104 האסירים הצפויים להשתחרר אחראים לרצח 55 אזרחים ו-16 חיילים

הרשימה שהגיש אש"ף לשר החוץ האמריקאי קרי כוללת גם תשעה אסירים שהיו מעורבים ברצח עשרות פלסטינים שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

104 האסירים הפלסטינים, הצפויים לצאת לחופשי בעקבות החלטת הממשלה אתמול, אחראים לרציחתם והריגתם של 16 חיילים, 55 אזרחים, תיירת צרפתייה ועשרות פלסטינים שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל. 25 מהם תושבי רצועת עזה, שיחזרו אליה, 55 תושבי ערים שונות בגדה המערבית, 10 תושבי מזרח ירושלים ו–14 אזרחי ישראל. רשימה זו, שהגיש אש"ף לשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, קצרה מרשימת אסירי טרום אוסלו שבידי ישראל, שכן נציגי הרשות ואש"ף לא כללו בה אסירים שרצחו או פצעו ישראלים ממניעים פליליים.

ברשימה שפרסם מועדון האסיר הפלסטיני לא מצויינות העבירות שבהן הורשעו האסירים, אך לדברי יו"ר המועדון, קדורה פארס, ברוב המקרים מדובר בחוליות בנות כמה אנשים, שהיו מעורבים בהריגה או בפגיעה בחייל, מתנחל או אזרח ישראלי. פארס אומר כי רק במקרים מעטים פגעו החוליות בכמה ישראלים ובכך טמון ההבדל בין חבריהן לבין משוחררי עסקת שליט, שהיו אחראים לפיגועים שבכל אחד מהם נהרגו ישראלים רבים. במקרים של רצח אנשי כוחות הביטחון (חיילים ואנשי שב"כ ומג"ב), הורשעו בדרך כלל כל חברי החוליה ברצח גם אם רק חלק מהם היו מעורבים ישירות ברצח.

עשרה מהמורשעים היו קטינים בזמן ביצוע העבירה שבשלה נאסרו. חלקם נדונו למאסרי עולם למרות גילם, בהם, למשל, המורשעים ברצח שני המורים מעפולה, לאה אלמקייס ויוסף אליהו. כבר ב-2003 הומלץ לקצוב את עונשם של ארבעה מהם, אך שרי המשפטים והנשיא לא אימצו את ההמלצות. לעומתם, רוצחי הקבלן זלמן שליין מגן יבנה נדונו ל-30 שנות מאסר, ובית המשפט העליון הפחית את העונש ל-25 שנה, כך שהם היו צפויים להשתחרר ממילא בעוד כשנה וחצי.

כתשעה מהאסירים רצחו עשרות פלסטינים אחרים, שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל. אחד מהם, תושב ג'נין, היה מעורב ברצח 15 פלסטינים. שחרורם של רוצחי הפלסטינים מעורר חשש לנקמת דם, אך פארס אומר כי ארגוני אש"ף והרשות הפלסטינית נערכים לכך, כפי שעשו במקרים קודמים. "אמרנו (לקרובי הנרצחים) שצריך להסתכל קדימה, ושלאף אחד אין לגיטימציה לפגוע בשני", סיפר. "נקמה זה דבר שלילי".

ישיבת הממשלה בה אושר שחרור האסירים, אתמולצילום: קובי גדעון / לע"מ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ