בעקבות האירועים במצרים: חמאס סגר משרדי עיתונות בעזה

בתנועה האשימו את סוכנות מעאן ואת רשת אל ערבייה בהפצת ידיעות כוזבות על תמיכת חמאס באחים המוסלמים, שליבו את ההסתה נגד פלסטינים במצרים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

האירועים במצרים ממשיכים להשפיע על המצב ברצועת עזה ולהגביר את המתח בין חמאס ופתח. ביום חמישי סגרו שלטונות חמאס שלושה משרדי עיתונות בעזה. המשרדים שנסגרו שייכים לסוכנות הידיעות הפלסטינית מעאן, שמשרדה המרכזי שוכן בבית לחם, לתחנת הטלוויזיה אל ערבייה שמרכזה בדובאי ולסוכנות לנס (lens), המספקת שירותי שידור לתחנות זרות. שוטרים ממחלקת החקירות הפליליות הופיעו בשלושת המשרדים, והציגו לעובדיהם צו מטעם התובע הכללי המורה על הסגירה.

שלטונות חמאס טוענים כי מעאן ואל ערבייה מפיצים ידיעות כוזבות ומפוברקות, שהחמירו את המתח עם "מדינות אחרות". בהודעותיהם של דוברים רשמיים לא נמסר מהן הידיעות הכוזבות, אבל בחקירתו של עיתונאי מעאן בעזה התייחסו החוקרים לידיעה שהועתקה מהאתר הישראלי "תיק דבקה", שלפיה בכירי האחים המוסלמים ברחו לעזה ומצאו בה מקלט. אל ערבייה נחשבת למזוהה עם עמדות הצבא המצרי ומתנגדי שלטון האחים המוסלמים, בניגוד לאל ג'זירה, המקובלת על שלטונות חמאס בשל תמיכתה בשלטון מורסי. על פי הודעות רשמיות, סגירת משרדי שתי הסוכנויות היא זמנית, ולמנהליהן יש עדיין הזדמנות לחזור ולעבוד באופן מקצועי ובהתאם לחוק.

משרד לנס, שנפתח רק לפני כחצי שנה ומנוהל בידי כמה שותפים, נסגר משום שהחל לספק שירותי שידור לערוץ הטלוויזיה הבינלאומי i24news המשדר מיפו. בחמאס אומרים כי זוהי תחנה ישראלית, ועבודה אתה סותרת את הוראת ממשלת איסמאעיל הנייה מסוף 2012, האוסרת על שיתוף פעולה עם כלי תקשורת או עיתונאים ישראלים. לנס מספקת שירותי שידור גם לערוצי טלוויזיה אחרים במדינות ערב ובמערב, והסגירה הפסיקה גם את העבודה אתם.

כוחות ביטחון בדרום רצועת עזה בגבול עם מצריםצילום: רויטרס

לטענת חמאס, הידיעות הכוזבות שפרסמו מעאן ואל ערבייה ליבו את ההסתה נגד פלסטינים במצרים ובתקשורת המצרית, שהחלה עוד לפני הדחתו של מורסי. בתנועה הכחישו בתוקף ידיעות שונות, שלפיהן אנשי הארגון הסתננו לסיני כדי לסייע לאחים המוסלמים. תושב הרצועה, השוהה בימים אלו בקהיר, מספר כי העוינות מצד הרשויות והציבור נגד הפלסטינים בכלל ותושבי עזה בפרט היא ממשית, וכי הוא מפחד להיחשף כפלסטיני בפומבי.

חמאס ופתח החליפו בשבועות האחרונים האשמות הדדיות בהתערבות בענייניה הפנימיים של מצרים. בחמאס טענו כי תנועת פתח תומכת בהפיכה הצבאית האנטי-דמוקרטית, בעוד בפתח האשימו את חמאס בהתנכרות לרצונו של רוב הציבור המצרי לשים קץ לשלטונם הכושל של האחים המוסלמים. אתמול, כשכבר פורסמו הידיעות על פיזורם האלים של המפגינים תומכי האחים המוסלמים בקהיר, ביקרה משלחת של אנשי פתח ואנשי דת מוסלמים ונוצרים אצל השגריר המצרי ברמאללה, יאסר עות'מאן, ומסרה לו מכתב תמיכה בעם המצרי. מדיווח מעורפל בסוכנות הידיעות של אש"ף, ופא, ניתן להסיק כי הצדדים דנו באווירה העוינת במצרים כלפי הפלסטינים ובדרכים לשים לה קץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ