גילי כהן
ניר חסון

חיילי צה"ל עצרו היום (חמישי) פלסטיני שכיוון אקדח לעבר אוטובוס ישראלי בשומרון. הוא חשוד כי בחודשים האחרונים ביצע מספר פיגועים. האירוע התרחש בשעות אחר הצהריים סמוך לחווארה, דרומית לעיר שכם. חייל צה”ל שהיה על האוטובוס זיהה את הפלסטיני עומד במרחק של כ-15 מטרים מהאוטובוס, ומכוון לעברו אקדח. הוא הזעיק כוחות נוספים שעצרו את הפלסטיני, תושב הכפר עוורתא, במטע זיתים סמוך לכביש. ברשותו נמצאו אקדח 9 מ”מ, מחסנית כדורים וכן טלפון סלולארי, והוא הועבר לחקירה.

בתקופה האחרונה מנסים בחטיבה המרחבית שומרון ללכוד את מבצעיהם של שני פיגועי ירי שבוצעו לעבר אוטובוסים ישראליים. לדברי מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אלוף־משנה יואב ירום, חיילים הוצבו על אוטובוסים שנוסעים בגזרה כדי לנסות ולזהות את המחבלים כשינסו לפעול שוב. בנוסף, לדבריו, הוצבו באזור מארבים סמויים.

"שמנו חיילים על האוטובוס שזו משימתם", הבהיר אל"ם ירום בשיחה עם כתבים צבאיים. "להערכתנו זה אותו בחור שניסה לבצע ירי גם בפעמים הקודמות. לשמחתי הצלחנו ללכוד אותו לאחר שניסה לירות באותה נקודה". ירום הסביר כי בתקופה האחרונה ישנה ירידה משמעותית במספר זריקות האבנים בגזרה, "אבל המאפיינים של המפגע הבודד יותר מאתגרים אותנו עכשיו". כמה שעות לאחר מכן, בערב, הושלך בקבוק תבערה לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לבית לחם. לא היו נפגעים.

ילדי מתנחלים בסמוך למחסום חווארה, 2011צילום: דניאל בר און

בירושלים נפצעו היום (חמישי) בצהריים כמה נוסעים, מאבנים שיודו לעבר האוטובוס בו נסעו. האוטובוס נפגע בסמוך לשער שכם, וכמה מזגוגיותיו נופצו. ארבעת הנוסעים, שנפצעו באורח קל משברי זכוכיות, פונו על ידי מד”א לקבלת טיפול רפואי. כוחות משטרה ומג”ב פתחו בסריקות כדי לאתר את הזורקים, והחשד הוא כי מדובר בצעירים פלסטינים.

האירוע מצטרף לשורה של אירועים מהתקופה האחרונה שמעידים על עליית המתח הלאומני בירושלים. אתמול (רביעי) נדקר תושב העיר בסמוך לגן הפעמון ונפצע באורח בינוני, ככל הנראה על רקע לאומני. כמו כן, לפני כשבועיים נדקר בחור ישיבה בסמוך לשער שכם ונפצע בינוני. בשכונת אבו טור נוקבו לפני כשבוע צמיגיהם של כלי רכב השייכים לישראלים, ובעיר העתיקה הוכו חרדים בידי מפגינים פלסטינים. במקרה אחר הושלכה אבן לעבר קרון הרכבת הקלה, אך לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במשטרת ירושלים מודים שהמתח הביטחוני בעיר עלה מאז תחילת חודש הרמאדן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ