חלקי מטען החבלה מהפיגוע בבורגס הוברחו ברכבת מפולין

את הגילויים החדשים חשף העיתון הבולגרי "טרוד". בשבוע שעבר פרסמה בולגריה שמות של שני חשודים בסיוע לפיגוע, שככל הנראה נמלטו ללבנון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עיתון בולגרי טוען כי חלקים ממטען החבלה בו נעשה שימוש בפיגוע בבורגס לפני שנה, הוברחו למדינה מפולין. בפיגוע בעיירת הנופש, שביצע ארגון חיזבאללה ביולי 2012, נהרגו חמישה תיירים ישראלים, וכן נהג האוטובוס הבולגרי. למרות הפעלת חומר הנפץ ממרחק, מבצע הפיגוע נהרג גם הוא.

העיתון “טרוד” פירסם היום (שני), כשהוא מסתמך על חוקרי המשטרה, כי הנפץ והשלט ששימשו להפעלת מטען החבלה בפיגוע הוברחו ב-28 ביוני 2012 ברכבת מוורשה. בשבוע שעבר פרסם משרד הפנים הבולגרי את שמותיהם של שני החשודים בסיוע לביצוע הפיגוע: מליאד פראח, המכונה גם חוסיין חוסיין, וחסן אל חאג' חסן, אזרח לבנוני־קנדי בן 25. פראח, בן 32, הוא מי שהרכיב את המטען בבולגריה. מבצע הפיגוע עצמו טרם זוהה.

משרד הפנים הבולגרי פרסם גם את תמונותיהם של פראח וחסן, שעל פי ההערכות נמלטו ללבנון, וביקש סיוע באיתורם. כלי תקשורת בבולגריה דיווחו בשבוע שעבר כי חיזבאללה העביר לשני הסייענים כמעט 100 אלף דולרים עבור ביצוע הפיגוע.

שרידי האוטובוס השרוף מהפיגוע בבולגריה, ביולי שעברצילום: אי–פי

בשבוע שעבר החליטו שרי החוץ של האיחוד האירופי לצרף את הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור – תוצאה של מהלך ישראלי, בריטי, אמריקאי, הולנדי וקנדי שהחל לאחר הפיגוע בבורגס. התשתית המשפטית עליה התבססה ההחלטה מנומקת במסמך עב כרס שאורכו כ-150 עמודים, ובין היתר כוללת מטעני חבלה שנמצאו בנצרת - ונקשרו לפיגוע בבולגריה. מלבד המאמץ המשפטי, להחלטה קדם גם מהלך פוליטי, שכלל עשרות שליחויות חשאיות ושיחות טלפון בין מנהיגים - שתרמו להבשלת המהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ