חרדי מ"נטורי קרתא" נאשם בניסיון ריגול עבור איראן

האיש, תושב ירושלים, נפגש לפני כשנתיים וחצי בברלין עם נציגים בשגרירות איראן. הוא הציע לאסוף מודיעין על ישראל ואף אמר כי הוא מוכן לרצוח ציוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תושב ירושלים, המשתייך ל"נטורי קרתא", נאשם כי הציע לרגל עבור איראן - כך הותר היום (חמישי) לפרסום. לפני כשנתיים וחצי, החליט האיש, בן 46, ליצור קשר עם נציגי הממשל האיראני ולהציע את עצמו לשירותם, כמי שמוכן לאסוף מידע מודיעיני על מדינת ישראל ולהעבירו לידם. הוא נאשם ביצירת מגע עם סוכן חוץ, גילוי כוונה לבגוד וניסיון לסייע לאויב במלחמתו עם ישראל. במהלך חקירתו בשירות הביטחון הכללי, מסר הנאשם כי המניעים למעשיו היו שנאה לישראל ורצון לקבל תמורה כספית.

החשוד נעצר לפני שבועיים, אך הפרשה היתה עד כה תחת צו איסור פרסום. הבוקר הוא הובא להארכת מעצרו בבית המשפט השלום בירושלים.האיש, אב לשמונה ילדים ממאה שערים, חזר בתשובה לפני 20 שנה, ומזוהה עם ישיבה אנטי־ציונית. מכריו מספרים כי הוא קיצוני מאוד בעמדותיו נגד מדינת ישראל, וכי היו שמועות בעבר כי הוא ביקר באיראן. בפרסומים פנימיים של נטורי קרתא, שהגיעו לידי "הארץ", טוענים כי מדובר ב"עלילה", אבל כלפי חוץ מרבית האנשים מסרבים להתייחס לפרשה. בפרשה נחקרו כמה עשרות אנשים, חלקם מאנשי הקהילה וכן נציגי ציבור חרדים.

לפי כתב האישום, בינואר 2011 טס האיש לגרמניה כדי להיפגש עם נציגים איראנים בשגרירות איראן בברלין. הוא הגיע לשגרירות איראן בעיר ביום שלאחר נחיתתו, אך היתה סגורה. יום למחרת, כשהוא בלבוש חרדי, התייצב שוב בשגרירות, פנה לפקיד בכניסה וביקש לשוחח עם נציג. לבקשת הפקיד, מסר לו הנאשם את דרכונו. הפקיד הנחה את הנאשם להיכנס למשרד בתוך השגרירות, שם פגש שלושה בני אדם שזהותם עדיין לא ידועה. אחד מהם הציג עצמו כ”האג’י באבא”. הנאשם סיפר לאיראנים כי הוא ישראלי שמשתייך לעדת “נטורי קרתא” והסביר להם את עיקרי אמונתו, השוללת את קיומה של מדינת ישראל ואת שאיפתו להחלפת השלטון הקיים בשלטון של “גויים”. הוא הציע לאיראנים לאסוף עבורם מודיעין על מדינת ישראל ולהעבירו לידיהם.

במהלך השיחה בשגרירות, האיש מתח ביקורת על כך שהאיראנים אינם מצליחים לשמור על אנשיהם באיראן מהתנקשויות מצד ישראל. בתגובה, אחד הנוכחים תהה אם הוא אינו מתבייש ללעוג להם, בעודו מבקש מקלט מדיני. הנאשם ענה כי אינו מעוניין במקלט מדיני. הוא אף אמר כי הוא מוכן לרצוח ציוני.

לפי כתב האישום, בסיום הפגישה, אמרו הנציגים לאיש כי עליהם לקיים בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר. האיש שכינה עצמו “האג’י באבא” מסר לנאשם כתובת דואר אלקטרוני, והנחה אותו להיכנס למייל - שם תמתין לו הודעה מטעמם. בנוסף, הוא הנחה את הנאשם לעמוד עמו בקשר טלפוני באמצעות מספר הטלפון של השגרירות.

עם שובו לישראל, פעל האיש כדי להמשיך וליצור קשר עם הגורמים האיראניים. כמה פעמים בדק את תיבת המייל שסופקה לו בבית קפה אינטרנט בירושלים, והתקשר לשגרירות האיראנית בברלין פעמיים מטלפונים ציבוריים בבירה. במקרה אחד, לא היה מענה בשגרירות. במקרה השני, הוא ביקש לשוחח עם “האג’י באבא”, אך נמסר לו כי הוא אינו נוכח. כדי להקשות אחר ההתחקות אחריו, הוא נמנע מליצור קשר עם האיראנים דרך מחשבו האישי והטלפון הביתי שלו.

נציגת המשטרה בדיון, עו"ד נועה עזרא-רחמני, אמרה כי הראיות נגד החשוד מתבססות על הודאותיו בחקירה, על תמונות שנתפסו בטלפון הסלולרי שלו וכן על פתק שקיבל מהאיראנים עמם יצר קשר. ראיות נוספות הם כרטיסי הטיסה והדרכון שלו וכן תיבת הדואר האלקטרוני, שעל פי החשד נפתחה על ידי האיראנים כדי לאפשר לו לתקשר איתם.

השופט יגאל מרזל קיבל את עמדת המשטרה והורה להאריך את מעצרו של החשוד עד לקבלת החלטה אחרת. ביום שני הקרוב ייערך דיון נוסף בהארכת המעצר. "נחה דעתי שעל פניו קיימות ראיות לכאורה", כתב השופט. השופט גם הסיר את צו איסור הפרסום על פרטי הפרשה אך הותיר את הצו על שמו ופרטיו של החשוד. 

סנגורו של החשוד, עו"ד יאיר נהוראי, אמר בתגובה כי "כתב האישום מייחס לו את הפעילות היזומה, אך יש לשים לב שהאירועים היו לפני שנתיים וחצי, כלומר שהוא בעצמו ניתק מגע. בנוסף, לא נגרם שום נזק וגם לא מיוחסת לו עבירה של ריגול, אלא מגע עם סוכן זר וגילוי כוונה לבגוד. לגבי גופם של דברים, אם היו או לא היו, אנחנו נלמד את חומר הראיות ונגיב". 

החשוד משתייך לנטורי קרתא, פלג קיצוני קטן יחסית שבסיסו במאה שערים ויש לו בישראל שלוחות גם בבית שמש, המהווה אופוזיציה קנאית אפילו לחוגי "העדה החרדית" הבדלנית והאנטי ציונית. נטורי קרתא עצמה התפלגה בשנים האחרונות לשניים ואף שלושה פלגים, בין היתר על רקע היחס הראוי לארגוני טרור פלסטיניים ולאיראן. החשוד השתייך דווקא לפלג הקנאי פחות, הנקרא על שם בית המדרש "תורה ויראה". שם גם התחנכו ילדיו. הפלג העיקרי השני, שסביב בית המדרש "אוהל שרה", נתן חסות לקומץ פעילים מניו יורק ולונדון שביקרו באיראן בשנת 2006 בוועידת הכחשת השואה של נשיא איראן אז מחמוד אחמדינג'אד. מאז אותו ביקור, הקהילה נחצתה לשניים: אנשי הפלג השני, המתרכזים בבית הכנסת הסמוך "תורה ויראה", סברו כי ההשתתפות בוועידה היתה חציית קו אדום.

ישראל מאיר הירש, בנו של אחד ממייסדי נטורי קרתא, הוא ממנהיגי הקבוצה התומכת בקשר עם איראן. בשיחה עם "הארץ" הוא הדגיש, כי החשוד אינו נמנה עם הקבוצה שלו, אלא עם "תורה ויראה". "לפי החשדות נגדו, לכאורה הוא הלך נגד הקו של תורה ויראה, הקהילה שאליה הוא משתייך. זה תרתי דסתרי, ובגלל זה אני חושב שכל הסיפור מצוץ מהאצבע. זה נראה לי מדע בדיוני". הוא הוסיף, כי גם המצדדים בקשר עם האיראנים, כמוהו, לא מעורבים בפעילות צבאית כפי שמיוחסת לחשוד. "אנחנו שונאים את המדינה יותר משהערבים שונאים אותה, אבל לא נקטנו בשום פעולה. המטרה שלנו היא למנוע שפיכות דמים כמה שאפשר", אמר הירש, "כל מטרתו של הקשר עם האיראנים הוא ברור. לפרסם בעולם שהציונות אינה שייכת לעם היהודי, אבל לא מעבר לכך, בטח לא בפעולות צבאיות או כל מיני דברים בקטגוריות האלה. אני לא רואה בזה שום עניין. אנחנו בקשר עם האיראנים כבר הרבה שנים. זה לא התחיל עכשיו ולא יסתיים מחר".

שגרירות איראן בברליןצילום: מוטר ארדי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ