ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעקבות לחץ ישראלי כבד החליט נשיא לטביה, אנדריס ברזיניש, לשנות את החלטתו ולהשתתף בטקס זיכרון לנרצחי השואה בעת ביקורו של הנשיא שמעון פרס במדינה בשבוע הבא. בכירים בבית הנשיא אמרו ל"הארץ" כי ביום שני לפני הצהריים קיבלו מסר מלשכתו של נשיא לטביה שלפיו הוחלט לשנות את לוח הזמנים כך שברזיניש יוכל לבוא לאירוע.

פרס ייצא בשבוע הבא לביקור במדינות הבלטיות ליטא ולטביה. ביום השני לביקור בלטביה ישתתף פרס בטקס זיכרון ביער רומבולה, שם התבצע בנובמבר-דצמבר 1941 טבח של 24 אלף יהודי ריגה ואלף יהודים גרמנים. הטבח בוצע על ידי יחידות איינזצגרופן של האס־אס שהסתייעו בשוטרים לטבים וב"קומנדו ארייס" - יחידת מתנדבים לטבים שהיתה כפופה לאס־דה ופעלה בשירות הנאצים בביצוע פוגרומים ומעשי טבח נגד יהודים וצוענים. במשך שנים סירבה ממשלת לטביה להכיר בכך שהאזרחים הלטבים שנהרגו בטבח ביער נרצחו בשל יהדותם.

הנשיא ברזיניש בתחרות ריקודים לטבית מסורתית, החודשצילום: רויטרס

ביום שני בבוקר דווח ב"הארץ" כי נשיא לטביה ניסה להתחמק מהשתתפות בטקס. במגעים בין שגרירות ישראל לבין לשכת נשיא לטביה, מסרו עוזריו כי הוא לא יוכל ללוות את פרס באירוע. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הלטבים נימקו זאת בלוח הזמנים העמוס של הנשיא ברזיניש, ובירושלים העריכו כי הרקע להתחמקות הוא חוסר רצון של הנשיא הלטבי להיראות כמי שלוקח אחריות לטבח שביצעו הנאצים בסיוע משתפי פעולה מקומיים. הפקיד הבכיר ציין שהלטבים אף הוסיפו כי כללי הפרוטוקול של משרד החוץ המקומי קובעים שהנשיא אינו אמור ללוות נשיאים אחרים לטקסי זיכרון במדינה.

לשכת פרס ושגרירת ישראל ללטביה, חגית בן-יעקב, הפעילו לחץ כבד על הלטבים כדי שהנשיא ברזיניש ישתתף באירוע. שגרירות ישראל ובית הנשיא הציעו להזיז את טקס הזיכרון ולהקדים אותו ליום הראשון של הביקור, מיד אחרי הפגישה המדינית בין שני הנשיאים, אך גם הפעם טענו הלטבים כי לוח הזמנים של הנשיא עמוס ולא יאפשר זאת. כעת שינה הנשיא את החלטתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ