דיפלומט מערבי: ישראל החלה בסיכול עבודת סיוע של האיחוד בעזה

האיחוד האירופי טוען שלא קיבל כל הודעה רשמית ותובע "הבהרות מיידיות" בעקבות הוראת שר הביטחון להפסיק שיתוף הפעולה עימו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

דיפלומט מערבי אומר שכמה עובדי סיוע אירופים לא קיבלו גישה לעזה בעקבות הוראותיו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד שיתוף פעולה עם האיחוד, שפורסמו שלשום (חמישי). דוברת שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, אמרה בעקבות הפרסום כי "האיחוד מודאג מהדיווחים בתקשורת הישראלית, שלפיהם שר הביטחון הישראלי הודיע על כמה מגבלות, שמשפיעות על פעילות הסיוע של האיחוד האירופי לעם הפלסטיני".

לפי הדוברת, "לא קיבלנו כל מסר רשמי מהרשויות הישראליות. המשלחות שלנו מבקשות הבהרות מיידיות".

שלשום נודע שבתגובה להנחיות החדשות של האיחוד האירופי בנוגע להתנחלויות, שפורסמו לפני כשבוע, תגביל ישראל את תנועת נציגי האיחוד בגדה המערבית וברצועת עזה. בימים האחרונים הורה יעלון למערכת הביטחון להפסיק את שיתוף הפעולה בשטח עם נציגי האיחוד האירופי. בין השאר מדובר בהפסקת סיוע בפרויקטי תשתיות בשטחי סי, הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה בגדה.

עוד נודע, שבכוונת יעלון להקשות על מעבר נציגי האיחוד האירופי מרצועת עזה לישראל ובחזרה דרך מעבר ארז. נראה כי מהלכיו של יעלון מתואמים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר ההכרזה האירופית, איימו גורמים מדיניים וביטחוניים בישראל כי ירושלים תנקוט צעדי תגובה לחרם האירופי.

מעבר ארז, ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ

יעלון אימץ בהחלטתו שורת המלצות שהעביר לו מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט. מקורות ביטחוניים אמרו אתמול ל"הארץ" כי מערכת הביטחון תאמץ כעת גישה של "כתף קרה" כלפי פעילות האיחוד האירופי בשטחים, אולם לדבריהם המדיניות הזו תוגבל לפעילות המשותפת של האיחוד ולא למהלכים נפרדים שיוזמות מדינות אירופיות החברות באיחוד.

לצד הסירוב הישראלי לחדש אישורי מעבר לנציגי האיחוד – אירופים וכן עובדים פלסטינים מטעמו – לרצועה וממנה, כבר בוטלו כמה פגישות שתוכננו בין אנשי מערכת הביטחון לבין הנציגים האירופים בתקופה הקרובה. ישראל גם מקשה על העברת תרומות של האיחוד לפרויקטים בשטחים. כך, מוקפא כעת הטיפול בסיוע שמעניק האיחוד להקמת מתקן אימון עבור כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה.

ביום חמישי דווח ב"הארץ" כי לראשונה השבוע נכחו דיפלומטים מגרמניה ומצרפת בדיונים של מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי. הדיונים עסקו באישור תוכניות לכפרים פלסטיניים בשטח סי. ביום שישי שעבר פרסמה הנציבות האירופית, הזרוע המבצעת של האיחוד, הנחיות חדשות בנוגע להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וביישובי רמת הגולן. ההנחיות קובעות כי כל ישות משפטית ישראלית שתרצה לקבל מימון, לקחת חלק בפרויקט או או להתמודד על קבלת מענקים או פרסים מטעם קרנות או מוסדות של האיחוד האירופי תהיה חייבת להגיש תצהיר לפיו אין לה כל קשר, ישיר או עקיף, להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ