בלעדי

התורם הראשון של יחימוביץ': פרופ' ירון זליכה

זליכה תרם 5,000 שקל: "אני תומך בה וחלק מהחזון שלה הוא החזון החברתי-כלכלי שלי" ■ "בחודשים האחרונים הראתה יחימוביץ' שהבטחות הבחירות שנתנה לפני הבחירות הן התחייבות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

החשב הכללי לשעבר, פרופ' ירון זליכה, תרם באחרונה 5,000 שקל ליו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ. הוא ראשון התורמים ליחימוביץ בפריימריס במפלגה שיערכו בעוד כמה חודשים - כך נודע ל-TheMarker.

בשנת 2011, במהלך הפריימריס על ראשות העבודה, זליכה תרם ליחימוביץ' 1,000 שקל. הוא נחשב בעבר כמקורב לרה"מ בנימין נתניהו.

זליכה הסביר ל-TheMarker: "ליחימוביץ יש תרומה אדירה לשיח הציבורי החברתי-כלכלי. בשנים האחרונות היא שינתה את תרבות הדיון בתחומים הללו וחשפה עובדה, שהדיון הבטחוני-מדיני - חשוב ככל שיהיה - שימש הרבה פעמים את הממשלות כמסך עשן להסתיר או למנוע דיון בבעיות חברתיות וכלכליות כבדות".

הוא הוסיף כי "אני תומך בה ומרוצה מהדרך בה היא מקדמת את החזון הכלכלי-חברתי. חלקים משמעותיים בחזון של יחימוביץ הם גם החזון שלי".

כתבות נוספות ב-TheMarker:

סכסוך גירושים חשף: בעל שליטה בחברה ציבורית גדולה רשם אותה על שם חברו

מלחמת הגרסאות למניעי הפרישה של פרופ' פרנקל ממועמדות לתפקיד הנגיד

שלי יחימוביץ' וירון זליכהצילום: עופר וקנין

עוד הדגיש כי "בחודשים האחרונים הראתה יחימוביץ שהבטחות הבחירות שנתנה לפני הבחירות הן התחייבות, בניגוד לפוליטיקאים אחרים לגביהם הבטחותיהם במערכת הבחירות הן המלצה לא מחייבת". ערב הבחירות הכריזה יחימוביץ שלא תצטרף לממשלת נתניהו.

בסוף 2007, בישיבת פרידה חגיגית של זליכה בוועדה לענייני ביקורת המדינה, הביאה לו יחימוביץ' עוגה שעליה נכתב "דרך צלחה". קודם לכן, תבעה יחימוביץ מהמבקר דאז, מיכה לינדנשטראוס, להגן על זליכה מפני הדחה מתפקידו.

בינואר 2013, לפני הבחירות לכנסת ה-19, השתתף זליכה בכנס בחירות שערכה מפלגת העבודה במודיעין בהשתתפותה של יחימוביץ.

זליכה אמר אז ל-TheMarker: "בראשונה מזה 5 שנים, מניח מנהיג של מפלגה גדולה בישראל תוכנית כלכלית שיש בה כדי להביא לשינוי דרסטי במצב הכלכלי-חברתי של ישראל, תוך הישענות על מנוע הצמיחה הגדול ביותר שלנו - כוח הקנייה של מעמד הביניים".

זליכה אמר אז: "אני מסכים עם רוב סעיפי התוכנית הכלכלית שהוצגה על ידי מפלגת העבודה. הבעתי הסתייגות מנקודות מסויימות, ואני מקווה שאוכל להפעיל את השפעתי כדי לעדן אותן. עם זאת, התוכנית בכללותה - יש בה בכדי להפסיק את מחול ההטבות לבעלי ההון והאוליגופוליסטים במשק הישראלי וכן לחדש את הצמיחה".

לגבי הביקורת נגד תוכניתה הכלכלית של יחימוביץ', אמר אז זליכה כי "במידה שהתוכנית להגברת התחרותיות, פירוק הריכוזיות וההפקרות בשוק ההון וכן יצירת חלוקה צודקת בתקציב תיושם, נצמח ריאלית ב-5%-6%. צמיחה כזו מאפשרת גידול של 5%-6% בתקציב, אפילו מבלי לשנות את משקל ההוצאה בתוצר. לכן, המספר של 138 מיליארד שקל הוא אפשרי ויעד ראוי".

עוד אמר זליכה כי: "אני סבור שהחברות הממשלתיות והתאגידים הסטטוטוריים, ובראשם חברת החשמל וחברות הנמלים, זקוקים לרפורמות יסודיות - ואת זאת יש לעשות עם הוועדים או בלעדיהם. אני משוכנע שדווקא קשריה הטובים של יחימוביץ' עם ציבור העובדים, והאמון הרב שהם רוחשים לה, יסייעו לה להעביר את הרפורמות. לגביהן, הצעתי לפני כמה שבועות להכניס את חברת החשמל להליך של פירוק בחסות בית המשפט, על מנת שיאפשר את ביצוע הרפורמה הנדרשת לצד הגברת התחרותיות במשק החשמל. בנמלים יש צורך בשינוי הרפורמה הכושלת שביצע נתניהו, לה התנגדתי בזמן אמת. הרפורמה לא השיגה דבר וחצי דבר, אך עלתה מיליארדים למשלם המסים".

ביום ו' הקרוב צפויה ועידת מפלגת העבודה לקבוע את המועד לעריכת הפריימריס על ראשות המפלגה. יחימוביץ' הציעה באחרונה לקיים את הפריימריס ב-21 בנובמבר 2013. לפי הערכות במפלגת העבודה, כל מתמודד יוכל לגייס בסביבות כמיליון שקל מתורמים במסגרת הפריימריס. גובה התרומה המקסימלית מיחיד עומד על כ-43 אלף שקל.

יחימוביץ מתכוונת לגייס תרומות עממיות כפי שעשתה עד כה, בעיקר תרומות קטנות בגובה של עשרות עד מאות שקלים באמצעות האינטרנט.

יתר המתמודדים הפוטנציאלים, איתן כבל, יצחק הרצוג ואראל מרגלית, טרם הודיעו אם יתמודדו. כבל אמר כי הוא מתלבט בעיקר בשל הצורך לגייס כמיליון שקל, מרגלית הודיע שיביא את הכסף "מהבית" והרצוג יגייס תרומות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ