גורמים אמריקאים: התקיפה בסוריה לא הושלמה, ישראל עשויה לתקוף שוב

ה"ניו יורק טיימס" מדווח כי חלק מטילי היאחונט הוסרו מהמשגרים לפני התקיפה. עוד דווח כי הסורים ניסו להסוות את העובדה שהטילים לא נפגעו

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

מומחי מודיעין אמריקאים הגיעו למסקנה שהתקיפה הישראלית לפני כחודש על מחסני הטילים בסוריה לא הצליחה להשמיד את כל טילי החוף-ים מתוצרת רוסיה, שהיו מטרת התקיפה. כך פורסם אתמול בעיתון ה"ניו יורק טיימס". לדברי גורמים אמריקאיים שמצוטטים בידיעה, בשל כשלון התקיפה, ישראל עשויה לתקוף שוב.

לפי הפרסום, ההתקפה הישראלית התרחשה ב-5 ביולי ליד לטקיה ונועדה להשמיד את הטילים שרוסיה מכרה לסוריה. המחסן עצמו בו אוכסנו הטילים נהרס, אך המומחים האמריקאים הגיעו עכשיו למסקנה שלפחות חלק מטילי היאחונט הוסרו מן המשגרים שלהם והועברו למקום אחר, לפני התקיפה.

המומחים שמסרו את ההערכה החדשה הזו לא רצו להזדהות משום שמסרו מידע מסווג. עוד דווח כי אחרי התקיפה הישראלית, משטר אסד ביקש להסוות את העובדה שהטילים לא נפגעו בכך שהצית אש במשגרים ובכלי רכב באתר כדי ליצור את הרושם של פיצוץ הרסני, כך טוענים המומחים האמריקאים. הפנטגון לא הגיב על הידיעה.

טיל ה"יאחונט"

היאחונט הוא טיל שיוט נגד ספינות שמסוגל לפגוע במטרות ימיות במרחק של עד 300 ק"מ, עם ראש נפץ של 250 ק"ג. רוסיה כבר סיפקה לסוריה שתי סוללות עם 72 טילי יאחונט לפני כשנה וחצי, ומתכוונת לספק גם מערכת מכ"ם מתקדמת שתשפר את דיוק הטילים. הניו יורק טיימס דיווח לפני כחודשיים וחצי שלפי בכירים בוושינגטון, רוסיה כבר העבירה לסוריה משלוח חדש של טילים מסוג זה. היאחונט, שנחשב לטיל מדויק וקטלני, מאיים על כל התעבורה הימית לישראל ועל תשתיות חיוניות (מאגרי הגז הימיים, תחנת הכוח בחדרה) בקרבת החוף.

משלוחי הנשק לסוריה עומדים ברקע סדרה ארוכה של התבטאויות מצד בכירים ישראלים – שהזהירו כי ישראל תפעל לסיכול הברחת נשק איכותי ללבנון. בחודשים האחרונים הפכו האזהרות ליותר ספציפיות. מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, העריך כי מלחמה בצפון עלולה לפרוץ בהפתעה ובמהירות רבה. ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף (מיל') יעקב עמידרור, אמר לשגרירים אירופים המוצבים בישראל כי במקרה הצורך יפעל צה"ל כדי למנוע מטילי האס-300 (שרוסיה טרם העבירה לסוריה) להפוך למבצעיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ