הצנחנים ערכו תרגיל שדימה פעולה בעומק האויב

כ-1,200 אנשי החטיבה האדומה צנחו ממטוסים שטסו במבנה, פעולה שלא תורגלה בחיל האוויר כמה שנים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

חטיבת הצנחנים ערכה היום (חמישי) תרגיל צניחה, שדימה פעולה צבאית בעומק האויב. האימון החטיבתי, המכונה "כנפי רוח", החל לפנות הבוקר וכלל התארגנות של כ-1,200 אנשי החטיבה, כולל יחידת מגלן, לצניחה הלילית. בשעות הערב עלו לוחמי החטיבה למטוסי ה"הרקולס" ("קרנף" כפי שהוא מכונה בחיל האוויר) של טייסת "הפילים" בנבטים, שהצניחו את הלוחמים מגובה 1,200 רגל (כ-400 מטרים) כאשר הם טסים במבנה - פעולה שלא תורגלה בחיל כבר כמה שנים.

מטרת התרגיל, כפי שנקבעה בצה"ל, היא לשפר את "כשירות החטיבה למתאר צניחה וכינוס מבצעי, ומעבר מהיר ללחימה בצורת קרב, התקדמות והתקפה, כל זאת על מנת לשפר את היערכותה ללחימה". לאחר אימון הצניחה, שכלל גם הצנחת ציוד כבד כמו מרגמות, מקלעים וכלי רכב מסוג "סבל חי"ר", התאספו החיילים ותרגלו קרב מדומה קצר. בבוקר אספו מטוסי הקרנף את לוחמי החטיבה מאזור רמת חובב והטיסו אותם לרמת הגולן, שם תחל החטיבה אימון מלא שיימשך מספר חודשים.

מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אליעזר טולדנו, אמר עם תחילת ההכנות לאימון כי "מה שצה"ל מרוויח מהצניחה ובגללה היכולת הזו חשובה - זו האפשרות להניע כמות גדולה של לוחמים עם ציוד לאורך זמן ולבצע כל משימה אפשרית. אני לא יודע אם נעשה את זה מחר או מחרתיים, אבל אני רוצה לדעת שכשנידרש לכך - נוכל לבצע".

צנחנים בתרגיל, הויםצילום: דובר צה"ל

טולדנו, ששימש מפקד יחידה במלחמת לבנון השנייה, אמר כי מניסיונו האישי, "כל יכולת שהיתה לנו - מימשנו אותה, והצניחה רלבנטית כיכולת מבצעית". מפקד טייסת "הפילים", סא"ל ינון, הוסיף כי האימון נעשה "בקרבה רבה למתאר המבצעי שלו אנחנו נדרשים. זו כשירות נחוצה מאוד בסל הכלים של צה"ל".

טייסת ה”פילים” נחשבת לטייסת ותיקה בחיל האוויר, והיא עתידה להיסגר בשבועות הקרובים בשל ההכנות לקראת בואם של מטוסי ה"סופר-הרקולס" (המכונים בחיל האוויר "שמשון") לחיל. צוות של טייסי החיל כבר יצא להסבה ראשונה בארצות הברית, אצל יצרנית המטוס "לוקהיד מרטין", והם צפויים לחזור בעוד כחמישה חודשים ולהכין את הטייסת לקראת קליטת מטוסי ה"שמשון".

בניגוד לתרגיל הצניחה הקודם, בחטיבת הצנחנים הביעו סיפוק יחסי ממספר הפצועים הנמוך יחסית שהיו בצניחה - 18, כאשר לפי קצין בחטיבה רק בודדים מהם נדרשו לקבל טיפול רפואי או שהיה חשש שנקעו את רגליהם. בשל מזג האוויר וערפל שהיה בשעות הלילה, חלק מההצנחות הופסקו - והחטיבה סיימה להצניח את שאר החיילים רק בשלוש בלילה. "כל צבא מערבי שמכבד עצמו מחזיק כוחות גדולים, אף יותר מאיתנו, לצניחה, אל מול התרחישים שיש, ובטח כאשר צה"ל רוכש את ה'שמשון'", אמר מפקד בסיס האימונים של חטיבת הצנחנים, סא"ל גיא ברגר. "צניחה היא דבר אפשרי, וכשירות הצניחה מוקצית ליחידות שבאמת צונחות. זו בהחלט כשירות מבצעית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ