לאחר שלוש שנות קיפאון

נפתחו השיחות בוושינגטון: מפגש ראשון בין צוותי המשא ומתן

נציגי ישראל והרשות הפלסטינית נפגשו בבניין מחלקת המדינה בוושינגטון. עבאס: אף מתנחל או חייל ישראלי לא יישאר בגבולות המדינה הפלסטינית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בבניין מחלקת המדינה בוושינגטון פתחו לפנות בוקר (שלישי) ישראל והרשות הפלסטינית את המשא ומתן, אחרי יותר משלוש שנים של קיפאון ונתק כמעט מוחלט בין הצדדים. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הודיע אתמול (שני) רשמית על מינויו של שגריר ארה”ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, לשליח האמריקאי המיוחד לתהליך השלום.

הפגישה כללה דיון ראשוני ולא רשמי בין הצדדים על הדרך שבה יתנהלו שיחות השלום. הדיון התקיים במהלך ארוחת איפטאר לשבירת צום הרמדאן. היום ייפגשו שוב צוותי המשא ומתן בבניין מחלקת המדינה בוושינגטון. מטרת סבב השיחות הראשון היא לקבוע סדר יום ותוכנית עבודה להמשך המשא ומתן בין הצדדים בחודשים הקרובים. בשעות הערב צפוי שר החוץ קרי למסור הודעה משותפת בשם הצוותים, שבה יפרט כיצד יימשכו השיחות.

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, הציג אמש את חזונו למדינת פלסטין העתידית. לדבריו, לא יישאר אף מתנחל או חייל ישראלי בגבולות המדינה הפלסטינית. עבאס אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שקיים במהלך ביקורו בקהיר. ההצהרה התקיפה מציבה אתגר לקרי, שקיווה כי פרטי המשא ומתן יישארו חסויים לעת עתה. "בהסכם הסופי, אנחנו לא נראה את נוכחותו של אף ישראלי – חייל או אזרח – על אדמותינו", אמר עבאס בכינוס שכלל בעיקר עיתונאים מצרים.

ישראל הצהירה בעבר כי ברצונה לשמור על נוכחות צבאית בגבול ירדן, על מנת למנוע הברחת נשק לגדה המערבית. עם זאת, עבאס אמר כי הוא נצמד להבנות אליהן הגיע עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לפיהן כוחות נאט"ו יוצבו באזור "כערובה ביטחונית לשני הצדדים". גם בנוגע לסוגיית הגבולות וחלוקת ירושלים, הוא הציג עמדה לא מתפשרת. "כבר עשינו את כל הוויתורים הנדרשים", אמר. לדבריו, "מזרח ירושלים היא בירתה של מדינת פלסטין... אם יהיה צורך בחילופי שטחים מצומצמים, שווים בגודלם ובערכם, אנחנו מוכנים לדון בכך – לא פחות ולא יותר".

ציפי לבני ויצחק מולכו בכניסה לבניין מחלקת המדינהצילום: אי–פי

עבאס נפגש בקהיר עם נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, כמה שבועות לאחר הדחתו של הנשיא הנבחר, מוחמד מורסי, על ידי כוחות הצבא. הוא גם נפגש עם גורמי ביטחון בכירים ודן עימם בהקלת התנועה במעבר הגבול בין סיני kרצועת עזה.

צוות המשא ומתן הישראלי – שרת המשפטים ציפי לבני, שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו וסגן היועץ המשפטי של משרד החוץ טל בקר – הגיע אתמול בערב לוושינגטון לאחר עצירה של כמה שעות בניו יורק. לבני וחברי צוות המשא ומתן הישראלי ניצלו את העצירה בניו יורק כדי להיפגש עם מזכ”ל האו”ם, באן קי־מון, ועדכנו אותו בהבנות שהובילו לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

פקיד ישראלי בכיר מסר כי לבני ומולכו הדגישו בפני באן את חשיבות פתיחת המשא ומתן הישיר כדרך היחידה לפתרון הסכסוך. השניים ביקשו ממזכ”ל האו”ם לתמוך בתהליך ולסייע במניעת צעדים חד־צדדיים בסוכנויות האו”ם השונות בעת השיחות.

במקביל לפגישה בין לבני ומולכו למזכ”ל האו”ם בניו יורק, כינס קרי מסיבת עיתונאים במחלקת המדינה בוושינגטון, שבה הודיע רשמית על מינויו של הדיפלומט הוותיק מרטין אינדיק לתפקיד השליח האמריקאי המיוחד לתהליך השלום הישראלי־פלסטיני. קרי גם הודיע שיועצו הוותיק שניהל את המגעים עם הישראלים והפלסטינים בארבעת החודשים האחרונים, פרנק לוונשטיין, יהיה סגנו של אינדיק. לדברי קרי, אינדיק ולוונשטיין “יסייעו לצדדים לנווט את הדרך לעבר השלום ולהימנע מנפילה לבורות הרבים שיהיו בדרך”.

לבני ומזכ”ל האו”ם באן קי מון, אתמול בניו יורק. עידכנה אותו בהבנות שהובילו לחידוש המו”מצילום: אי-אף-פי

אינדיק, יהודי אמריקאי ממוצא אוסטרלי, שימש עד היום סגן נשיא מכון המחקר “ברוקינגס” בוושינגטון. בעת כהונתו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, כיהן פעמיים כשגריר ארה”ב בישראל וכן כעוזר שר החוץ האמריקאי לענייני המזרח התיכון. אינדיק מכיר היטב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וזוכה לאמונם. בשנים האחרונות נפגש עם השניים מדי כמה חודשים, כשביקר בישראל.

שר החוץ האמריקאי ציין אתמול עוד כי אינדיק ולוונשטיין יעבדו עם צוותי המו”מ של ישראל והפלסטינים בכל מקום שבו יתנהל מו”מ. משמעות הדבר היא שנציג אמריקאי יהיה בחדר בכל השיחות, וזאת בניגוד לדרך שבה התנהל המו”מ בין ישראל לפלסטינים אחרי ועידת אנאפוליס ב–2007. פקיד ישראלי בכיר ציין שבעוד סבב השיחות הראשון התקיים בוושינגטון, שאר סבבי המו”מ יתקיימו בירושלים, עמאן או מקומות אחרים באזור.

קרי הודה אתמול לנשיא ארה"ב ברק אובמה על תמיכתו וציין כי המאמץ לחדש את המו”מ בין הצדדים החל בביקור הנשיא האמריקאי בישראל בחודש מארס. “ללא השיחות שקיים שם וללא המעורבות שלו לא היינו כאן היום”, אמר קרי, “בשיחות עם עבאס ונתניהו בביקור הוא הבהיר להם את ציפיותיו לגבי התהליך הזה”.

אובמה, ששמר על שתיקה במשך ארבעה חודשים ולא אמר מילת עידוד אחת לשר החוץ שלו בנוגע לסוגיה הישראלית־פלסטינית, פרסם אתמול הודעה שבה בירך על חידוש המשא ומתן. “זה צעד מבטיח קדימה”, אמר אובמה, “זאת על אף שהעבודה הקשה וההחלטות הקשות רק מתחילות. אני מקווה שגם הישראלים וגם הפלסטינים ייגשו לשיחות הללו עם רצון טוב ונחישות”.

במסיבת העיתונאים שכינס אתמול שיבח קרי את נתניהו ואת עבאס על ההחלטות הקשות שקיבלו שאפשרו לדבריו לחדש את המו”מ. הוא גם ציין לטובה את ראשי צוותי המו”מ משני הצדדים - ציפי לבני וסאיב עריקאת, “שעמדו איתן אל מול ביקורת קשה מאוד מבית” ולקחו חלק מרכזי בהתנעת שיחות השלום.

“זה לא סוד שזה הולך להיות תהליך קשה”, אמר קרי. “אנחנו מחפשים פשרות הגיוניות לנושאים קשים, מורכבים, רגשיים וסמליים. אני חושב שפשרות הגיוניות חייבות להיות המפתח של המאמץ הזה. המו”מ הולך להיות קשה, אבל ההשלכות של מה שיקרה אם לא ננסה עלולות להיות קשות יותר”.

קרי הוסיף במסיבת העיתונאים שאינדיק מנוסה מאוד בכל הנוגע לתהליך השלום. לדבריו, “אינדיק מבין שהשלום לא יגיע בן לילה, אולם הוא גם מבין שיש תחושת דחיפות”. לדבריו, אינדיק יודע “מה עבד ומה לא עבד בעבר והוא מחויב לעבוד כדי לעשות את הדבר בצורה נכונה”.

אינדיק עצמו אמר במסיבת העיתונאים כי “אני סבור זה 40 שנה שהשלום במזרח התיכון הוא דבר אפשרי”. הוא הוסיף כי “אני יודע שזה אתגר קשה, אבל כזה שאיני יכול לברוח ממנו”. הוא סיכם את דבריו בסיפור אישי. “לפני 15 שנה, כשהבן שלי ג’ייקוב היה בן 13, הוא הכין לי שומר מסך למחשב שריצד עם השאלה - ‘אבא, האם יש כבר שלום במזרח התיכון?’. עד היום אמרתי לו שעדיין לא. אני מקווה שנוכל סוף סוף לתת תשובה אחרת”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ