שגריר ישראל: בכירים באיחוד האירופי רימו אותנו בנוגע לסנקציות על ההתנחלויות

במסגרת תחקיר שמתקיים במשרד החוץ סביב הכשלים בטיפול בהחלטות האיחוד, שיגר השגריר בבריסל כתב הגנה לי-ם וטען: הופעתנו אך לא התרשלנו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שגריר ישראל למוסדות האיחוד האירופי בבריסל, דוד ולצר, מודה במסמך ששלח לסגן שר החוץ זאב אלקין ולמנכ"ל המשרד רפאל ברק, כי השגרירות אכן הופתעה מהנוסח ומעיתוי הפרסום של ההנחיות החדשות של האיחוד האירופי בנושא ההתנחלויות. במסמך, שנשלח כחלק מהתחקיר שמתנהל במשרד החוץ בפרשה, טוען השגריר עם זאת כי הוא ואנשיו לא התרשלו בתפקידם.

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי כמה ימים אחרי החשיפה ב"הארץ" של ההנחיות החדשות של האיחוד האירופי בנושא ההתנחלויות, הנחה אלקין את המנכ"ל ברק לערוך בדיקה של הכשלים בטיפול בנושא בשגרירות לאיחוד האירופי ובמטה משרד החוץ, אם היו כאלה.

הבדיקה עדיין נמצאת בעיצומה, אולם לידי "הארץ" הגיע חלק מהמידע שנאסף עד כה. כך למשל עולה כי כבר במהלך חודש מארס דיווחה השגרירות למשרד החוץ כי הוקמה קבוצת עבודה מיוחדת של שירות החוץ של האיחוד האירופי כדי לנסח הנחיות בנושא ההתנחלויות.

בדומה, ב-31 במאי עדכן ראש האגף למזרח תיכון בשירות החוץ האירופי, כריסטיאן ברגר, את סגן השגריר, רונן גילאור, כי הנציבות האירופית עובדת על גיבוש הנחיות חדשות בנושא ההתנחלויות. ברגר עמד בראש הצוות שגיבש את ההנחיות. גילאור דיווח על השיחה למשרד החוץ אולם בדיעבד נראה שמשמעות הדברים לא הובנה באופן מלא על ידי השגרירות.

ב-12 ביוני קיבלה השגרירות מידע נוסף בנושא והעבירה דיווח לירושלים אך גם הפעם לא הובן לגמרי במה מדובר. הדיווח של השגרירות כלל פרטים כלליים לגבי ההנחיות החדשות ולא נגע בסעיפים הבעייתיים ביותר בהן.

ב-28 ביוני הופצה טיוטת ההנחיות לנציגי כל המדינות החברות באיחוד האירופי שנמצאים בבריסל. למרות שהמסמך היה ברשותם של עשרות דיפלומטים בבריסל, שגרירות ישראל לא הצליחה לשים את ידה על הטיוטה וכלל לא ידעה שזו הופצה.

רק ב-5 ביולי, כאשר ברגר העביר מיוזמתו עותק של טיוטת ההנחיות לשגרירות, החלה להתברר לדיפלומטים הישראלים משמעות הדברים. ב-8 ביולי התקיים בבריסל דיון פנימי בנוגע להנחיות החדשות בין נציגי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי אולם גם עליו לשגרירות היה מידע כללי בלבד. בשלב זה כבר היה מאוחר מדי לעצור את התהליך. ב-19 ביולי פורסמו ההנחיות החדשות ברשומות.

במסגרת בדיקת הפרשה ביקש מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק מהשגריר ולצר להעביר אליו נייר עמדה כתוב שיסכם את המידע שהיה ברשות השגרירות והפעולות שביצעה בנושא בחודשים האחרונים.

ביום שלישי שעבר, ה-23 ביולי, שלח השגריר ולצר מסמך בן שלושה עמודים. לדברי שני בכירים במשרד החוץ שקראו את המסמך, ולצר לא הכחיש שהשגרירות לא השיגה מספיק מידע בנושא. עם זאת, השגריר נימק את הכשלים בכך שברגר, שניסח וגיבש את ההנחיות, הטעה אותו ואת אנשיו.

ולצר טען שבמגעים עם ברגר בחודשיים האחרונים הבטיח האחרון כי זמן רב לפני שההנחיות בנושא ההתנחלויות יופצו ויפורסמו הוא ימסור טיוטה שלה לשגרירות ישראל לצורך התייעצות. הנחת העבודה שהתגבשה עקב כך היתה שכאשר טיוטת ההנחיות תימסר היא תהיה בסיס למשא ומתן ולא מסמך מסוכם וסגור.

לדברי בכיר במשרד החוץ, ולצר טען כי הדיפלומט האירופי פעל "מתחת לרדאר" וגיבש את ההנחיות החדשות במעגל סגור וממודר של כמה עוזרים ויועצים קרובים, ולכן לא הצליחה השגרירות לאתר מידע רלוונטי.

ולצר הכניס למסמך רשימה של כל דיווחי השגרירות בחודשים האחרונים בנושא פעולות שונות של האיחוד האירופי בעניין ההתנחלויות. הרשימה כללה גם דיווחים על נושאים שקשורים רק בעקיפין להנחיות החדשות, כמו סימון מוצרי התנחלויות. "המסמך היה מבולבל", אמר בכיר במשרד החוץ שקרא אותו.

השגריר ולצר סיכם את המסמך באמירה לפיה השגרירות ומשרד החוץ עלולים להיות מופתעים גם בעתיד ממהלכים דומים של האיחוד האירופי בנושא ההתנחלויות, וזאת בגלל המעגל המצומצם של השותפים לדיונים בנושא בבריסל.

במקביל, שיגר השגריר מברק לכל עובדי המשרד בארץ ובחו"ל שבו עדכן על כך ששלח את המסמך לצורכי התחקיר שמתקיים בנושא. ולצר הדגיש כי "המסמך מבהיר בצורה חד משמעית כי לא נרדמנו על משמרתנו וביצענו תפקידנו נאמנה". ולצר קרא "לתקן את העוול שנעשה לדיפלומטים בשגרירות" והוסיף כי "אנו מקווים שהרבב שדבק בנו יוסר באותה נמרצות שבה הוטח בנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ