נתניהו על שחרור האסירים הפלסטינים: "מהלך חשוב למדינה"

שרי הממשלה יתבקשו לאשר הבוקר את שחרורם של 104 אסירים, ולא 82 כפי שנמסר בתחילה. נתניהו חושש מתוצאות ההצבעה: פתח בסבב שיחות לשרים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

שרי הממשלה צפויים להצביע הבוקר (ראשון) על שחרורם של 104 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו, ולא של 82 אסירים בלבד, כפי שנמסר לשרים בימים האחרונים.

בין האסירים שישוחררו עשויים להיות ככל הנראה גם ערבים ישראלים, בניגוד להצהרות מוקדמות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו ושל כמה משרי הממשלה. כמה מהאסירים הישראלים הם הוותיקים ביותר ברשימה, כמו כרים ומאהר יונס שנעצרו ב-1983, וואליד דקה שנעצר ב-1986. ברשימה גם ארבעה אסירים מהכפר מושירפה ומאום אל־פחם בוואדי ערה. הארבעה נעצרו בעקבות הפיגוע המוכר כליל הקלשונים ב-1992, שבו נרצחו שלושה חיילי צה”ל.

בסוף השבוע תדרכו פקידים ישראלים בכירים את התקשורת על כך שבסופו של דבר ישוחררו 104 אסירים. עם זאת, נתניהו שמר את הרוב המוחלט של שרי הממשלה מחוץ לתמונת הסיכומים בעניין האסירים. בניגוד למקובל נמנעה לשכת ראש הממשלה, עד מוצאי שבת, מלהפיץ לשרים מראש את נוסח הצעת ההחלטה בעניין שתובא להצבעה היום. שרים רבים, בהם רוב שרי הליכוד, לא ידעו עד שבת בערב על מה הם עומדים להצביע."לא ברור לנו כמה אסירים ישוחררו ואם יש שינוי, מה הסיבה לכך", אמר אחד משרי הליכוד. שר אחר בליכוד הוסיף: "את התקשורת עדכנו אבל לנו לא אמרו כלום".

כמה דקות לפני מהדורות החדשות המרכזיות אמש (שבת), פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה לתקשורת שהוגדרה "מכתב של ראש הממשלה לעם בישראל". בהודעה ניסה נתניהו להסביר את הסיבות לשחרור האסירים ואמר כי המהלך "חשוב למדינה". נתניהו הדגיש כי שחרור האסירים הוא החלטה קשה שמכאיבה למשפחות השכולות, ומתנגשת עם ערך הצדק. מנגד, הזכיר ש"רובם המוחלט של האסירים ישבו בכלא למעלה מ-20 שנה".

נתניהו הוסיף כי בתשעת החודשים הקרובים יבחן אם הפלסטינים מעוניינים בסיום אמיתי של הסכסוך בינינו. "סיום זה יתאפשר רק בתנאי שיובטח ביטחון אזרחי ישראל ויובטחו האינטרסים הלאומיים החיוניים שלנו", אמר

נתניהו חושש מאוד מתוצאות ההצבעה בממשלה. עד שעות הלילה של מוצאי שבת הובטחה לנתניהו תמיכת 10 שרים בלבד - שטייניץ ויעלון מהליכוד, וחמשת שרי יש עתיד, שני שרי התנועה וכנראה גם של השר יצחק אהרונוביץ' מישראל ביתנו. מנגד, שלושת שרי הבית היהודי צפויים להצביע נגד, וכך גם יתר שלושת שרי ישראל ביתנו. השר ישראל כץ מהליכוד הודיע שגם הוא יצביע נגד. שאר שרי הליכוד – גלעד ארדן, גדעון סער, סילבן שלום ולימור לבנת - עדיין לא החליטו כיצד יצביעו.

אחרי מהדורות החדשות ערך נתניהו שיחות טלפון עם שרי הממשלה ובמיוחד עם שרי הליכוד, שחלקם נוטים להתנגד לשחרור האסירים. נתניהו חזר בפני השרים על המסרים שנכללו בהודעה שפרסם. “אין ברירה. גם לי זה קשה”, אמר נתניהו לדברי אחד השרים ששוחחו אתו בטלפון. “חייבים לחדש את התהליך המדיני”.

העמדה הפלסטינית לגבי שחרור האסירים היתה ידועה לנתניהו יותר משלוש שנים, והיא הועברה לו ישירות ובעקיפין אין־ספור פעמים. לכן לא ברור אם מאחורי הזיגזוג הזה של נתניהו עומדת הערכת החסר למידת ההתעקשות הפלסטינית על שחרור האסירים, או גם אי־הבנות הדדיות שנבעו מכשלים בתקשורת בהעברת המסרים בין רמאללה לירושלים על ידי שר החוץ ג'ון קרי ואנשיו.

ביום ראשון שעבר התכנס בלשכת ראש הממשלה צוות השרים לענייני התהליך המדיני. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי בישיבה אמר נתניהו לשרים שהפלסטינים דורשים 104 אסירים הכלואים מלפני הסכמי אוסלו, אך ישראל תשחרר 82 בלבד. נתניהו הבהיר שהאסירים ישוחררו בארבע פעימות - אחת לחודשיים מרגע תחילת השיחות עם הפלסטינים. התהליך כולו יושלם בשמונה חודשים. נתניהו הבהיר באותה ישיבה שלא יסכים לשחרור אסירים ערביי ישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. לצד עדכון השרים תדרכו פקידים בכירים את הכתבים המדיניים כי ישוחררו 82 אסירים בלבד וכי ערבים ישראלים לא ישוחררו.

חלק משרי הליכוד שמעו את הדברים הישר מנתניהו ואחרים שמעו בתקשורת. שרים בליכוד גם קראו דיווחים בתקשורת הפלסטינית ולפיהם ישוחררו 104 אסירים. שר הפנים גדעון סער התעמת על כך עם נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת השבוע. סער דרש לדעת מה המספר הסופי ונתניהו התחמק מתשובה.

ביום רביעי התברר לנתניהו, לשר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ולנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) ששחרור האסירים אינו סגור כפי שחשבו. פקיד ישראלי בכיר ציין שבשיחות הטלפון המרתוניות שהחלו, הבהירו הפלסטינים שללא נכונות ישראלית לשחרר את כל 104 האסירים, כולל הערבים הישראלים, הם לא יבואו לפגישה בוושינגטון שאמורה להשיק את המגעים בין הצדדים.

קרי ואנשיו, שסברו שנתניהו כבר הסכים לשחרר 104 האסירים, תמכו בעמדה הפלסטינית. נתניהו קיים התייעצויות אינטנסיביות עד אחרי חצות ולבסוף הסכים לשחרר את כל 104 האסירים. ההחלטה של נתניהו היא שאפשרה לקבוע את המועד למפגש הראשון בין צוותי המשא ומתן בוושינגטון ליום שלישי הקרוב.

נתניהו גם הסכים להקדים את שחרור הקבוצה הראשונה של האסירים. במקום חודשיים אחרי תחילת השיחות, היא תשוחרר כמה ימים אחרי הפגישה בין ציפי לבני לסאיב עריקאת בוושינגטון ביום שלישי. שחרור קבוצת האסירים האחרונה, שתכלול את הערבים הישראלים, תידחה בחודש ותבוצע אחרי תשעה חודשים, במועד שבו אמורים הצדדים לסיים את המשא ומתן.

מקור פלסטיני בכיר, המעורה בעניין שחרור האסירים, הסביר בסוף השבוע את הפער במספרי האסירים שהוצגו בשבועיים האחרונים. לדבריו, כשישראל דיברה על 82 אסירים התכוונה לאלה שנאסרו לפני יום החתימה על הסכמי אוסלו, ואילו הפלסטינים, שדרשו יותר ממאה אסירים, התכוונו לכאלה שנאסרו לפני תחילת יישום ההסכם בפועל. זהו פער של כמה חודשים שבו נשפטו עוד 21 אסירים.

הנשיא הפלסטיני, שנפגש שלשום עם עיתונאים במוקאטעה, אמר כי ביום ראשון יהיו “חדשות משמחות” הקשורות לכלואים בישראל. הוא אישר כי ביום שלישי ייפגשו המשלחות הישראלית והפלסטינית בוושינגטון, ויחדשו את שיחות השלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ