פרשת הרפז

פתיחת חקירת המשטרה נגד אשכנזי: מתחת לניסוחים המשפטיים מסתתרת פצצה

אם וינשטיין נאלץ להחזיר את הטיפול בתיק למשטרה כנראה שהוצגו בפניו חשדות כבדי משקל שנוגעים בלב פעילותו של הרמטכ"ל – יחסיו עם הדרג המדיני

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

לראשונה בתולדות המדינה תפתח משטרת ישראל בחקירה פלילית נגד רמטכ"ל לשעבר. החקירה תעסוק בסוגיה שעמדה בלב פעילותו של גבי אשכנזי כרמטכ"ל - יחסיו עם הדרג המדיני הממונה. זו המשמעות האמיתית של הודעת משרד המשפטים אתמול בדבר הרחבת החקירה בפרשת מסמך הרפז. מתחת לניסוחים המשפטיים המורכבים מסתתרת פצצה של ממש, שהוטלה לפתחו של רב־אלוף (מיל') אשכנזי.

במשך חודשים רבים מסבירים לנו טובי הכותבים שהפרשה הזו גמורה: הציבור קץ בעודף הפרטים המעיקים, איש מהצדדים המעורבים בעימות אינו תמים, האמת בלאו הכי לא תצא לאור לעולם ומוטב להניח לסיפור העבש של תככים בקריה ולהתקדם הלאה. אבל כעת, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מוכנסת בחקירה תנופה מחודשת. אפשר להניח שכאשר ייוודעו פרטיה, יתברר שנותר בה אפילו עניין ציבורי.

וינשטיין לא קיבל את ההחלטה בקלות. כפי שנכתב כאן לפני שבועיים, נדרש לחץ לגמרי לא מתון מצד הפצ"ר, אלוף דני עפרוני, כדי להניע את היועץ להכרעה. זו הושגה לבסוף בישיבה האחרונה בסדרה, אתמול. הברית הבלתי קדושה של שני שומרי הסף, היועץ ומבקר המדינה החדש יוסף שפירא, עשתה כמיטב יכולתה כדי שהחקירה לא תחזור למישור הפלילי. וינשטיין ושפירא, שירש את דו"ח המבקר בעניין מקודמו הנלהב מיכה לינדנשטראוס, התייחסו לתיק הרפז כאל מקור של צרעת מדבקת, שמוטב לשמור ממנו מרחק מרבי. אם וינשטיין נאלץ להחזיר את התיק למשטרה, אפשר להניח שהוצגו לפניו חשדות כבדי משקל.

גבי אשכנזי כרמטכ"ל. יום עגום לצה"ל

  מהודעת היועץ משתמע שהחקירה יוצאת מתחום העבירה שהוגדרה מראש, "התנהגות שאינה הולמת קצין" על־פי חוק השיפוט הצבאי ועוברת למישור של חוק העונשין. שם, יידונו חשדות לכאורה בדבר מרמה והפרת אמונים. לצדם, ייתכן שייבדק גם חשד לשיבוש הליכי חקירה ומשפט. בלב הפרשה, כפי שעלה מהגרסה הסופית של דו"ח המבקר בינואר האחרון, עמד איסוף החומר המכפיש בידי עוזר הרמטכ"ל, אל"מ ארז וינר, וזייפן המסמך, בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי (הרמטכ"ל לשעבר לא היה מעורב בזיוף עצמו או בהדלפת המסמך לתקשורת).

  היעד העיקרי לחקירה החדשה הוא אשכנזי ולא עוזרו לשעבר וינר, שניתן היה להפקיד את חקירתו בידי מצ"ח בלבד. וינשטיין פעל תחת איום בג"ץ: עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון דרשה פתיחת חקירה פלילית. הדיון בעתירה נקבע לספטמבר והמדינה היתה מתקשה להסביר מדוע נמנעה מחקירה חרף הצטברות החשדות לכאורה.

  חקירת מצ"ח עצמה היתה נתונה תחת איפול, אבל נראה שעסקה בהרחבה בקרב הלשכות בין אשכנזי לשר הביטחון לשעבר, אהוד ברק והטענות על חתירה תחת הדרג המדיני. חלק ניכר ממאבק הלשכות התנהל בתקשורת – וקשור ביחסי אשכנזי ודוברו עם עיתונאים. זה כמובן תחום בעייתי במיוחד לחקירת משטרה. יש להניח כי החוקרים יפסעו בו על קצות האצבעות, אם מחשש לפגיעה בחופש העיתונות ואם מציפייה סבירה כי ייסגרו עמם חשבונות. עפרוני, איש נחוש וישר שתמונתו במדים צריכה להופיע ליד הערך "בוק" במילון, כבר נכנס אמש לכוננות ספיגה. בקרוב הוא צפוי לשמוע עוד טענות מופרכות על היותו שליחו של ברק.

  הראיות העיקריות בפרשה מצויות במערכת הקלטת השיחות בלשכת הרמטכ"ל, שנבדקה בידי המבקר ובאחרונה יותר לעומק גם בידי מצ"ח. ככל הידוע, אנשי מצ"ח לא חקרו עדים או חשודים. את זה תעשה משטרת ישראל, שתצטרך לעמת את המעורבים עם מה שעולה מן ההקלטות. על מה בדיוק עלו הפצ"ר ואנשיו בחקירה לא ידוע, אבל אפשר לשער שהיה שם מספיק כדי שגם הספקנים המושבעים בצמרת פרקליטות המדינה ישנו את דעתם ויישרו קו עם עמדת הפצ"ר.

  המבקר הקודם המליץ כבר במאי 2012 על חקירת משטרה מחודשת. וינשטיין ואנשים מטעמו הסבירו אז, באותות ומופתים, מדוע לינדנשטראוס יצא מדעתו ואין שום הצדקה לדרוש מהם להוציא את המבקר מהתסבוכת שיצר. העובדה ששינו את דעתם, מחזקת את מסקנות דו"ח המבקר שחטף בזמנו כה הרבה ביקורת בעיתונות. לינדנשטראוס ואנשיו קבעו בדו"ח עמדה במישור הנורמטיבי וצירפו אליה המלצות חשובות בדבר הליך מינוי הרמטכ"ל, שטרם מומשו. עכשיו בא תורה של המשטרה לברר עד תום את החשדות הפליליים, משימה שנכשלה בה כישלון חרוץ בסיבוב הקודם. לא מן הנמנע שהחוקרים ינסו לחפש כעת עד מדינה מבין החשודים הזוטרים יותר בעבירות, במטרה להגיע לפריצת דרך.

  הודעת היועץ מבטאת יום עגום לצה"ל. מובן שבינתיים אין שום החלטה על הגשת כתבי אישום וייתכן מאוד שגם לא תהיה כזו בסוף. אבל עצם המעמד הצפוי שבו יזומן רמטכ"ל לשעבר לחדר חקירות כחשוד, ולא עוד כמוסר עדות בעל מעמד ופריבילגיות (אחת העדויות בקיץ 2010 נגבתה ממנו בבית, בנוכחות אשתו רונית, שהיתה גם היא מעורבת בפרשה) יהיה אירוע מאוד לא נעים.

  בכירי מערכת הביטחון התכנסו אמש בתל אביב לאירוע הפרידה ממנכ"ל משרד הביטחון היוצא, אודי שני. אף שברק ואשכנזי נעדרו, היתה הודעת היועץ לשיחת היום. ככל שחולף הזמן, רבים בצמרת הצבאית והביטחונית מבינים כעת את מה שהתקשו להכיר בו לפני שלוש שנים בדיוק, כשהחלה הפרשה. התנהלותו הציבורית של אהוד ברק היתה מרתיחה לעתים קרובות. ספק רב אם ייזכר כמופת למנהיגות או למינהל תקין. אבל בכל מה שנוגע למוקד המחלוקת - התנהגות הרמטכ"ל כלפי השר הממונה - מתחזקת ההערכה שהצדק העקרוני היה עם ברק.

  אשכנזי יצטרך להציג תשובות טובות למשטרה ולבסוף גם לציבור על מעשיו בשנות העימות עם השר. גם אם יתברר לבסוף שבסיס להליך פלילי אין כאן, הצל הציבורי רחוק מלהיעלם. הרמטכ"ל לשעבר הסתפק אמש בתגובה קצרה, שבה מסר כי כתמיד ישתף פעולה עם רשויות החוק באופן מלא וכי הוא מקווה שהפעם תצא סוף סוף האמת לאור. אפשר בהחלט להצטרף לתקוותו.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ