גורם פלסטיני בכיר: בלי שחרור כל האסירים הוותיקים לא נגיע לשיחות

הפלסטינים מציבים כתנאי את שחרור האסירים שנשפטו לפני אוסלו, כולל ערבים ישראלים. לדברי הגורם, בהזמנה האמריקאית נכתב כי עמדת וושינגטון היא שהמו"מ יתבסס על גבולות 67

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הפלסטינים לא יגיעו לשיחות השלום, שאמורות להתחדש בוושינגטון ביום שלישי, אלא אם ממשלת ישראל או הקבינט יאשרו לפני כן את שחרור כל האסירים שנשפטו לפני הסכם אוסלו, כולל ערבים ישראלים. כך אמר בשיחה עם "הארץ" גורם פלסטיני בכיר, המעורה בפרטי המגעים לחידוש השיחות.

הגורם אישר כי יו”ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד”ר סאיב עריקאת, קיבל הזמנה אמריקאית להגיע לוושינגטון לשיחות עם שרת המשפטים ציפי לבני. הוא הוסיף כי בהזמנה אף נכתב שהעמדה האמריקאית היא כי המו”מ יתבסס על גבולות 67. באשר לשחרור האסירים אמר הגורם כי "הנשיא עבאס הבהיר כמה וכמה פעמים שלא יסכים לחלוקת הקטגוריה הזו - ושכל האסירים הוותיקים, ללא קשר למקום מגוריהם, ישוחררו. הבהרנו לאמריקאים שאי אפשר להתחיל בשיחות אם לא תהיה התחייבות כזו מצד ישראל, וממה שאני מבין אם החלטה כזו לא תתקבל, לעריקאת לא יהיה מנדט לצאת לווישנגטון".

בצד הפלסטיני הסבירו כי כל הסכמה לשחרור חלקי של האסירים הוותיקים תתקבל בזעם ברחוב הפלסטיני, ותיתפס כוויתור על עקרונות שהנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) וההנהגה התחייבו להם מזה תקופה ארוכה. "נתניהו לא אמר 67, לא אמר הקפאת התנחלויות ולא הביע הסכמה לשחרור כל האסירים הוותיקים", אמר הגורם, "במצב כזה אי אפשר לדבר על חידוש השיחות".

ראש צוות המו"מ הפלסטיני עריקאת, בחודש שעברצילום: מיכל פתאל

היום (חמישי) קיימו משפחות האסירים הביטחוניים מקרב ערביי ישראל מסיבת עיתונאים בבקה אלגרביה, בה פנו לאבו מאזן, ווביקשו ממנו לא להסכים למתווה הישראלי הנוגע לשחרור חלק מהאסירים הוותיקים. המשפחות החליטו להקים אוהל מחאה מול המוקטעה ברמאללה, וקראו לכלל הציבור הפלסטיני להצטרף אליהם במאבק.

מתוך 103 האסירים שנשפטו לפני הסכם אוסלו ישנם 14 ערבים ישראלים, שחלקם הם הוותיקים ביותר ברשימה, כמו כרים ומאהר יונס שנעצרו ב-1983, ו-ווליד דקה שנעצר ב-1986. כמו כן כלולים ברשימה ארבעה אסירים מהכפר מושירפה ומהעיר אום אלפחם שבוואדי ערה. הארבעה נעצרו בעקבות הפיגוע המוכר כ"ליל הקלשונים", שהתרחש ב-1992 ובמהלכו נרצחו שלושה חיילי צה”ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ