לוחמת מג”ב לא הורשתה לאכול במוצב של הנח”ל החרדי לאחר פעילות מבצעית

בעבר אירע מקרה דומה, בעקבותיו הנחה מפקד הגדוד כי “הבסיס אינו סגור לנשים” - אך נראה שהלקחים לא הופקו. צה”ל: "הנושא נמצא בבדיקה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לוחמת משמר הגבול שסיימה פעילות מבצעית לא הורשתה להיכנס למוצב של הנח”ל החרדי כדי לאכול ארוחת ערב, כך דווח אתמול (שני) בחדשות 2. על פי הדיווח, צוות של אנשי מג”ב שהיה שלשום בפעילות בשומרון, הגיע למוצב במבוא דותן, המאויש באופן שגרתי בלוחמי גדוד הנח"ל החרדי. הצוות, שהורכב מלוחמים ומלוחמת, הגיע כדי לאכול ארוחת ערב בבסיס, אך לחיילת לא הותר להיכנס למקום. בשל כך החליט שאר הצוות שלא לאכול בבסיס, ולהישאר בחוץ עם הלוחמת.

באתר אגף כוח האדם של צה”ל מפורטות "עשר סיבות מדוע להתגייס ל'נצח יהודה'" - גדוד הנח”ל החרדי. בין היתר מוסבר על תנאי השירות: "בנצח יהודה מקפידים על שמירת השבת, מוגש אוכל כשר למהדרין, והשירות מופרד לחלוטין". ביחידה עצמה לא משרתות נשים.

לא מדובר במקרה הראשון שאיסור כניסת נשים אל מתחם הגדוד עורר תרעומת. במקרה קודם הגיעה קצינה לבסיס כדי לבדוק את המטבח, ולאשר שהוא מוכן לקליטת המתגייסים של הגדוד החרדי הנוסף. אחד מקציני המקום אמר לה, מיוזמתו, כי "נשים לא נכנסות לבסיס".

טקס השבעה בגדוד הנח"ל החרדי, השנהצילום: טלי מאייר

בעקבות המקרה עירבה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל, את מפקד הגדוד. לדבריה הוא הנחה את כל המפקדים בגדוד כי "הבסיס לא סגור לנשים". במהלך דיון בוועדה לקידום מעמד האישה לפני כחודשיים אמרה טבת-ויזל כי "אין להם מד"סית (מש”קית אימון גופני, ג”כ), אבל קצינות מחשוב ייכנסו לבסיס".

למרות זאת, המקרה שפורסם אתמול מצביע על כך כי בגדוד הנח"ל החרדי לא יישמו את הלקחים מהמקרה הקודם. קצינה בכירה בצה"ל חזרה על הדברים בתקופה האחרונה ואמרה כי היא "לא מוכנה שיהיה בסיס סגור בפני נשים, ויש מלחמות סביב זה. מצידי – שירוקנו את הבסיס לפני שאשה מגיעה כדי לתקן משהו. הרי זה לא שהיא חלק אורגני מהיחידה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי המקרה נמצא בבדיקה. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), אמרה כי "מקרה מצער זה מוכיח שוב עד כמה הצבא חייב לדאוג לכך שקליטת מתגייסים חרדים לא תפגע בשירות הנשים. השארת לוחמת מחוץ לבסיס איננה מתקבלת על הדעת ועל הצבא להבהיר זאת באופן חד משמעי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ