ראש השב"כ בישיבת הממשלה: חידוש המו"מ ירגיע את השטח

בישיבת הממשלה הטעונה בה אושר שחרור 104 האסירים הפלסטינים, הוסיף יורם כהן כי שחרור מחבלים עלול לפגוע בביטחון כיוון שחלקם יחזרו לטרור

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש השב"כ יורם כהן אמר היום (ראשון) בישיבת הממשלה במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים, כי חידוש התהליך המדיני עשוי לתרום לשיפור המצב הביטחוני בגדה המערבית, כך לדברי שני שרים שנכחו בישיבה.

"לכניסה לתהליך המשא ומתן עם הפלסטינים קיים אפקט מסוים של הרגעת השטח ביהודה ושומרון, במיוחד של פעילים המזוהים עם הרשות הפלסטינית כמו אנשי התנזים של הפת"ח", אמר ראש השב"כ בישיבה.

מנגד, כהן ציין כי שחרור אסירים ביטחוניים פוגע בביטחון - הן ברמת האיום המיידי עקב התופעה של פעילים "שחוזרים לסורם" באחוזים גבוהים והן עקב השחיקה בהרתעה.

ראש השב"כ לא התבקש על ידי נתניהו או אחד משריו להביע עמדה התומכת או מתנגדת לעצם החלטת הדרג המדיני לשחרר אסירים ביטחוניים שרצחו ישראלים.

ראש השב"כ אמר לשרים כי לפני שבוע הוא עודכן על ידי , שנכלאו לפני הסכמי אוסלו, וזאת כחלק מהסכמות עם האמריקאים לקראת חידוש המו"מ המדיני עם הפלסטינים. כהן ציין שנתניהו הנחה את השב"כ לדרג את האסירים ולהמליץ לממשלה את מי לשחרר בארבע הפעימות שנקבעו.

לדבריו, רוב האסירים הרלוונטיים הם רוצחים "עם דם על הידיים", מכל הארגונים ומכל האזורים. כהן ציין שהשב"כ העביר את המלצותיו לגבי לסדר עדיפות בשחרור האסירים למזכיר הצבאי של ראש הממשלה. "בחנו בעיקר את רמת המסוכנות הפוטנציאלית העתידית של האסיר לביטחון הציבור", אמר כהן לשרים.

ראש השב"כ אמר עוד כי העביר לראש הממשלה המלצות בכתב ובעל פה כיצד ניתן לצמצם את רמת האיום מהאסירים המשוחררים. כך למשל המליץ השב"כ כי את חלק מהאסירים לא מומלץ לשחרר וכי את חלק מהמשוחררים כדאי לשחרר לרצועת עזה או לגרש לחו"ל.

ההמלצות יידונו ע"י צוות השרים המיוחד שהוקם לנושא האסירים ובראשו יעמוד ראש הממשלה נתניהו. בצוות יהיו חברים גם שר הביטחון יעלון, שרת המשפטים לבני, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר המדע יעקב פרי.

ער הישיבה ובו הדגיש כי שחרור האסירים הוא החלטה קשה שמכאיבה למשפחות השכולות, ומתנגשת עם ערך הצדק. מנגד, הזכיר ש"רובם המוחלט של האסירים ישבו בכלא למעלה מ-20 שנה".

בתום הישיבה אישרה הממשלה את שחרורם של האסירים ברוב של 13 תומכים, שבעה מתנגדים ושני נמנעים. ההחלטה מתייחסת ל-104 אסירים, ולא 82 כפי שנמסר קודם לכן לשרים. ראש הממשלה הבהיר כי שחרורם של 14 אסירים בעלי אזרחות ישראלית יובא לאישור מחודש בממשלה.

6 מתוך 6 |
הפגנה נגד שחרור האסירים מול משרד הממשלה
1 מתוך 6 |
ישיבת הממשלה בה אושר שחרור האסירים, אתמולצילום: קובי גדעון / לע"מ
2 מתוך 6 |
עבאס בישיבת הקבינט הפלסטיני, היום ברמאללהצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ