הארץ

סאיב עריקאת, ראש הצוות הפלסטיני למשא ומתן המדיני, אמר היום (שבת) כי ישראל תשחרר 26 אסירים פלסטינים בעוד 10 ימים. זאת, בהתאם להסכמות אליהם הגיעו נציגי ישראל והרשות לקראת חידוש תהליך השלום.

בריאיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען, אמר עריקאת כי האסירים ייצאו לחופשי ב-13 באוגוסט. לדבריו, ישראל סירבה לשחרר בפעימה אחת את כל 104 האסירים הכלואים מלפני הסכמי אוסלו. עוד אמר עריקאת כי הרשות הפלסטינית הבהירה לישראל ולארה"ב במסגרת המשא ומתן יעלו גם הסוגיות על ירושלים, שיבת הפליטים, ההתנחלויות ועוד.

לפני כשבועיים, טרם פגישת עריקאת ולבני בוושינגטון השבוע, הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי האסירים ישוחררו בארבע פעימות - אחת לחודשיים מרגע תחילת השיחות עם הפלסטינים. עם זאת, כעבור כמה ימים הסכים ראש הממשלה להקדים את שחרור הקבוצה הראשונה של האסירים, והושגו הבנה שאלה ישוחררו כמה ימים אחרי הפגישה בין לבני לעריקאת. קבוצת האסירים האחרונה, שתכלול את הערבים הישראלים תשוחרר אחרי תשעה חודשים - במועד שבו אמורים הצדדים לסיים את המשא ומתן.

עריקאת ולבני בוושינגטון, השבועצילום: אי–פי

בתחילת השבוע אישרה הממשלה את שחרורם של האסירים הפלסטינים שנכלאו בישראל לפני חתימת הסכם אוסלו. השחרור עבר ברוב של 13 תומכים, שבעה מתנגדים ושני נמנעים. ההחלטה מתייחסת ל-104 אסירים, ולא 82 כפי שנמסר קודם לכן לשרים. ראש הממשלה הבהיר כי שחרורם של 14 אסירים בעלי אזרחות ישראלית יובא לאישור מחודש בממשלה.

שלשום שוחח נשיא ארה"ב ברק אובמה בטלפון עם נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), על רקע השקת המשא ומתן הישיר בין הצדדים בוושינגטון מוקדם יותר השבוע, כך מסרו בכירים בבית הלבן. מלשכת הנשיא הפלסטיני נמסר במהלך השיחה עם עבאס אמר אובמה כי הוא תומך במאמצים לחידוש תהליך השלום, וסבור כי יש לנצל את ההזדמנות הנוכחית לנוע במהירות ולשמור על המומנטום כדי להגיע לתוצאות. עבאס אמר לאובמה כי הוא מחויב לפתרון שתי המדינות וסבור כי יש להגיע לפתרון בהקדם האפשרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ