אחרי 5 חודשי שביתה |

האוצר נגד עובדי משרד החוץ: הורה לנכות רבע משכרם

במחאה על ההחלטה, פרצה קבוצה מעובדי משרד החוץ לישיבת ההנהלה וגירשו ממנה את החשב הכללי. העובדים: זה ניסיון בריוני לשבור את רוחנו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

במסגרת הניסיונות לשבור את השביתה במשרד החוץ הורה הממונה על השכר במשרד האוצר לקצץ 25% משכרם של הדיפלומטים שנוקטים בעיצומים כבר למעלה מחמישה חודשים. גורמים בכירים במשרד החוץ ציינו כי למרות הנחיותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למצוא פתרון שיסיים את השביתה, משרד האוצר "גורר רגליים" ומסרב לכל הצעת פשרה. ועד עובדי משרד החוץ: "נגיב בחומרה".

הבוקר (שני) פרצה קבוצה מעובדי משרד החוץ לישיבת הנהלת המשרד במחאה על החלטת משרד האוצר לקצץ בשכרם. מוועד העובדים נמסר כי העובדים פוצצו את הישיבה וגירשו ממנה את החשב הכללי של המשרד מטעם משרד האוצר.

ביום רביעי שעבר שיגר הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, מכתב למרדכי אלישע, הסגן הבכיר לחשבת הכללית. תחת הכותרת "ניכוי שכר בגין שביתה חלקית", כתב אמסלם שיש לנכות רבע משכרם של מאות מעובדי משרד החוץ שמשרתים בישראל ורבע מההשתתפות בשכר הדירה למאות דיפלומטים שמשרתים בנציגויות ישראל בחו"ל.

הפגנת עובדי משרד החוץ ביוני השנהצילום: אמיל סלמן

הקיצוץ יבוצע החל ממשכורת חודש יולי ועד להודעה חדשה. למכתב של אמסלם צורפה רשימה ארוכה ובה שמות העובדים ששכרם יקוצץ בשל השתתפות בעיצומים. את הרשימה העבירו לאוצר בכירים באגף המנהל במשרד החוץ בידיעתו של המנכ"ל רפאל ברק.

לפני כמה שבועות סיכמו נציגי האוצר ונציגי ועד העובדים של משרד החוץ עם סגן שר החוץ זאב אלקין על פתיחה במו"מ אינטנסיבי סביב דרישות העובדים. עם זאת, אחרי כמה ימים, השיחות עלו על שרטון. בדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת ביום רביעי שעבר אמר סגן השר אלקין כי "המו"מ נמצא במבוי סתום משום ששר האוצר לא הנחה את אנשיו לסיים את סכסוך העבודה".

העיצומים של עובדי משרד החוץ הגיעו כמעט לשיא והשלב הבא צפוי להיות שביתה כללית של מטה המשרד ושל כל נציגויות ישראל בחו"ל. במסגרת העיצומים החריפים הפסיקו נציגויות ישראל כמעט לחלוטין את הטיפול באזרחים ישראלים בחו"ל. הדבר עלול לגרום נזק כבד ולהקשות על מאות אלפי ישראלים שנמצאים בחו"ל בחופשת הקיץ או במהלך חגי תשרי.

במשרד החוץ מציינים כי האוצר מעכב את הפתרון על אף שמדובר בסכומים קטנים מאוד. דרישות הדיפלומטים לשיפור תנאי שכרם עומדות על תוספת של 50 מיליון שקלים בלבד לתקציב משרד החוץ ועוד כ-50-100 מיליון שקלים לתקציביהם של המוסד, השב"כ ומשרדים אחרים שמחזיקים שליחים בחו"ל ויהיו זכאים לשיפור דומה בתנאי השירות.

המכתב שמורה על ניכוי השכר

מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין אינו מתערב אישית בפתרון השביתה, הוא לוחץ הן על אלקין והן על מנכ"ל משרד ראש הממשלה למצוא פתרון. נתניהו אף פנה אישית לשר האוצר יאיר לפיד וביקש ממנו לפתור את המשבר, אך האחרון אינו ממהר לעשות זאת.

לדברי גורמים במשרד החוץ, לפיד, שהטיל את הטיפול בסוגיית השביתה במשרד החוץ על סגנו מיקי לוי, הורה לאנשי משרדו לא לקדם פתרון לפני שתקציב המדינה יאושר בכנסת. משרד החוץ החל להפנות עוד ועוד גורמים שמתלוננים על הנזק שנגרם בשל השביתה ללשכתו של לפיד.

כך למשל, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, שהארגון שבראשו הוא עומד נתקל בקשיים בהטסה לארץ של 500 ילדים ובני נוער מחבר העמים שעולים לישראל ללא הוריהם, התבקש ע"י משרד החוץ לפנות ללפיד כדי שיפעל לסיום השביתה.

מוועד עובדי משרד החוץ נמסר בתגובה להוראת משרד האוצר לקצץ רבע משכרם היום כי "הפעולות שנוקט האוצר מוכיחות, שוב, כי אין כל כוונה מצדם לנהל מו"מ לפתרון המשבר, על אף שניתן לפתור את סכסוך העבודה בימים אחדים. זהו ניסיון בריוני לשבור את רוחם של עובדי משרד החוץ ואת העיצומים הננקטים כחוק. התנהלות האוצר בחוסר תום לב ובניגוד מוחלט להמלצת בית הדין צריכה להדאיג כל אזרח בישראל. אנו נגיב במלוא החומרה ובכלים המצויים בידינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ