שטייניץ: ישראל מוכנה ל"וויתורים טריטוריאליים משמעותיים"

בראיון ל"דיילי טלגרף" אמר השר כי הקמת מדינה פלסטינית מפורזת היא הפתרון היחיד לסכסוך, אך שב ודרש מהפלסטינים הכרה במדינה יהודית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
הארץ

ישראל מוכנה לוויתורים משמעותיים במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים - כך אמר השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, ערב חידוש המגעים בין הצדדים.

בראיון ל"דיילי טלגרף" הבריטי, שהתפרסם אמש (חמישי), אמר השר שטייניץ כי הקמת מדינה פלסטינית מפורזת היא "הפתרון האפשרי היחיד לסכסוך הישראלי-הפלסטיני". לדבריו, "בסופו של דבר, זה מה שיקרה. יש מכשולים רבים בדרך, אבל אני חושב שאין פתרון אחר לבעיה".

"אנחנו נצטרך כנראה לעשות ויתורים טריטוריאליים רציניים מאוד", העריך שטייניץ. "הפלסטינים יצטרכו גם הם לעשות ויתורים טריטוריאליים, כי יהיו גושי התיישבות, אך חשוב יותר, הם יצטרכו להכיר בקיום העם היהודי והמדינה היהודית". שטייניץ הוסיף כי הפלסטינים ייאלצו לוותר על זכות השיבה, וכי האפשרות היחידה לפתרון סוגיית ירושלים היא שימור המצב הקיים.

"אנחנו מוכנים לפתרון שתי המדינות", הבהיר שטייניץ, שהתייחס לנושא משאל העם הצפוי במקרה של הסדר מדיני. "אם נגיע להסכם על סיום הסכסוך עם הפלסטינים נערוך משאל עם, ואני סמוך ובטוח שרוב הישראלים יתמכו בו, גם אם נצטרך לעשות ויתורים רבים וקשים, אך בתנאי אחד: שהישראלים יהיו משוכנעים לחלוטין כי מה שאנחנו מקבלים בתמורה הוא שלום אמיתי ומתמשך וביטחון אמיתי".

שטייניץ התייחס גם לסוגיית תוכנית הגרעין האיראנית, המהווה לדבריו איום קיומי על ישראל. הוא טען כי הנשיא האיראני הנכנס, חסן רוחאני, רימה את המערב בעבר במסגרת שיחות הגרעין, והביע חשש כי הדבר יחזור על עצמו. "הוא ערמומי, הוא מקסים והוא יחייך כל הדרך אל הפצצה, אלא אם כן העולם המערבי יעשה כל מה שנדרש כדי לעצור אותו", אמר והוסיף כי על המערב להבהיר לרוחאני כי אם לא יוותר על פרויקט הגרעין, הוא יהרוס את הכלכלה האיראנית ואף יחשוף עצמו להתקפה צבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ