בעקבות החרמת ההתנחלויות: יעלון הורה להפסיק לשתף פעולה עם האיחוד האירופי

שר הביטחון הורה להפסיק את הסיוע לפרויקטים בשטחי סי ולהגביל תנועת נציגי האיחוד בגדה וברצועה. מקורות בטחוניים: המערכת תנקוט בגישת "כתף קרה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה להנחיות החדשות של האיחוד האירופי בנוגע להתנחלויות, שפורסמו לפני כשבוע, תגביל ישראל את תנועת נציגי האיחוד בגדה המערבית וברצועת עזה. בימים האחרונים הורה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון למערכת הביטחון להפסיק את שיתוף הפעולה בשטח עם נציגי האיחוד האירופי. בין השאר מדובר בהפסקת סיוע בפרויקטי תשתיות בשטחי סי, הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה בגדה.

בנוסף, בכוונת יעלון להקשות על מעבר נציגי האיחוד האירופי מרצועת עזה לישראל ובחזרה דרך מעבר ארז. נראה כי מהלכיו של יעלון מתואמים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר ההכרזה האירופית איימו גורמים מדיניים וביטחוניים בישראל כי ישראל תנקוט צעדי תגובה משלה לחרם האירופי.

יעלון אימץ בהחלטתו שורת המלצות שהעביר לו מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט. מקורות ביטחוניים אמרו הבוקר (שישי) ל"הארץ" כי מערכת הביטחון תאמץ כעת גישה של "כתף קרה" כלפי פעילות האיחוד האירופי בשטחים, אולם לדבריהם המדיניות הזו תוגבל לפעילות המשותפת של האיחוד ולא למהלכים נפרדים שיוזמות מדינות אירופיות החברות באיחוד.

לצד הסירוב הישראלי לחדש אישורי מעבר לנציגי האיחוד – אירופים וכן עובדים פלסטינים מטעמו – לרצועה וממנה, כבר בוטלו כמה פגישות שתוכננו בין אנשי מערכת הביטחון לבין הנציגים האירופים בתקופה הקרובה. ישראל גם מקשה על העברת תרומות של האיחוד לפרויקטים בשטחים. כך, מוקפא כעת הטיפול בסיוע שמעניק האיחוד להקמת מתקן אימון עבור כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה.

כפר בדרום הר חברוןצילום: מיכל פתאל

אתמול דווח ב"הארץ" כי לראשונה השבוע נכחו דיפלומטים מגרמניה ומצרפת בדיונים של מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי. הדיונים עסקו באישור תוכניות לכפרים פלסטיניים בשטח סי. ביום שלישי נערך דיון בנוגע לשני כפרים פלסטינים קטנים בדרום הר חברון: חרבת ת'עלה הסמוכה לאום אל חיר ולהתנחלות כרמל, ו-ואדי שחיש הסמוכה לכפר הפלסטיני סמוע ולהתנחלות סוסיא. בשני הכפרים משפחות ספורות, שמתגוררות במבנים ארעיים ומתפרנסות בעיקר מרעיית צאן. לשני הכפרים אין תוכניות מתאר, וכל הבנייה בהם אינה חוקית.

ביום שישי שעבר פרסמה הנציבות האירופית, הזרוע המבצעת של האיחוד, הנחיות חדשות בנוגע להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וביישובי רמת הגולן. ההנחיות קובעות כי כל ישות משפטית ישראלית שתרצה לקבל מימון, לקחת חלק בפרויקט או או להתמודד על קבלת מענקים או פרסים מטעם קרנות או מוסדות של האיחוד האירופי תהיה חייבת להגיש תצהיר לפיו אין לה כל קשר, ישיר או עקיף, להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן.

הנוכחות האירופית היא חלק מהמדיניות המוצהרת של האיחוד, הרואה חשיבות רבה במעקב, בקרה וסיוע לקהילות הפלסטיניות בשטחי סי. האיחוד השקיע משאבים רבים במתן סיוע פיננסי לקהילות, ועניינם עלה מספר פעמים בדיונים דיפלומטיים עם ישראל.

בדיון שנערך בשנה שעברה בפרלמנט האירופי, אמרה שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, כי "האיחוד האירופי קורא לישראל לעמוד במחויבות הנוגע לפלסטינים הגרים באזור סי הכוללים הפסקה של העברה כפויה של אוכלוסיה והריסת בתים, פישוט הליכי התכנון והבטחת גישה למים וצרכים הומניטריים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ