הושהו העיצומים במשרד החוץ; ייפתח הליך גישור מול האוצר

עובדי המשרד יחדשו מחר את כל פעילותם בארץ ובנציגויות ברחבי העולם. על הצדדים לבחור מגשר ולעדכן את ביהמ"ש בהתקדמות ההליך

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

העיצומים שבהם נוקטים עובדי משרד החוץ מזה כמעט חצי שנה יופסקו באופן זמני. ההחלטה הגיעה בעקבות פשרה שהושגה היום (רביעי) בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. לפי ההחלטה, משרד האוצר וועד עובדי משרד החוץ יפתחו בהליך גישור כדי לסיים את סכסוך העבודה.

עובדי משרד החוץ יחדשו את כל הפעילות במטה בירושלים ובנציגויות ברחבי העולם החל ממחר (חמישי) אחר הצהריים. במסגרת זו תחודש הפצת המברקים הדיפלומטיים, יחודש הטיפול בביקורים של שרים ישראלים בחו"ל ושל בכירים זרים בישראל וכן יחודשו כל השירותים הקונסולריים לאזרחים ישראלים וזרים במטה משרד החוץ בישראל ובנציגויות בעולם.

במסגרת הפשרה שהושגה, הודיע הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם, על השעיית הסנקציות שהטיל משרד האוצר על מאות מעובדי משרד החוץ. כחלק מהסנקציות נוכה שכרם של עובדי משרד החוץ ב-25% והופסקו תשלומי שכר דירה לדיפלומטים הישראלים בחו"ל. ניכוי השכר הביא לכך שבסעיף הנטו בתלושי השכר של חלק מהדיפלומטים הישראלים בחו"ל הופיע מינוס.

הפגנת עובדי משרד החוץ, לפני כחודשצילום: אמיל סלמן

בדיון שנערך היום בבית הדין האזורי לעבודה אמרה השופטת דיתה פרוז'ינין, כי על הצדדים להחליט עד מחר מיהו המגשר המוסכם עליהם ולדווח לה על התקדמות הליך הגישור עד ה-15 בספטמבר. השופטת מתחה ביקורת חריפה על התנהלות משרד האוצר וטענה שנציגיו לא הציגו כל הצעה לפתרון המשבר עד כה. משרד החוץ הציע את שמו של נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר, השופט בדימוס סטיב אדלר, כמגשר. משרד האוצר צריך להשיב להצעה עד מחר בצהריים.

בוועד העובדים של משרד החוץ הכחישו כי התקפלו בלחץ הסנקציות של משרד האוצר. ועד העובדים טען כי הכניסה להליך גישור היא הישג לאור העובדה שעד היום סירבו נציגי האוצר לנהל כל משא ומתן ענייני מול העובדים או להכנס להליך גישור.

מוועד עובדי משרד החוץ נמסר “אנו מברכים על החלטת השופטת שתמכה בדבריה במה שאנו אומרים כבר ארבעה חודשים, כי האוצר מנהל משא ומתן בחוסר תום לב, ולחצה להיכנס להליך של גישור. אנו שמחים שהאוצר הבין שהוא צריך לשבת ולנהל מו"מ ענייני ואמיתי הבודק את הנתונים והעבודות לאשורן, ולאחר גרירת רגליים במשך תקופה ארוכה יאיץ את צעדיו על מנת להחזיר את פעילות שירות החוץ למסלולו המקצועי ולייעודו המדיני".

סגן שר החוץ, זאב אלקין, בירך על סיום העיצומים שלדבריו “פגעו בעבודת משרד החוץ ובאזרחי המדינה”. אלקין ציין כי הוא מקווה שהליך הגישור יביא לפתרונות בנושא תנאי עבודתם של עובדי משרד החוץ. “אמשיך לפעול בכל הכוח כדי לקדם הסכם צודק בין ועד העובדים לבין משרד האוצר”, אמר אלקין.

סיום העיצומים פירושו שעובדי המשרד ינפיקו דרכונים למאבטחי השב"כ המתלווים למשלחות לפולין. 17 המשלחות שיציאתן הוטל בספק בשל השביתה, ימריאו כמתוכנן. 

השתתפה בהכנת הידיעה: ירדן סקופ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ