום. במקום נכח אז סגן הקונסול הצרפתי, שהיה במקרה באזור בסיור.

האיחוד האירופי עוקב מקרוב אחר המתרחש בסוסיא הפלסטינית, ובשנה שעברה הנושא אף עלה לדיון בפרלמנט האירופי. קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד, אמרה אז כי “נציגי האיחוד פגשו את מועצת הכפר. האיחוד האירופי העלה את חששותיו בפגישות בדרגים הבכירים ביותר עם ממשלת ישראל. האיחוד האירופי קורא לישראל לעמוד במחויבות הנוגע לפלסטינים הגרים באזור סי הכוללים הפסקה של העברה כפויה של אוכלוסיה והריסת בתים, פישוט הליכי התכנון והבטחת גישה למים וצרכים הומניטריים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ